Zeytin ağaçlarının sökülmesi ‘şimdilik´ durduruldu
Arsuz´da turizm yatırımlarına açılmak istenen 883 dönüm hazine arazisindeki zeytin ağaçlarının sökümüne tepkiler sürerken alandaki söküm çalışması, gelen bildirim üzerine ‘şimdilik´ durduruldu.
Tarih: 24.12.2020 17:47:55

Arsuz´a bağlı Akçalı mahallesi sınırlarında turizm bölgesi olarak ilan edilen kıyı şeridinde hazineye ait arazide zeytin ağaçlarının sökümüne ilişkin Arsuz Belediyesi´nden yapılan duyuruda işlem sürecinin dışında oldukları açıklandı. Hak sahiplerinin Akçalı muhtarlık binası bahçesinde mağduriyetleri ile ilgili biraraya geldiği buluşmaya katılan Belediye Başkanı Asaf Güven, “Biz inanıyoruz ki hem Turizmi hem de Tarımı beraber götürebiliriz” dedi. İskenderun Çevre Koruma Derneği´nden yapılan açıklamada ise iş makinalarıyla yapılan sökümün SİT alanına vereceği zarara dikkat çekildi, “2000 yılık tarihi geçmiş yok sayılmamalıdır” denildi.

Durdurma bilgisi öğlenden sonra ulaştı

Arsuz İlçesi Akçalı mahallesi ‘nde bulunan Mülkiyeti Hazineye ait Kültür ve Turizm Bakanlığı´na tahsisli 515 nolu parsel üzerinde zeytin ağaçlarının sökülmesi işlemine dün hak sahiplerinin iş makinalarının sahaya girmesini engellemesinin ardından bugün de özel firmaya ait araçlarla çalışma yürütülmek istendi. Ancak öğleden sonra gelen bildirim üzerine çalışma durduruldu.

Başkan Güven, haksahipleriyle biraraya geldi

Bedeli ödenerek kullandıkları ve ağaçlandırdıkları arazide ağaçlarının sökülmesi üzerine hak sahipleri Akçalı muhtarlığı binası bahçesinde biraraya geldi. Hak sahiplerinin mağduriyetlerini dile getirdikleri toplantıya katılan Belediye Başkanı Asaf Güven, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Biz inanıyoruz ki hem Turizmi hem de Tarımı beraber götürebiliriz. Özellikle zeytin ağaçları ile birlikte Turizm tesisleri, işletmeleri kurulabilir. Burada gerçekleştirilecek turizmi, var olan ağaçları sökerek değil onları mümkün olduğunca yaşatarak canlandırabiliriz. Bizim önerimiz; bu zeytin ağaçlarının sökülmemesi ve turizme katkı sağlayacağıdır” dedi.

/resimler/2020-12/25/1005334494232.jpg

Arsuz Belediyesi´nden ´çalışmayla ilgimiz yok´ açıklaması

21 Aralık Pazartesi günü Arsuz Kaymakamlığının talebi ile Arsuz Belediyesi´ne ait araçlarla başlatılan çalışmanın kamuoyunda Arsuz belediyesi tarafından yürütüldüğü algısı üzerine Arsuz Belediyesi´nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Son günlerde basında çıkan; Akçalı Mahallesinde sökülen ağaçların, Arsuz Belediyemiz tarafından söküldüğü şeklindeki haberler tamamıyla asılsız ve yanlıştır” denildi. Arsuz Kaymakamlığınca, 5 adet kepçe, 5 adet traktör ve işçilerin kendi emirlerine verilmesi konusunda gelen ‘yazılı emre istinaden´, belediye araçları ve personellerinin alana gönderildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgiye yer verildi: “Ancak belediyemizin bu konu ve çalışmalarla hiçbir ilgisi yoktur. Bu çalışmalar Bakanlığımız ve Kaymakamlığımızın talimatları doğrultusunda yapılmaktadır. Bu konu Kaymakamlık, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İşgalciler arasındadır.”

İÇKD: Arsuz´daki süreç vizdanları sızlatıyor

Öte yandan, turizm yatırımı için zeytin ağaçlarının tamamı sökülerek ‘boş´ teslim edilmek istenen 883 dönümlük arazinin arkeolojik yönden statüsüne de dikkat çeken İskenderun Çevre Koruma Derneği açıklamasında, Arsuz´da yaşanan bu sürecin vicdanları sızlattığı vurgulandı.
İÇKD Yönetim Kurulu´nun açıklaması şöyle: “Söz konusu 515 ve 516 numaralı parseller Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayı ile 2016 yılında Akçalı Antik Yerleşimi Sit haritasında gösterilmiştir. Söz konusu parselin içindeki Çanak alanda ve sırtlarında sayıca binlerce kök zeytin ağacı olduğu görülmektedir. Sit alanı olan bölgelerde yapılan her türlü işlem mevzuata uygun olarak Müze müdürlüğü denetiminde yapılmalıdır.”

"2000 yılık tarihi geçmiş yok sayılmamalıdır"

Video görüntüleriyle arazideki bir çok zeytin ağacı köklerinden ve gövdelerinden kepçe ve iş makinaları ile söküldüğünün tespit edildiğini ve zeytinin, yasa ile korunan bir tarım ürünü olduğu da vurgulanan aynı açıklamada, şunlara yer verildi: “Bu haliyle, 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun´ yok sayılmış olmaktadır. Turizm yatırımları bölgemiz için önemli olup saha ve alan seçimi de bir o kadar önemli olduğundan önceliğimiz Kültür ve Tabiat varlıklarını korumak olmalıdır. İdareler, Üstün Kamu yararını korumak üzere idari işlem tesis ederler. Kültür ve Turizm Bakanlığının imar planları bu nedenle öncelikle iptal edilmelidir. Ayrıca, 3.derece Sit alanı olan bölgede böylesi kepçe ve iş makinaları ile yapılan çalışmalar Arkeolojik kalıntılara zarar verecektir. 2000 yılık tarihi geçmiş yok sayılmamalıdır.”

Kum zambakları da hatırlatıldı

Arsuz Gökmeydan ve Akçalı sahillerinde de görülen Kum Zambaklarının, dünyada nesli tükenmekte olan bitkiler arasında gösterildiği, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alındığına da işaret edilen İÇKD açıklamasında, şunlar kaydedildi: “Doğal, tarihi veya tarımsal önemleri nedeniyle kıyılar yani korunması gereken alanlar, rant çevrelerine ait yatırımların önünü açması, bunu kolaylaştıracak kararların alınması ve bu doğrultuda planların onaylanmasını sağlamak için kullanılmak üzere turizm bölgesi statüsü bir araç olarak kullanılmamalıdır. Kaldı ki, kontrolsüz turizmin çok sayıda çevre sorununa yol açtığı da bilinmektedir. Toplum nazarında ise, yaklaşık 880 dönümlük bir alanın nasıl bir kullanıma dönüştürüleceği, nasıl bir kamu yatırımının gerçekleştirileceği belirtilmeksizin acele kamulaştırma kararının alınması endişe uyandırmaktadır. Hatay´da Eylül ve Ekim aylarında çıkan büyük yangınlardan sonra bir ağaca dahi ihtiyacımızın en yüksek fayda sağlayacağını düşündüğümüz şu günlerde doğal zeytin ormanları olan ilimizin en nadide ilçelerinden biri olan Arsuz ilçemizde yaşanan bu süreç vicdanları sızlatmaktadır. Pandemi sürecini yaşadığımız bu dönemde alınan bu karardan dönülmesi toplumun beklentisi olup dayanışmamız ve sosyal huzurumuz açısından önemlidir.
Kaynak:

"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "İskenderun´da olduğu gibi Arsuz´da da maden ocağı için yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesinde kaymakamlık kentte 15 gün süreyle her türlü toplantı ve açıklamayı yasaklamış, ancak Arsuz halkının yoğun katılım ile gerçekleşen eylem sonucu ÇED toplantısı yaptırılmamıştır" dedi.
2 turluk gösteri uçuşu
2 turluk gösteri uçuşu
"Solo Türk" olarak da bilinen Türk Yıldızları Akrobasi Ekibi, İskenderun semalerınde gösteri uçuşu yaptı.
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ve yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ayrı ayrı ziyaret etti.
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
16 Mart-17 Nisan tarihleri arasında Hatay genelinde kaçakçılık olaylarına yönelik çalışmalarda 45 kişi gözaltına alınmıştı
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İskenderunlu iş insanı, kentin sanayi sitesindeki Mercan Hırdavat´ın sahibi Mustafa Mercan, Antakya´da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
İskenderun´da da 1 Mayıs İşçi Bayramı için başvuru yapıldı
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi