Yumurtadan mıknatısa 38 projeli sergi
Akdeniz Ortaokulu´nun 5., 6., 7., ve 8. sınıfta öğrenciler 38 projeyi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında sergiledi.
Tarih: 26.5.2018 11:20:40

Yumurta kabuğundaki kalsiyum ile organik tarım, deprem kafes odası, deprem anında kapım açılır, sel baskınlarını haber veren sistem, hırsızları haber veren sistem, işitme engelliler duyamaz ama görebilir, kapı dönsün elektrik üretsin, duman zehirlenmelerine son, sıvı ile çalışan asansör, ormanlardaki yangınlara son, çocuklar gece karanlıkta yolunu bulacak, yanan taşıtlara son, aydınlık yollar, yapay köklerle bitki sulama, organik hücre boyası, ışık çarkı beyaz renk, masa lambası, manyetik alanın bitki gelişimine etkisi, güneşle pişen yemek, güney enerjisinden rüzgara rüzgardan elektriğe, bitki büyülesine ışık rengi etkisi, mıknatısın bitki gelişimine etkisi…
Herbiri bir proje çalışmasının başlığı. Arsuz´a bağlı Karaağaç Mahallesi´nde eğitim öğretim veren Akdeniz Ortaokulu´nun 5., 6., 7., ve 8. sınıfta öğrenciler 38 projeyi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında sergiledi. Öğrenciler, projelerini okul öğretmenleri, kentin protokol üyelerinin yanı sıra anne ve babalarına da anlattılar. Yusuf Kuseyri, Ahmet Ekenel, Neşe Ağlamış, Serin akbalık, Gülbahar Keleş ile Mikail Altun´un danışmanlığını yaptığı proje sergisi ilçe protokolünün katılımıyla törenle açıldı.

Projeler hayal gücü ile yaratıcılığın bileşimi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanı Nazım Culha, Emniyet Müdürü Halil Karabacak ve Okul Aile Birliği Başkanı Leyla Sakaroğlu´nun açılışını birlikte yaptıkları Bilim Fuarı´yla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Levent Palta, fuarın Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK´ın desteğiyle ilk kez gerçekleştirildiğini belirtti. Bu tür etkinliklerin hayal gücü ile yaratıcılığın bileşimi olduğunu kaydeden Palta, “Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar” dedi.

Yeni buluşlara kapı aralama dileği
Öğrencilerin yaratıcılığın ortaya çıkmasına eğitim kurumlarının zemin hazırlama işlev ve görevine de dikkat çeken Müdür Palta, “Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda Fizik alanında 22 proje, Biyoloji 14 proje, Kimya 4 proje olmak üzere toplam 38 projeyi, 77 öğrencimiz, 6 danışman öğretmen nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknolojide yeni buluşlara aralamasını temenni ederiz” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yumurtadan mıknatısa projeli sergi
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mezun adayı öğrencileri için kep atma töreni düzenlendi.
Kolejden mezunlarına tören
Kolejden mezunlarına tören
Antakya´da özel eğitim veren TED Hatay Koleji 4. ve 8. sınıf öğrencileri mezuniyetin hheyecanının yaşadı.
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında; Destekleme Eğitimi Değerlendirme Sınavı (SonTest) sınavının 09 Haziran Cumartesi günü Saat 10.00´da ve aynı gün saat 14.00´te ise Arapça Yeterlik Sınavı´nın Hatay´da da belirlenen okullarda yapılacağı bildirildi.
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
Kampüste konteynerlerden oluşturulan inovasyon fabrikasında, öğrencilerin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirebilmelerini sağlamak ve öğrenme hızlarını artırmak amacıyla Yenilikçi İngilizce Öğrenme Noktası (Innovative English Learning Point) oluşturuldu
İMYO´da kep coşkusu
İMYO´da kep coşkusu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) öğrencileri keplerini havaya atarak, mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Samandağ´ın Meydan mahallesindeki Azize Süleyman Yalçın Ortaokulunun 4006 Tubitak Bilim Fuarı, Tekebaşı Zeynel Abidin Cilli İlkokulunun bahçesinde yapıldı.
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Ayla-Naci Uyar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen, ´Benim gözümle Arsuz´ adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.
Üçgüllük´te bilim fuarı
Üçgüllük´te bilim fuarı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile Üçgüllük Orta Okulu´nda Bilim Fuarı düzenlendi. Üçgüllük Orta Okulu öğrencilerinin TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirdiği Bilim Fuarının açılışını Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz İlçe Millî Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez birlikte yaptı.
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İskenderun Teknik Üniversitesinde fakülte ve yüksekokullardaayrı ayrı düzenlediği mezuniyet ve kep atma törenleri yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi