Zeytin ağaçları turizm yatırımı için sökülüyor
Arsuz´da turizm yatırımlarına açılmak istenen 883 dönüm hazine arazisindeki zeytin ağaçlarının sökümüne başlandı.
Tarih: 21.12.2020 16:29:02

Arsuz Kaymakamlığı tarafından aralarında yazlık sitelerin de bulunduğu arazi kullanıcılarına gönderilen bildirimde ‘işgalin yasal yoldan tahliyesi sağlanarak taşınmazın boş olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´ne teslim edileceği´ belirtildi.

Arsuz´a bağlı Akçalı mahallesi sahil kesiminde sökümü yapılan ağaçların zeytin niteliği yanında 3. derece SİT alanı özelliği de taşıyan, sahil kesiminde koruma altındaki kum zambaklarının varlığına dikkat çekildi, tahliye işleminin bugün zeytin ağaçlarının sökümü ile başlaması itirazlara neden oldu. Kendilerine resmi tebliğin 18 Aralık Cuma günü yapıldığını, 2 günlük yasağın ardından ilk mesai günü olan 21 Aralık Pazartesi günü tahliyenin başlatıldığını aktaran site sakinleri ile çevre dostlarının tepkisine neden olan uygulamanın durdurulması, sökülecek ağaçların taşınacağı alanların hazırlanmadan ‘´tahliye´ işlemine devam edilmemesi önerildi.

Arsuz Kaymakamlığı tarafından mülkiyeti hazine ait Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli 515, 516 ve 2062 nolu parsellerin işgalcilerine gönderilen 09.12.2020 tarihli yazıda “Söz konusu taşınmaz üzerinde tarafınızca yapılan işgalin 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 75. maddesinin ve bu kanuna dayanarak çıkarılan Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmeliğin 89. maddesine göre işgalin yasal yoldan tahliyesinin sağlanarak taşınmazların boş olarak teslim edilmesi istenildiğinden 21.12.2020 Pazartesi günü saat 13.00´da mahallinde tahliye işlemi yapılarak taşınmaz boş olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´ne teslim edilecektir” denildi. Sözkonusu arazide tahliye konusu daha önce gündeme gelmiş, zeytin hasadının tamamlanması öngörülmüştü.

Belediye aracını geri çekti

Zeytin ağaçları sökümünün belediye araçlarıyla yapılmasına yöre sakinleri ve zeytin ağaçları sökülen yurttaşlar tepki gösterdi ve dün araçların çalışmasını engellemeye çalıştı. Arsuz Belediyesi, yöre sakinlerinin tepkisi üzerine zeytin sökümünde görevlendirilen belediye araçlarını geri çekti. Belediye araçlarının geri çekilmesinini söküm işlemini biraz geciktirebileceği ancak sökümü engelleyemeyeceği belirtiliyor.

/resimler/2020-12/22/0853449986778.jpg
Kaynak:

Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilciliğine Mustafa Çankaya getirildi.
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesinin ´durdurulduğunu´ belirttiği İskenderun, Dörtyol, Antakya ve Samandağ´daki parkomat (parklanma) uygulaması, İskenderun´da sürüyor.
Şehit ailesinin vali ziyareti
Şehit ailesinin vali ziyareti
11 Eylül 2020 tarihinde Van´ın Çatak ilçesi kırsalında düzenlenen ´Yıldırım-10 Norduz´ operasyonunda şehit olan jandarma uzman çavuş Sezer Uçar´ın ailesi, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, şehit ailesini makamında kabul etti.
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Hatay 2. İdare Mahkemesi, işe girmek isteyen bir kişinin güvenlik soruşturmasının olumsuz olmasına yönelik Hatay Valiliği İl Özel Güvenlik Komisyonun aykırının, masumiyet ve adil yargılanma hakkı ve Anayasal bir hak olan çalışma hakkının ihlal edilmesini getirdiğini belirtti ve kararı iptal etti.
EXPO hazırlıkları sürüyor
EXPO hazırlıkları sürüyor
10 Aralık´ta başlayacak Hatay Expo-21 çalışmaları sürüyor.
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan Özgür Özdemir, gönlünü kaptırdığı kimya mühendisi Merve Talay ile yaşamını birleştirdi.
"Sadece parayı düşünmedik"
"Sadece parayı düşünmedik"
Atakaş Hatayspor´ın golcü futbolcusu Boupendza´nın Rus takımı Krasnodar´e transfer olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan kulübün onursal başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sadece parayı değil futbolcunun isteği ve geleceğini de düşündüklerini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi