Yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutuyor
Ahilik (Esnaf) Haftası kutlanıyor. Ahilik Haftası, 18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanacak. Kutlamalar, İskenderun ve Hatay´ın diğer ilçelerinde de olacak.
Tarih: 18.9.2017 10:45:31

 İskenderun´da Ahilik Bayramı kutlaması kapsamında 22 Eylül Cuma günü saat 19.30´da İskenderun Yelken Kulübünde gece düzenlenecek. 30. Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (HESOB) Başkanvekili Uğur Fırat, kentte düzenlenecek Ahilik Haftasıyla ilgili bilgi verdi. İskenderun´daki esnaf odası başkanlarının katıldığı toplantıda Fırat, esnafl ve vatandaşları Ahilik Bayramı´nı kutlamaya davet etti. Fırat, “Kutlamalar 18 Eylül günü Antakya´da başlayacak. 19 Eylül´de İskenderun´da esnaf odası başkanları ve esnafla birlikte etkinliklerimiz olacak. Kaymakamlık ve esnafı ziyaret ederek karanfil vereceğiz. Saat 17.30´da mehteran bölüğü eşliğinde kent merkezinden sahile kadar esnaf yürüyüşü olacak ve ekinliğik sahilde devam edecek. Burada yılın ahisi, kalfası ve çırağına ödüller verilecek, ´ahilik kaftanı´ giydirilip, ahilik pilavı, döner ve künefe ikramları edilecek. 26 Eylül akşamı da İskenderun Berberler ve Kuaförleri Odası tarafından Ahilik Gecesi düzenlenecek" diye konuştu.

´Ekonomik, ahlaki ve kültürel hayatını düzenleyen bir oluşum´
Ahilik Haftasını mesajla kutlayan Hatay Valisi Erdal Ata da, şu ifadelere yer verdi: ´´Uygarlık tarihine milli kültürümüzün armağan ettiği sayısız değerden biri olan Ahilik, bugün Ahi Evran olarak bilinen Nasiruddin Mahmud El Hoyi tarafından temelleri 13. yüzyılda Anadolu´da atılan, Müslüman-Türk toplumunun ekonomik, ahlaki ve kültürel hayatını düzenleyen bir oluşumdur. Esnaf ve sanatkârları yüksek ahlaki değerler etrafında birleştiren Ahilik teşkilatı, insanımızın dürüstlüğünü, mesleki marifetini, mertlik ve cömertlik anlayışıyla yoğurarak asırlar boyu milletimizin birliği ve sosyo-ekonomik düzeninin güç kaynağı olmuştur. Din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesi eşit gören, saygı, dürüstlük ve adaleti esas alan bir anlayış ile dayanışma ruhunu ekonomiye yansıtan Ahilik kültürü, günümüz esnaf ve sanatkâr birlikleri için de bir sosyal miras ve altın bir rehberdir. Yüzyıllardır kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkârlarımızın, geleneksel el sanatları ustalarından en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar bu ilkeleri yaşatma gayreti içerisinde olduklarına olan inancım tamdır. Anadolu´da yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan Ahilik geleneğini yaşatmak adına kutladığımız haftanın, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere, ülkemizin kalkınmasına katkı vermesini diler, tüm esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı, bol kazançlar dilerim.´´

´Kazanç hırsı şekillendirmemeli´
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya da şunları belirtti: "Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Ahilik iyi ahlak, doğruluk ve yardımseverliğin sanat, ticaret ve meslekle iç içe girmiş olduğu bir alaşımdır. Sağlıklı bir toplum oluşturabilmek için insanlar arasındaki ticari ilişkileri tekrardan güven kavramının üstüne inşa etmemiz gerekmektedir. Ahilik teşkilatı bunu kardeşlik, karşılıklı sevgi ve dayanışma kuralları içerisinde asırlar öncesinde başarıyla uygulamıştır. Anadolu coğrafyasında Ahi Evran-ı Veli´nin kurmuş olduğu Ahilik teşkilatı dürüstlük, saygı, güler yüzlülük, hak ve hukuka riayet etme gibi ilkelerle dün olduğu gibi bugün de esnaflara ve ticaretle uğraşan teşkilatlara ışık tutmaktadır. Kazanç hırsının şekillendirmediği, ticari aktörlerden her ikisinin de gözetildiği bir ticari düzen temennisiyle tüm esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutlar, hayırlı kazançlar dilerim."

´Ahilik kültürü, toplumun ortak paydası´
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise yayınladığı mesajda şunlara yer verdi: “Millet olarak insanlık tarihine, kazandığı zaferler ve kurduğu medeniyetlerle iz bırakmış, damga vurmuş bir tarihi birikim ve geçmişe sahibiz. Günümüzde insanlık değerleri olarak kabul edilen ´insan hakları´ anlayışı binlerce yıldır aziz milletimizin sosyal hayatının bir parçası, engin kültürümüzün de önemli bir varlığıdır. Bu kültürümüzün en önemli pencerelerinden biri de Ahiliktir. İnsanı esas alan Ahilik Kültürü ve felsefesi toplum hayatımızın ortak bir paydasıdır. Ahilik, zanaat ve ticaret hayatını düzenleyen, bunu gerçekleştirirken insanlarımızı birbirine yaklaştıran ve aralarında dayanışma tesis eden bir anlayıştır. Selçuklulardan bugüne kadar, esnafımız bu ülkenin savunmasından, ekonomik kalkınmasına, eğitimden sağlığa kadar hemen her alanda belirleyici, yol gösterici olmuştur. Ahilik haftasını kutladığımız bu güzel günlerde ilimiz artık esnafımızın ve hizmet üretenlerimiz sayesinde makro ekonomik temellerini güçlendiren, hızlı bir değişimi ve dönüşümü yaşayan bir il konumundadır. Bugün ve ekonomik açıdan dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan ülkemizin, 2023 hedefleri arasında ilk 10 ülke ideali varsa bunda esnaf ve sanatkârlarımızın emeği, alın teri vardır. Onların hırstan ve haksız kazançtan uzak, alın teri ile elde ettikleri birikimlerinin ilimiz ve ülke ekonomisine katkıları ve sağladıkları istihdam geleceğe güvenle bakmamızın bir vesilesidir. Tarihin çeşitli zamanlarında sosyal hayatımıza yön veren Ahi Evran´ın Ticaret Hukuku, Edebali´nin Devletler Hukuku, Hacı Bektaşi Veli, Hz. Mevlana ve Yunus Emre´nin Medeni Hukuk anlayışı günümüzde bizlere önemli bir rehber olarak durmaktadır. Ahilik haftasını kutladığımız bu günlerde, bu güzel anlayış ve çalışma modelinin günümüze uyarlanmasının esnafımıza ve sanatkârlarımıza büyük yararlar sağlayacağı muhakkaktır."
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman da şunları belirtti: “Bin yıldır Anadolu topraklarında mesleki örgütlenmeyle birlikte, sosyal ve kültürel yapıyı oluşturan ahilik teşkilatlanması, feyzini Hacı Bektaş Veli´den, Ahi Evran´dan alarak topluma ışık vermiştir. Toplumda yardımlaşmayı ve paylaşmayı, tüketici haklarına saygı göstermeyi, ahlaki bir erdem olarak ön plana çıkaran ahilik, ne yazık ki toplumsal yabancılaşma ve kontrolsüz, kayıt dışı ekonomi nedeni ile en fazla yıpranan değerlerimizdendir. Ahiliğin mantığında ilk satışını yaptıktan sonra komşusu siftah etmeden satış yapmayı reddeden kanaatkârlık, dükkânını süpürürken dışardan içeri doğru süpürmeyi adet edinen bir çevrecilik, terazisinde doğruluğu ve hakkı gözeten adalet, yolda kalanı ağırlayan baş tacı eden konukseverlik gibi insancıl kavramları ön plana çıkaran güçlü bir ahlak öğretisi vardır. Ahilik kültürümüzün yaşatılabilmesi için her yıl kutlanan Ahilik Haftasında; değerlerimizin kamuoyuna yeniden benimsetilmesini, mütevazı sermayeleri ve el emekleri ile geçinen esnaf ve sanatkârlarımıza ahilik bilinci içinde mesleki hayatlarını sürdürmelerini diliyorum.”
Kaynak:

Ürünler sergide
Ürünler sergide
İskenderun Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan el sanatları sergisinde İskenderun Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kurslara katılanların ürünleri sergilendi.
Dualar barış için
Dualar barış için
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, Hatay´ın İskenderun, Antakya, Samandağ ilçelerindeki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı. İlahilerin okulduğu ayinde, mum yakıldı ve dua edildi.
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB´un bağımsız ve demokratik bir Türkiye´nin yaratılması yönündeki çalışmalarının bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirilerek sürdürülmesi kararlılığına dikkat çekti.
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası Antakya´daki Hatay il Kültür Merkezinde yapıldı.
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
İskenderun´da uzun yıllar Ejder Fotokopi adıyla esnaflık yapan Ejder Coşkun, çarşı esnafının ‘Ejder Abi´si yaşamını yitirdi.
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
11-12 Aralık´ta İstanbul´da gerçekleştirilen Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu toplantısında alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla 25 Aralık´ta Samandağ´ta toplanacağı haberi Hatay´da gerginlik yarattı
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Noel dolayısıyla yayımladığı mesajda bayramların ve bayram tadında kutlanan özel günlerin, bizleri sevgi ile birbirimize yakınlaştırmakta, sevgi ve hoşgörü ortamının artmasına vesile olduğunu belirtti.
“Dayanışma bekliyoruz”
“Dayanışma bekliyoruz”
Geçtiğimiz Mart ayında kızı ve torunu eski damadı tarafından öldürülen acılı anne kadın cinayetlerine karşı toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet etti. Ayla Yalçın, “Destekler çoğalmalı ki böyle cinayetler olmasın” dedi.
200 aday koro için yarıştı
200 aday koro için yarıştı
Antakya Medeniyetler Korosu, yeni üye seçmelere 200 aday katıldı. Antakya Medeniyetler Evindeki seçmeler belirlenen jüri tarafından yapıldı. Koroya girmek isteyen adaylar, sesleriyle seçilmek için çaba sarfetti.
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personeline yönelik ‘Benimle barış, herkesle barış´ ve ´Farkıma vardım´ seminerleri düzenlendi.
Dünya Arapça Günü etkinliği
Dünya Arapça Günü etkinliği
Samandağ´da, 18 Aralık Dünya Arapça Günü etkinliği düzenlendi. Finnen (ozan) Nihat Çay´ın sunduğu etkinlik, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu´nda yapıldı.
 İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
Dörtyol 4. İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali, yarın (19 Aralık Salı) başlayacak.
Ücretsiz gitar kursu
Ücretsiz gitar kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)´te ücretsiz gitar kursları başladı.
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 69. yıldönümü bugün kutlanacak. Antakya´da Hatay Vali Yardımcısı ve İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Aydın Tetikoğlu tarafından Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunulacak,
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Son yıllarda diyabetin hızla yükseldiğini ve İnsan sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında Tip 2 diyabetin geldiğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi