Yumurtadan mıknatısa 38 projeli sergi
Akdeniz Ortaokulu´nun 5., 6., 7., ve 8. sınıfta öğrenciler 38 projeyi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında sergiledi.
Tarih: 26.5.2018 11:20:40

Yumurta kabuğundaki kalsiyum ile organik tarım, deprem kafes odası, deprem anında kapım açılır, sel baskınlarını haber veren sistem, hırsızları haber veren sistem, işitme engelliler duyamaz ama görebilir, kapı dönsün elektrik üretsin, duman zehirlenmelerine son, sıvı ile çalışan asansör, ormanlardaki yangınlara son, çocuklar gece karanlıkta yolunu bulacak, yanan taşıtlara son, aydınlık yollar, yapay köklerle bitki sulama, organik hücre boyası, ışık çarkı beyaz renk, masa lambası, manyetik alanın bitki gelişimine etkisi, güneşle pişen yemek, güney enerjisinden rüzgara rüzgardan elektriğe, bitki büyülesine ışık rengi etkisi, mıknatısın bitki gelişimine etkisi…
Herbiri bir proje çalışmasının başlığı. Arsuz´a bağlı Karaağaç Mahallesi´nde eğitim öğretim veren Akdeniz Ortaokulu´nun 5., 6., 7., ve 8. sınıfta öğrenciler 38 projeyi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında sergiledi. Öğrenciler, projelerini okul öğretmenleri, kentin protokol üyelerinin yanı sıra anne ve babalarına da anlattılar. Yusuf Kuseyri, Ahmet Ekenel, Neşe Ağlamış, Serin akbalık, Gülbahar Keleş ile Mikail Altun´un danışmanlığını yaptığı proje sergisi ilçe protokolünün katılımıyla törenle açıldı.

Projeler hayal gücü ile yaratıcılığın bileşimi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanı Nazım Culha, Emniyet Müdürü Halil Karabacak ve Okul Aile Birliği Başkanı Leyla Sakaroğlu´nun açılışını birlikte yaptıkları Bilim Fuarı´yla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Levent Palta, fuarın Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK´ın desteğiyle ilk kez gerçekleştirildiğini belirtti. Bu tür etkinliklerin hayal gücü ile yaratıcılığın bileşimi olduğunu kaydeden Palta, “Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar” dedi.

Yeni buluşlara kapı aralama dileği
Öğrencilerin yaratıcılığın ortaya çıkmasına eğitim kurumlarının zemin hazırlama işlev ve görevine de dikkat çeken Müdür Palta, “Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda Fizik alanında 22 proje, Biyoloji 14 proje, Kimya 4 proje olmak üzere toplam 38 projeyi, 77 öğrencimiz, 6 danışman öğretmen nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknolojide yeni buluşlara aralamasını temenni ederiz” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yumurtadan mıknatısa projeli sergi
Cezaevine kitap yardımı
Cezaevine kitap yardımı
Lionslar cezaevlerini ziyaret ederek kitap hediye etti
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İstanbul´da düzenlenen 12. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu İstanbul Airshow´da stant açan İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), etkinliğe katılan tek devlet üniversitesi olduğu belirtildi.
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği İSTE´de bugün sona erecek
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) neticesinde İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) tercih edip, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü´nü kazanan öğrencileriçin Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi