YÖK´ün ödülü Dr. İleri´nin tezine
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Dr. Berna İleri´nin ´doktora tezi´ YÖK tarafından Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü ile ödüllendirildi.
Tarih: 9.10.2018 10:12:36

Akın Bodur/İskenderun

"Hatay ilinde İpekböceği yetiştiriciliği, ipek dokumacılığı ve sürdürülebilirlik önerileri" başlıklı başvurusu ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine (MKÜ) ödülünü, 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreninde MKÜ Rektörü Hasan Kaya´ya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.
Bu yıl ikincisi verilen YÖK Üstün Başarı Ödülleri, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen "2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreninde sahiplerine verildi. YÖK, "Bireysel Ödüller" kapsamında "Yılın Doktora Tez" ödüllerini almaya hak kazanan akademisyenler ve çalışmaları, hoca-talebe ilişkisine dikkat çekmek, bu konuya ehemmiyet verildiğini göstermek amacıyla, doktora öğrencisinin danışman hocası ile birlikte ödüllendirilmesine karar verdi. Buna göre, Sosyal ve Beşeri Bilimler Kategorisinde; Ankara Üniversitesinde, "Ölçme ve Değerlendirme" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Selma Şenel ve tez danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Kutlu ödül aldı. Fen ve Mühendislik Bilimleri Kategorisinde; Koç Üniversitesinde, "Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Seyhan Uçar ve tez danışmanı Doç. Dr. Öznur Özkasap ödül kazandı. Sağlık Bilimleri Kategorisinde; Uludağ Üniversitesinde ise, "Tıbbi Biyoloji" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Gamze Güney Eskiler ve tez danışmanı Prof. Dr. Gülşah Çeçener´e ödül verildi. Törende kurumsal ödüller de verildi. Topluma Hizmet Ödülü; "Sosyo-Ekonomik Düzeyi Düşük Ailelerin Özel Yetenekli Çocuklarının Bilim ve Zeka Oyunları ile Erken Yaşta Tespiti" başlıklı başvurusu ile "İstanbul Medeniyet Üniversitesine" verildi. Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü de "Hatay İlinde İpekböceği Yetiştiriciliği, İpek Dokumacılığı ve Sürdürülebilirlik Önerileri" başlıklı başvurusu ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine; Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü "Yakıt Pili ve Hidrojen Teknolojileri" başlıklı başvurusu ile Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesine; Uluslararası İşbirliği Ödülü ise, "İstanbul Teknik Üniversitesi-Boeing Havacılık ve Uzay Teknolojileri için Yenilikçi Uygulama ve Araştırma İşbirliği" başlıklı başvurusu ile İstanbul Teknik Üniversitesine verildi.
"Hatay ilinde İpekböceği yetiştiriciliği, ipek dokumacılığı ve sürdürülebilirlik önerileri" konusunda yazdığı tezleçalıştığı üniversite Mustafa Kemal´e ödül kazandıran Dr. Berna İleri, Hatay´da son yıllarda İpek böceği yetiştiriciliği ve ipek dokumacılığının öne çıkmasını sağlayan, ipekçiliğin yeniden canlanmasına katkı sunan isimler arasında yer alıyor. Dezavantajlı kadınlar için proje hazırlanması ve yürütülmesi çalışmaları gerçekleştiren Dr. Berna İleri, Samandağ, Defne, Kumlu´da bu yönde çalışmalarda da bulundu; Ankara´da AKP Genel Merkezinde kadınlara yönelik düzenlenen toplantıda bilgilendirmede de bulundu.
Hatay´da geleneksel mesleklerden biri olan ancak son yıllarda unutulan ipekböceği yetiştiriciliği ve geleneksel el tezgâhlarında ipek dokumacılığının yaşatılması, kırsalda kadınlara eğitimler verilerek meslek devamlılığının sağlanması, ipek dokuyan kadınların ekonomik gelir elde etmesi amacıyla ipekböceği besleme ve ipek dokumacılığı için eğitim ve uygulama projesi yapan Dr. İleri, Samandağ´da birçok kadının evinde ipek dokumacılığı yaparak ev ekonomisine katkı sağlamasına da katkı sundu.
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Bölümü Başkanı Dr. öğretim üyesi Berna İleri, MKÜ´de, Tekstil Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TEKSUAM) kurulması için çalışmalarda bulundu; Defne ve Samandağ´da 2015 yılında “Hatay Sarısı” ipeği ile ilgili çalışma yaptı, 2017´de de Hatay Valiliği ve MKÜ işbirliğyle düzenlenen Hatay Sarısı İpek Turizm Çalıştayı´na katkı verdu ve orada ipekçilik üzerine sunum da yaptı.
Kaynak:

Madenli´de kadın cinayeti: 14 şüpheli gözaltında
Madenli´de kadın cinayeti: 14 şüpheli gözaltında
Hatay´ın Arsuz ilçesinde bir süredir eşinden ayrı yaşayan 25 yaşındaki Selin Culha, silahla vurularak öldürüldü. Olayla ilgili aile bireylerinden 14 kişinin sorgusu devam ediyor. Culha´nın cenazesi bugün İskenderun Kadın Platformu üyelerinin de katılımıyla akrabaları tarafından kaldırılarak defnedildi.
Belediye çalışanları temsilcilerini belirledi
Belediye çalışanları temsilcilerini belirledi
Samandağ Belediyesi Personel A.Ş. çalışanları, üyesi oldukları Genel İş Sendikasının işyeri sendika temsilcilerini belirledi.
Bayrakdar sendika yönetiminde
Bayrakdar sendika yönetiminde
Eğitim Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Ankara´da yapılan 6. genel kurulda güven tazeleyen Ali Yalçın´ın listesinden yönetim kurulu üyeliğine getirildi.
Belgeler, bu yıl ´ücretsiz´
Belgeler, bu yıl ´ücretsiz´
TOBB MEYBEM ve İTSO heyeti İskenderun OSB Bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret ederek alınması gereken zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgi verdi.
Arsuz´da ‘birlik´ buluşması
Arsuz´da ‘birlik´ buluşması
Arsuz Belediye Başkan Nazım Culha, partisinin adayı Dr. Asaf Güven´le buluştu. Dr. Güven, ‘birlikte yol alma´ mesajı verirken, Culha “Katkılarımızın olacağından kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
Cilvegözü´nde önlemler arttı
Cilvegözü´nde önlemler arttı
Türkiye´nin Suriye´ye açılan en önemli sınır kapılarından olan ve Suriye´deki iç savaş nedeniyle insanların ve yardım malzemelerinin geçiş merkezi haline gelen Cilvegözü Gümrük Kapısı´nda güvenlik önlemlerini artırmak ve işlemlerin hızlandırılmasını sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalar sona erdi.
Vali, Payas´ta muhtarlarla buluştu
Vali, Payas´ta muhtarlarla buluştu
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Payas´ta muhtarlar toplantısı yapıldı.
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
Liste kaosu
Payas OSB´de vali incelemesi
Payas OSB´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ateş toprağa verildi
Ateş toprağa verildi
Hatay Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yaparken, beylik tabancasıyla yaşamına son veren Mustafa Ateş, Ankara´da toprağa veridi.
Külliyede inceleme
Külliyede inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas´ta bulunan tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde incelemede bulundu.
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Medeniyetler Korosu ve koronun çalışma yaptığı Medeniyetler Evi´ne iadei ziyarete bulundu.
Bakanın master planı incelemesi
Bakanın master planı incelemesi
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, kente İskenderun Teknik Üniversitesini (İSTE) de ziyaret ederek, üniversitenin mster planı ve maketini inceledi ve bilgi aldı.
Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi