´Zarar karşılansın´ istemi
Erzin´de narenciye bahçesinde dolu incelemesi
Tarih: 6.11.2018 10:57:18

Akın Bodur/İskenderun

Erzin ve yöresinde yağış ve dolunun zarar verdiği bahçe ve tarlalarda CHP heyeti tarafından inceleme yapıldı. Doludan zarar gören narenciye bahçeleri nde inceleme yapan ve üreticilerle görüşen CHP´nin Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, ilgililerden bilgi de aldı.
CHP´nin Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Erzin´de yaşanan dolu felaketi ile ilgili incelemede bulundu, yöredeki yetkililerden bilgi aldı ve felaket yaşanan bahçeleri gezerek üreticilerin durumu ile narenciye bahçelerini yerinde inceledi.

İnceleme rapor olacak ve Meclis´e yansıyacak
Sarıbal ve Erzin CHP ilçe yöneticilerinin de katıldığı incelemeyi değerlendiren CHP´nin tarımdan sorumlu Hatay il yöneticisi Leyla Sakaroğlu, incelenin dolunun yarattığı büyük tahribat çok daha açık şekilde ortaya çıkardığını ifade etti. Konunun rapor olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na sunulacağını ifade eden CHP´nin Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Sarıbal, CHP MYK ve TBMM´ye taşıyacağını da ifade etti. Sarıbal, konuyla ilgilenmeyi ve üreticinin sorununu sıcak tutmayı sürdüreceklerini de belirtti.

"Bölgede afet ilan edilmeli"
CHP Hatay il yöneticisi Sakaroğlu da partisinin sorunla ilgilenmeyi sürdüreceğini belirtti. "Biran önce çiftçilerimizin zararının karşılanmasını istiyoruz. Çiftçilerimizin yanında olacağız" diyen Sakaroğlu, "Çiftçinin yaralarının bir an önce sarılması için devletin çok acil şekilde karar alması ve üreticiyi rahatlatması gerekiyor. Özellikle sigorta yaptırmayan çiftçilerin sorununun bir bölümünün çözümü bölgenin afet bölgesi ilan edilmesine bağlı, aksi halde çiftçilerin bu halde işleri çok zor. Çünkü, sadece borç erteleme ile sorunların çözümü de mümkün değil. Üretim yapan ancak çeşitli nedenlerle çiftçi kayıt sistemine dahil olamayan, tapu sorunları olan çiftçilerin de bundan sonrası İçin sigorta yaptırabilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemelerin mutlaka yapılması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi