Yumurtadan mıknatısa 38 projeli sergi
Akdeniz Ortaokulu´nun 5., 6., 7., ve 8. sınıfta öğrenciler 38 projeyi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında sergiledi.
Tarih: 26.5.2018 11:20:40

Yumurta kabuğundaki kalsiyum ile organik tarım, deprem kafes odası, deprem anında kapım açılır, sel baskınlarını haber veren sistem, hırsızları haber veren sistem, işitme engelliler duyamaz ama görebilir, kapı dönsün elektrik üretsin, duman zehirlenmelerine son, sıvı ile çalışan asansör, ormanlardaki yangınlara son, çocuklar gece karanlıkta yolunu bulacak, yanan taşıtlara son, aydınlık yollar, yapay köklerle bitki sulama, organik hücre boyası, ışık çarkı beyaz renk, masa lambası, manyetik alanın bitki gelişimine etkisi, güneşle pişen yemek, güney enerjisinden rüzgara rüzgardan elektriğe, bitki büyülesine ışık rengi etkisi, mıknatısın bitki gelişimine etkisi…
Herbiri bir proje çalışmasının başlığı. Arsuz´a bağlı Karaağaç Mahallesi´nde eğitim öğretim veren Akdeniz Ortaokulu´nun 5., 6., 7., ve 8. sınıfta öğrenciler 38 projeyi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında sergiledi. Öğrenciler, projelerini okul öğretmenleri, kentin protokol üyelerinin yanı sıra anne ve babalarına da anlattılar. Yusuf Kuseyri, Ahmet Ekenel, Neşe Ağlamış, Serin akbalık, Gülbahar Keleş ile Mikail Altun´un danışmanlığını yaptığı proje sergisi ilçe protokolünün katılımıyla törenle açıldı.

Projeler hayal gücü ile yaratıcılığın bileşimi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanı Nazım Culha, Emniyet Müdürü Halil Karabacak ve Okul Aile Birliği Başkanı Leyla Sakaroğlu´nun açılışını birlikte yaptıkları Bilim Fuarı´yla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Levent Palta, fuarın Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK´ın desteğiyle ilk kez gerçekleştirildiğini belirtti. Bu tür etkinliklerin hayal gücü ile yaratıcılığın bileşimi olduğunu kaydeden Palta, “Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar” dedi.

Yeni buluşlara kapı aralama dileği
Öğrencilerin yaratıcılığın ortaya çıkmasına eğitim kurumlarının zemin hazırlama işlev ve görevine de dikkat çeken Müdür Palta, “Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda Fizik alanında 22 proje, Biyoloji 14 proje, Kimya 4 proje olmak üzere toplam 38 projeyi, 77 öğrencimiz, 6 danışman öğretmen nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknolojide yeni buluşlara aralamasını temenni ederiz” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yumurtadan mıknatısa projeli sergi
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin genelgesi kapsamında kentte uygulanan “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” sürüyor.
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk toplantısı yaptı.
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Koleji öğrencileri, "Yerel yönetimler gezisi" kapsamında, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaret etti.
"İsmi isteC-H2"
"İsmi isteC-H2"
İSTE´li öğrencilerin hidrojenle çalışan araç projesi
6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi