´Zarar karşılansın´ istemi
Erzin´de narenciye bahçesinde dolu incelemesi
Tarih: 6.11.2018 10:57:18

Akın Bodur/İskenderun

Erzin ve yöresinde yağış ve dolunun zarar verdiği bahçe ve tarlalarda CHP heyeti tarafından inceleme yapıldı. Doludan zarar gören narenciye bahçeleri nde inceleme yapan ve üreticilerle görüşen CHP´nin Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, ilgililerden bilgi de aldı.
CHP´nin Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Erzin´de yaşanan dolu felaketi ile ilgili incelemede bulundu, yöredeki yetkililerden bilgi aldı ve felaket yaşanan bahçeleri gezerek üreticilerin durumu ile narenciye bahçelerini yerinde inceledi.

İnceleme rapor olacak ve Meclis´e yansıyacak
Sarıbal ve Erzin CHP ilçe yöneticilerinin de katıldığı incelemeyi değerlendiren CHP´nin tarımdan sorumlu Hatay il yöneticisi Leyla Sakaroğlu, incelenin dolunun yarattığı büyük tahribat çok daha açık şekilde ortaya çıkardığını ifade etti. Konunun rapor olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na sunulacağını ifade eden CHP´nin Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Sarıbal, CHP MYK ve TBMM´ye taşıyacağını da ifade etti. Sarıbal, konuyla ilgilenmeyi ve üreticinin sorununu sıcak tutmayı sürdüreceklerini de belirtti.

"Bölgede afet ilan edilmeli"
CHP Hatay il yöneticisi Sakaroğlu da partisinin sorunla ilgilenmeyi sürdüreceğini belirtti. "Biran önce çiftçilerimizin zararının karşılanmasını istiyoruz. Çiftçilerimizin yanında olacağız" diyen Sakaroğlu, "Çiftçinin yaralarının bir an önce sarılması için devletin çok acil şekilde karar alması ve üreticiyi rahatlatması gerekiyor. Özellikle sigorta yaptırmayan çiftçilerin sorununun bir bölümünün çözümü bölgenin afet bölgesi ilan edilmesine bağlı, aksi halde çiftçilerin bu halde işleri çok zor. Çünkü, sadece borç erteleme ile sorunların çözümü de mümkün değil. Üretim yapan ancak çeşitli nedenlerle çiftçi kayıt sistemine dahil olamayan, tapu sorunları olan çiftçilerin de bundan sonrası İçin sigorta yaptırabilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemelerin mutlaka yapılması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Olcayto: Yayın yasakları basın özgürlüğünü geliştirmiyor
Olcayto: Yayın yasakları basın özgürlüğünü geliştirmiyor
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, ülkede yaşanan olaylar karşısında uygulanan yayın yasaklarının basın, düşünce ve ifade özgürlüğünü geliştirmeyip, aksine engellediğini ve o zaman da çok daha tehlikeli olan ´fısıltı haberciliğin´ ortaya çıktığını söyledi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Samandağ ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacka bakım-onarım çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Validen yargıya veda
Validen yargıya veda
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata, ildeki adli erkana veda ziyaretinde bulundu.
85 yıllık Atatürk sevgisi
85 yıllık Atatürk sevgisi
Atatürk, 80. ölüm yıl dönümünde İskenderun ve Antakya´da da törenle anıldı.
Akdeniz´de ‘kültür ve sanat´ buluşması
Akdeniz´de ‘kültür ve sanat´ buluşması
Edebiyata ihtiyaç var mı? Edebiyatla başka bir gerçeklik mi dayatılıyor? Söz, tüketim kültürünün yaratılmasının aracı mı? Ortak, yeni bir dili inşa etmek mümkün mü? 3.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması İskenderun Etkinlikleri kapsamında yazar ve şairler Recep Yıldırım, Faris Kuseyri ile Mahir Ergun´un edebiyatın işlevi ve dili üzerine katıldığı söyleşide kollektif çabanın ürünü olarak edebiyatta dilin yeniden inşa edilmesi gerektiği belirtildi.
TGC´den vali ziyareti
TGC´den vali ziyareti
İskenderun ve Antakya´da gazetecilerle buluşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve yönetim kurulu, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
HATSU denetçileri seçildi
HATSU denetçileri seçildi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Ömer Dolar başkanlığındati Kasım ayı olağan toplantısında 2 denetçi seçimini gerçekleştirdi.
HBB yerli tohum üretecek
HBB yerli tohum üretecek
Hatay´da Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri projesi
Ölümsüzlüğün 80. yılı
Ölümsüzlüğün 80. yılı
Mustafa Kemal Atatürk, bugüna törenlerle anılacak
"110 bin sığınmacı hamile"
"110 bin sığınmacı hamile"
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, 110 bin Suriyeli sığınmacının hamile olduğunu açıkladı.
"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması
"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde, Hatay Valiliği himayesinde düzenlenen 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarı (HİKAF) yapıldı. Etkinlikte, MKÜ tarafından iş insanı Recep Atakaş´a ´fahri doktora´ da verildi.
Mülkiyelilerin doğa gezisi
Mülkiyelilerin doğa gezisi
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, Mülkiyeliler grubunun Kırıkha´da doğa gezisi yaptığını bildirdi.
Belen´den Litvanya´daki çalıştaya
Belen´den Litvanya´daki çalıştaya
Erasmus+ Gençlik Projesi
Komşu kentin takımları karşılaşacak
Komşu kentin takımları karşılaşacak
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Karaağaç Spor´un yönetimu, takımın teknik direktörlüğüne Hıdır Özdemir´i (44) getirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi