YÖK´ün ödülü Dr. İleri´nin tezine
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Dr. Berna İleri´nin ´doktora tezi´ YÖK tarafından Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü ile ödüllendirildi.
Tarih: 9.10.2018 10:12:36

Akın Bodur/İskenderun

"Hatay ilinde İpekböceği yetiştiriciliği, ipek dokumacılığı ve sürdürülebilirlik önerileri" başlıklı başvurusu ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine (MKÜ) ödülünü, 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreninde MKÜ Rektörü Hasan Kaya´ya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.
Bu yıl ikincisi verilen YÖK Üstün Başarı Ödülleri, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen "2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreninde sahiplerine verildi. YÖK, "Bireysel Ödüller" kapsamında "Yılın Doktora Tez" ödüllerini almaya hak kazanan akademisyenler ve çalışmaları, hoca-talebe ilişkisine dikkat çekmek, bu konuya ehemmiyet verildiğini göstermek amacıyla, doktora öğrencisinin danışman hocası ile birlikte ödüllendirilmesine karar verdi. Buna göre, Sosyal ve Beşeri Bilimler Kategorisinde; Ankara Üniversitesinde, "Ölçme ve Değerlendirme" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Selma Şenel ve tez danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Kutlu ödül aldı. Fen ve Mühendislik Bilimleri Kategorisinde; Koç Üniversitesinde, "Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Seyhan Uçar ve tez danışmanı Doç. Dr. Öznur Özkasap ödül kazandı. Sağlık Bilimleri Kategorisinde; Uludağ Üniversitesinde ise, "Tıbbi Biyoloji" alanında yaptıkları doktora teziyle Dr. Gamze Güney Eskiler ve tez danışmanı Prof. Dr. Gülşah Çeçener´e ödül verildi. Törende kurumsal ödüller de verildi. Topluma Hizmet Ödülü; "Sosyo-Ekonomik Düzeyi Düşük Ailelerin Özel Yetenekli Çocuklarının Bilim ve Zeka Oyunları ile Erken Yaşta Tespiti" başlıklı başvurusu ile "İstanbul Medeniyet Üniversitesine" verildi. Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü de "Hatay İlinde İpekböceği Yetiştiriciliği, İpek Dokumacılığı ve Sürdürülebilirlik Önerileri" başlıklı başvurusu ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine; Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü "Yakıt Pili ve Hidrojen Teknolojileri" başlıklı başvurusu ile Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesine; Uluslararası İşbirliği Ödülü ise, "İstanbul Teknik Üniversitesi-Boeing Havacılık ve Uzay Teknolojileri için Yenilikçi Uygulama ve Araştırma İşbirliği" başlıklı başvurusu ile İstanbul Teknik Üniversitesine verildi.
"Hatay ilinde İpekböceği yetiştiriciliği, ipek dokumacılığı ve sürdürülebilirlik önerileri" konusunda yazdığı tezleçalıştığı üniversite Mustafa Kemal´e ödül kazandıran Dr. Berna İleri, Hatay´da son yıllarda İpek böceği yetiştiriciliği ve ipek dokumacılığının öne çıkmasını sağlayan, ipekçiliğin yeniden canlanmasına katkı sunan isimler arasında yer alıyor. Dezavantajlı kadınlar için proje hazırlanması ve yürütülmesi çalışmaları gerçekleştiren Dr. Berna İleri, Samandağ, Defne, Kumlu´da bu yönde çalışmalarda da bulundu; Ankara´da AKP Genel Merkezinde kadınlara yönelik düzenlenen toplantıda bilgilendirmede de bulundu.
Hatay´da geleneksel mesleklerden biri olan ancak son yıllarda unutulan ipekböceği yetiştiriciliği ve geleneksel el tezgâhlarında ipek dokumacılığının yaşatılması, kırsalda kadınlara eğitimler verilerek meslek devamlılığının sağlanması, ipek dokuyan kadınların ekonomik gelir elde etmesi amacıyla ipekböceği besleme ve ipek dokumacılığı için eğitim ve uygulama projesi yapan Dr. İleri, Samandağ´da birçok kadının evinde ipek dokumacılığı yaparak ev ekonomisine katkı sağlamasına da katkı sundu.
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Bölümü Başkanı Dr. öğretim üyesi Berna İleri, MKÜ´de, Tekstil Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TEKSUAM) kurulması için çalışmalarda bulundu; Defne ve Samandağ´da 2015 yılında “Hatay Sarısı” ipeği ile ilgili çalışma yaptı, 2017´de de Hatay Valiliği ve MKÜ işbirliğyle düzenlenen Hatay Sarısı İpek Turizm Çalıştayı´na katkı verdu ve orada ipekçilik üzerine sunum da yaptı.
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi