Yöre halkı aşıya nasıl bakıyor?
Hatay´da vaka oranı azaldı
Tarih: 14.7.2021 11:37:17

Devrim Fındık-Nesrin Geyik/İskenderun

Koronavirüs salgınına karşı mücadele ve önlemler devam ederken, vaka sayısı azaldı ama aşılama sürüyor. Hatay´da birinci, ikinci ve üçüncü doz aşılama sayısı 900 bine ulaştı. Ancak, ikinci ve üçüncü doz aşılama aynı kişilere yapıldığı için, aşılama sayısı aşılama oranı ile paralellik taşımadı. Sağlık Bakanlığı, 26 Haziran-2 Temmuz arası vaka haritasını yayımladı. Bu haritaya göre, yüzde oranı azalan Hatay´da vaka sayısı 4,88 oldu. Hatay, en iyiler arasında 2. sırada yer aldı. Bu kapsamda Hatay´da her 100 bin kişide vaka oranı 4,88. Bu oran Osmaniye´de 5.65, Kilis´te 11.91, Adana´da 8.23, Gaziantep´te 23.08, Mersin´de ise 26.17 olarak açıklandı.
Sağlık Bakanlığı, 18 yaş üzerinde olanların aşılamasının sürdüğünü açıklarken, aşı yaptırmak istemeyen kesim de bulunuyor. İskenderun ve yöresinde yaşayan halk, aşılamaya yönelik düşüncelerini gazetemize anlattı.

Aşı, virüsten korunmak için
Yörede oturan ve yaşayanlara yöneltilen "Aşı oldunuz mu? Neden ? Aşı olmayanlar ile ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorularına yönelik şu değerlendirmede bulundu:
Sertan Mimişker (29-fabrikada çalışanı): Ben aşı oldu. Covid19 illetinden korunmak için aşı oldum. Aşı olmayanlar aşı olmalı. Bence, aşının hiçbir yan etkisi yok, ama aşı ollanların da tedbirleri elden bırakmaması gerekiyor. Maske, sosyal mesafe ve temizlik önemli.
Dudu Gizem Dağdelen, (22-üniversite öğrencisi): Aşı oldum. Aşıyı tedbir amaçlı oldum. Covid geçirmedim. Tedirginlik var. Çünkü ne olacağını bilemiyoruz. Ama doktorların hepsi haberlerde duyduğum kadarıyla hangi aşıyı bulursanız olun, diyor. Çünkü büyük bir şey olmasa virüsten kaynaklı ölenler olmaz. Günde kaç insan ölüyor? çok. Bundan dolayı ben de aşıyı tedbir amaçlı oldum. Artık ne olursa olsun. Tedirginlik var ama mecburen de tedbir amaçlı aşıyı oldum. Aşı için zorunluluk getirileceğini de düşünüyorum. Aşıyı olmayanlara bir şey demiyorum ama bence onlar da olmak zorunda kalacak. Bir de aşı olsalar daha iyi olur, diye düşünüyorum. Çünkü hepimiz aşılanırsak virüs bitebilir. Aşı olmayanlar yüzünden tekrar virüs kapabiliriz. Aşı olmaları gerekiyor ama olmazlarsa yine de saygı duyuyorum. Çünkü aşının ileride ne gibi yan etkiler yapacağını bilmiyoruz.”
Aşı olduğunu söyleyen ancak ilk başlarda sosyal medyada aşı ile alakalı yapılan açıklamalardan dolayı yaptırmayı düşünmediğini de ifade eden Muhsine Taşan, (45-ev tekstil) "a, "Çocuklarımıza küçükken birçok aşı yaptırıyorduk; Verem, kızamık gibi rahatsızlıklardan çocuklar, insanlar ölüyordu. Aşılar sayesinde şu an dünyada bu tür rahatsızlıklar yok. Aşı bu rahatsızlıklar için önlem oldu. Bir de şöyle düşündüm. Bütün eş, dost, akraba aşılarını yaptırdı. Bir şey olacaksa hepimize olsun, diye yaptırdım. Aşının kötü bir etkisi varsa bütün sevdiklerimiz aşı yaptırdı ve onlara bir şey olacaksa benim dünyada tek kalmam anlamsız olurdu. Ancak aşı olmayanları da anlıyorum. Çünkü, açıklamalar yetersiz. Aşı hakkında daha çok bilgilendirme yapılmalı. İnsanların kafasındaki soru işaretlerinin cevapları olması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin aşı olması gerektiğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Yöneticilerin söylemi, aşılamada etkili oldu
Aşının gerekli olduğuna inandığı için aşıyı yaptırdığını anlatan Hasan Garipoğlu (60-kuyumcu) ise "Aşı olmayanların kendi inisiyatifi. Ben mutlaka aşı olunması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. Aşı karşıtları ve komplo teorileri hakkında konuşan Garipoğlu, aşı karşıtlarının ellerinde bilimsel bir verilerinin olmadığını anımsattı ve "Aşı olanlar da ne olacağını bilmiyor. Aşının içeriğini bilmiyoruz. Sadece iğnenin içerisinde gördük. Kendimi bazen bıçağı gören kurbanlık koyun gibi hissediyorum. Ama devlet adamları ve tıpçıların söylemine güvenerek, aşı yaptırdım" diye konuştu.
Devlet kurumlarına aşısız girilemeyeceği için aşı olduğunu belirten Rıdvan Atman, (49-elektronikçi) herkesin bir an önce aşısını olması gerektiğini söylerken aşının yan etkilerinden dolayı ikinci dozu yaptırmak istemediğini de “İğne yapıldıktan sonra eşim rahatsızlandı. Aşının yan etkisiydi. Hastaneye yatırıldı. İlk dozu böyle yaptı. İkinci dozda da böyle olursa aşı olmayı düşünmüyoruz" sözleriyle belirtti. Atman, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Aşı karşıtlarının komplo teorileri halkın içinden olduğu için bunu herkes gündeme getiriyor. Belki bir bildikleri vardır. Biz de ne olacağımızı bilmiyoruz. Komplo teorilerine inanmıyorum ama yine de aşının vücudumuza ne yapacağını bilemiyoruz. Aşı hakkında herhangi bir bilgi vermeden direk vuruyorlar.”
Kaynak:

Korona yörede yayılıyor
Korona yörede yayılıyor
Korona, yörede halkı etkilemeye devam ediyor. Son günlerde özellikle okullarda daha çok görülen salgın, birçok okulda sınıfların kapanıp, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitem dönüşmesine yol açtı.
KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirdi.
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK Hatay İl Başkanı Abdullah Gül, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi´nde uygulamadan kaynaklanan bulaş riskine dikkat çekerek Hatay Valiliği ile İl Sağlık Müdürlüğü´nün önlem almasını istedi.
Okullara korona önlemi istemi
Okullara korona önlemi istemi
Koronavirüs salgını yayılmaya ve yayıldıkça can almaya devam ediyor.
Korona salgını artıyor
Korona salgını artıyor
Covid-19 (koronavirüs) yayılmaya ve can almayı sürdürüyor.
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Karın üst-orta bölgesinde kemirici ağrının nedeni ülser mi? Ülsere neden olan en sık etkenlerin başında ağrı kesici kullanımı mı geliyor?
Halk Sağlığı Haftası
Halk Sağlığı Haftası
Halk Sağlığı Haftası, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.
8 bin nüfuslu mahalleye sağlık merkezi
8 bin nüfuslu mahalleye sağlık merkezi
Emre Asım Özyurt Aile Sağlığı Merkezi, Gültepe´de hizmet veriyor
Koronavirüs bulaşmayı sürdürüyor
Koronavirüs bulaşmayı sürdürüyor
Sağlık Bakanlığı 14-20 Ağustos 2021 illere göre haftalık vaka sayısını yayınladı.
Sağlıksız beslenme gelişme geriliğine getiriyor
Sağlıksız beslenme gelişme geriliğine getiriyor
Okul çağındaki çocukların sağlıkları için yeterli ve dengeli beslenmesinin önemli olduğu anımsatıldı.
Aşı olmayanca haftada 2 kez PCR testi
Aşı olmayanca haftada 2 kez PCR testi
Hatay´da, koronavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra aşılama faaliyetleri sürüyor.
Aşı olmayana ´haftada 2 gün PCR testi´
Aşı olmayana ´haftada 2 gün PCR testi´
Sağlık Bakanlığı, 7-13 Ağustos arasında illere göre haftalık risk haritasını yayımladı.
HPV aşılamaması olmamasına önerge
HPV aşılamaması olmamasına önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan biri olan Human Papilloma Virüsünün (HPV) yaklaşık 200 farklı çeşidi bulunduğunu anımsattı ve buna karşı aşılama olmamasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Koronavirüs Hatay´da da yayılıyor
Koronavirüs Hatay´da da yayılıyor
Ülke genelinde olduğu gibi Hatay´da koronavirüs oranı altıyor. Artışın nedeni mutasyona uğrayan virüs olarak nitelendiriliyor.
Hatay´da korona oranı 3 kat arttı
Hatay´da korona oranı 3 kat arttı
Sağlık Bakanlığı, illere göre haftalık korona haritasını yayınlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi