YÖK´ün ödülü Dr. İleri´nin tezine
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Dr. Berna İleri´nin ´doktora tezi´ YÖK tarafından Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü ile ödüllendirildi.
Tarih: 9.10.2018 10:12:36

Akın Bodur/İskenderun

"Hatay ilinde İpekböceği yetiştiriciliği, ipek dokumacılığı ve sürdürülebilirlik önerileri" başlıklı başvurusu ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine (MKÜ) ödülünü, 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreninde MKÜ Rektörü Hasan Kaya´ya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.
Bu yıl ikincisi verilen YÖK Üstün Başarı Ödülleri, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen "2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreninde sahiplerine verildi. YÖK, "Bireysel Ödüller" kapsamında "Yılın Doktora Tez" ödüllerini almaya hak kazanan akademisyenler ve çalışmaları, hoca-talebe ilişkisine dikkat çekmek, bu konuya ehemmiyet verildiğini göstermek amacıyla, doktora öğrencisinin danışman hocası ile birlikte ödüllendirilmesine karar verdi. Buna göre, Sosyal ve Beşeri Bilimler Kategorisinde; Ankara Üniversitesinde, "Ölçme ve Değerlendirme" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Selma Şenel ve tez danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Kutlu ödül aldı. Fen ve Mühendislik Bilimleri Kategorisinde; Koç Üniversitesinde, "Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Seyhan Uçar ve tez danışmanı Doç. Dr. Öznur Özkasap ödül kazandı. Sağlık Bilimleri Kategorisinde; Uludağ Üniversitesinde ise, "Tıbbi Biyoloji" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Gamze Güney Eskiler ve tez danışmanı Prof. Dr. Gülşah Çeçener´e ödül verildi. Törende kurumsal ödüller de verildi. Topluma Hizmet Ödülü; "Sosyo-Ekonomik Düzeyi Düşük Ailelerin Özel Yetenekli Çocuklarının Bilim ve Zeka Oyunları ile Erken Yaşta Tespiti" başlıklı başvurusu ile "İstanbul Medeniyet Üniversitesine" verildi. Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü de "Hatay İlinde İpekböceği Yetiştiriciliği, İpek Dokumacılığı ve Sürdürülebilirlik Önerileri" başlıklı başvurusu ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine; Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü "Yakıt Pili ve Hidrojen Teknolojileri" başlıklı başvurusu ile Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesine; Uluslararası İşbirliği Ödülü ise, "İstanbul Teknik Üniversitesi-Boeing Havacılık ve Uzay Teknolojileri için Yenilikçi Uygulama ve Araştırma İşbirliği" başlıklı başvurusu ile İstanbul Teknik Üniversitesine verildi.
"Hatay ilinde İpekböceği yetiştiriciliği, ipek dokumacılığı ve sürdürülebilirlik önerileri" konusunda yazdığı tezleçalıştığı üniversite Mustafa Kemal´e ödül kazandıran Dr. Berna İleri, Hatay´da son yıllarda İpek böceği yetiştiriciliği ve ipek dokumacılığının öne çıkmasını sağlayan, ipekçiliğin yeniden canlanmasına katkı sunan isimler arasında yer alıyor. Dezavantajlı kadınlar için proje hazırlanması ve yürütülmesi çalışmaları gerçekleştiren Dr. Berna İleri, Samandağ, Defne, Kumlu´da bu yönde çalışmalarda da bulundu; Ankara´da AKP Genel Merkezinde kadınlara yönelik düzenlenen toplantıda bilgilendirmede de bulundu.
Hatay´da geleneksel mesleklerden biri olan ancak son yıllarda unutulan ipekböceği yetiştiriciliği ve geleneksel el tezgâhlarında ipek dokumacılığının yaşatılması, kırsalda kadınlara eğitimler verilerek meslek devamlılığının sağlanması, ipek dokuyan kadınların ekonomik gelir elde etmesi amacıyla ipekböceği besleme ve ipek dokumacılığı için eğitim ve uygulama projesi yapan Dr. İleri, Samandağ´da birçok kadının evinde ipek dokumacılığı yaparak ev ekonomisine katkı sağlamasına da katkı sundu.
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Bölümü Başkanı Dr. öğretim üyesi Berna İleri, MKÜ´de, Tekstil Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TEKSUAM) kurulması için çalışmalarda bulundu; Defne ve Samandağ´da 2015 yılında “Hatay Sarısı” ipeği ile ilgili çalışma yaptı, 2017´de de Hatay Valiliği ve MKÜ işbirliğyle düzenlenen Hatay Sarısı İpek Turizm Çalıştayı´na katkı verdu ve orada ipekçilik üzerine sunum da yaptı.
Kaynak:

Yılın son girişimcilik eğitimi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Samandağ Belediyesi ve KOSGEB İl Müdürlüğü işbirliği ile 2018 yılının son Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başladı. Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda başlayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 30 girişimci adayın katılımıyla 10-13 Aralık tarihleri olmak üzere dört gün sürecek.
Mülteci öğrencilere hediye
Mülteci öğrencilere hediye
Hatay´ın Almanya´daki kardeş şehirlerinden biri olan Aalen Belediyesi ve bağlı bulunduğu Baden-Württemberg Eyaleti yetkililerinin katkıları ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde açılan geçici eğitim merkezlerinin öğrencilerine çeşitli hediyeler verildi.
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesinin düzenlediği “Şuur Dersleri” etkinliğinde konuşan Antakya Müftüsü Necati Şafak, Kur´an-ı Kerim´den verdiği örneklerle “Allah´ı zikretmek” konusunda konuştu.
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Çuhadaroğlu, tavsiyesini Sağlık Bakanlığına iletti
Kaymakamın esnaf ziyareti
Kaymakamın esnaf ziyareti
Yerli Malı Haftası
"Yüzdelik oran maaş farkını açıyor"
"Yüzdelik oran maaş farkını açıyor"
Emekli dernekleri maaşlarda eşitliği sağlayacak düzenleme istedi
Valiye ´İYİ Parti ziyareti´
Valiye ´İYİ Parti ziyareti´
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İYİ Parti Hatay İl Başkanı Ali Seçer ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Romanya´da "insan hakları" eğitimi
Romanya´da "insan hakları" eğitimi
Erasmus+Projesi ile Belenli gençler Romanya´da "İnsan hakları, aktif vatandaşlık ve fotoğrafçılık teknikleri" sonusunda eğitimi aldı.
Kırıkhan Spor, 4 futbolcuyu bıraktı
Kırıkhan Spor, 4 futbolcuyu bıraktı
TFF Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Kırıkhan Spor yönetimi, iligin lk yarının bitmesine günler kala dört futbolcuyla karşılıklı anlaşarak, yolları ayırdığını açıkladı.
Mevlana Haftası
Mevlana Haftası
Mevlana Haftası, 11-17 Aralık tarihleri arasında kutlanıyor.
Aile hekiminizi tanıyın
Aile hekiminizi tanıyın
Sağlık Bakanlığı tarafından, "Sağlıklı bir yaşam için aile hekiminizi erken tanıyın" adlı iletişim kampanyası başlatıldı.
Ücretsiz işaret dili eğitimi
Ücretsiz işaret dili eğitimi
Samandağ Belediyesi ve Halk eğitim İşbirliğiyle işaret dili eğitimi düzenleniyor.
Yağmur temizliği
Yağmur temizliği
Sağnarak yağmur, Hatay´ın ilçelerini olumsuz etkiledi
Sümbültepe´den memleketinde ilk konser
Sümbültepe´den memleketinde ilk konser
Selin Sümbültepe, Arsuz´da konser verdi
"Uygun olmayacağı HBB´ye bildirildi"
"Uygun olmayacağı HBB´ye bildirildi"
İskenderun´da HBB´nin 61 noktada başlattığı yön değişikliği
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi