“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
Son aylarda özellik enerji maliyetlerindeki artışlara dikkat çeken İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Ülke olarak enerji maliyetlerinin yüksek oranda arttığı ve bu durumla ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığı günlerden geçiyoruz” dedi.
Tarih: 26.2.2022 15:54:19

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli  Başkanlığında koronavirüs tedbirleri dikkate alınarak video konferans yöntemiyle  gerçekleştirildi.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, meclis toplantısında, ülke ve bölge ekonomisindeki son gelişmeleri  değerlendirdi. Yılmaz, “2022 yılında akaryakıt fiyatlarının belirgin şekilde yükselmesi, mal ve hizmetlerdeki tüm maliyetlerin artmasına yol açmakta, bu artışlar maalesef nihai tüketicilere zam olarak yansıtılmaktadır. Bir önceki aya göre, konutlarda ve ticarethanelerde kullanılan enerji maliyetlerinin artması, birçok kesimden indirim talebinin gelmesine sebep olmuştur. Hükümet yetkilileri de, bu konuda gerekli araştırmaların yapıldığını ve farklı formüller üzerinde çalışıldığını bildirmiştir. Bizler de iş dünyasının temsilcileri olarak, enerji maliyetlerinin mümkün olduğunca azaltılmasını bekliyoruz. Bu süreçte, temel gıda maddelerinin enflasyon oranlarının dizginlenmesinde önemli bir adım olan, KDV oranlarının yüzde 8´den yüzde 1´e düşürülmesini de çok değerli bulduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum” diye konuştu. 

Hatay´ın ithalat ve ihracat verileri paylaşıldı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Şubat ayı meclisinde 2021-2022 yılı ithalat ve ihracat verileri hakkında bilgiler vererek; “Hatay için dış ticarette çok önemli başarıların elde edildiği bir yıl oldu. Türkiye İstatistik Kurumu Genel Ticaret Sistemi verilerine göre; 2021 yılında ülkemizden 271 milyar dolarlık ithalat yapılırken, yılın aynı döneminde 225 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ülke genelinde olduğu gibi Hatay da, 2021 yılında dış ticaret hacmini önemli ölçüde artırmıştır. 2021 yılı itibariyle ilimizden 6,6 milyar dolarlık ithalat yapılırken, 4,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz yıla göre Hatay ihracat tutarını %68, ithalat tutarını ise %90 oranında artırarak, çok önemli bir başarıya imza atmıştır” diye konuştu.

Hatay ihracatta 8. il

2021 yıl toplamı itibariyle Hatay´ın en fazla ihracat yapan 8. il, en fazla ithalat yapan 7. il konumunda olduğunu da sözlerine ekleyen Yılmaz, 2021 yılında Hatay´dan en fazla ihracat yapılan ülkelerin İspanya, İtalya, Belçika, Romanya ve Rusya olduğunu kaydetti. Hatay´ın en fazla ithalat yaptığı ülkeleri ise; Rusya, Brezilya, Ukrayna, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sıraladı.
2021 yılında Hatay´dan en fazla ihraç edilen ürün kalemleri; demir ve çelik, demir ve çelikten eşya, yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler, yenilen sebzeler kökler ve yumrular, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler olarak sıralanabilmektedir.

Hatay değer katmayı sürdürecek

2021 yılında Hatay´dan en fazla demir ve çelik, metal cevheri, cüruf ve kül, mineral yakıtlar ve mineral yağlar, plastik ve mamullerinin geldiğini aktaran Yılmaz, “Dış ticaret rakamları incelendiğinde Hatay´ın ülkemizin uluslararası alandaki rekabet gücüne oldukça olumlu katkılar yaptığı gözlenmektedir. Ülkemizin ihracatçı illerinden olan Hatay´ın, önümüzdeki süreçte ülke ekonomisine daha fazla değer katacağına inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu´nun dünkü oturumunda yaptığı konuşmada MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, hem körfezin stratejik konumunun hem de bölgede yassı sac üretiminin dikkate alınarak İskenderun Körfezi´ne bir tersane kurulması fikrinin değerlendirilmesini önerdi.
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dünyanın birçok ülkesinin ekonomik kriz sürecinde vergi indirimine giderken, ülkede iktidarın akaryakıtta vergiye yüzde 208 arttırdığını belirtti.
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
Devreye alınan yeni batarya ile İsdemir, yan ürün satış hacmini büyütmeyi, enerji tasarrufu sağlamayı ve metalürjik kok üretimini artırarak ithalatın önüne geçmeyi amaçlıyor.
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Kaynar, 5.Olağan Genel Kurulun ardından yaptığı değerlendirmede, “Meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz daha da arttırmış bulunmaktadır” dedi.
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın yeni dönem başkanlığına İbrahim Kaynar getirildi.
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1.100 TL´den asgari ücret tutarı olan 4250 TL´ye artırılması için kanun teklifi verdi.
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV´nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi´nin ev sahipliğinde Kaymakam İskender Yönden´in başkanlığında ilgili birimlerin temsilcilerinin katılımıyla ‘İskenderun Körfezi Güvenlik´ toplantısı gerçekleştirildi.
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi Irak´ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şırzad´ı Türkiye Büyük Meclisi´nde konuk etti.
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
CHP heyeti Samandağ, Arsuz, İskenderun ve Payas´ta sektörün sorunlarına çözüm için balıkçılarla görüştü.
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP Hatay İl Başkanı Av. Adem Yeşildal, AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Belediye Başkanları, İl ve İlçe Yöneticilerinden oluşan AkP Heyeti, Tahta köprü Barajı´nda incelemelerde bulundu.
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya Belediyesi, kentteki hurdacıların denetlendiği açıkladı.
Körfez´e ´yapay resif´
Körfez´e ´yapay resif´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE), yeni projesi ile İskenderun Körfezi´ne biyoaktif yapay resif yapacak.
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Konseyi tarafından düzenlenen 6. Ulusal Pamuk Zirvesi, dün Antakya´da yapıldı.
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ekonomik krizin olumsuz etkilediği esnafın elektrik fiyatlarının artmasınıdan olumsuz etkilendiğini, elektriğe yüzde 125 zam yapılsa da bunun yansımasının yüzde 3004e ulaştığının belirtildiğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi