Zeytin fidanlarıyla yaşatılacaklar
Selin Culha, Helin Palandöken, Şule Çet, Emine Bulut, Pınar Gültekin, Ceyda Yüksel, Özgecan Aslan… şiddete uğrayan, katledilen 3 bin 224 kadının adı zeytin fidanlarıyla yaşatılacak. Arsuz Belediyesi ve Yol Sev Der´in ortak etkinliğinde katledilen canlar için Türkiye´nin dört bir yanından gerçekleşecek buluşmada fidan dikelecek.
Tarih: 19.11.2020 12:15:27

Sadet Berkyürek/İskenderun

Türkiye´de 2008-2020 yılları arasında öldürülen her kadının adı Arsuz´da bir zeytin fidanıyla yaşatılacak. Arsuz Belediyesi´nin ev sahipliğinde, gezgin grubu iken "Dünya´yı sevgi kurtaracak" sloganıyla dernekleşen ve atölyeler, kamplar, birbirini besleyen projelerle gündeme gelen Yollarda Sevgi Dağıtanlar Derneği Yol-Sev-Der´in organizasyonu ile Arsuz´da 2008-2020 yılları arasında şiddete uğrayan, katledilen kadınların adının verileceği 3224 zeytin fidanı toprakla buluşacak.
Öldürülen ve şiddete uğrayan kadınlar anısına Kadın Fidan Yaşam Hatıra Ormanı´na dikilecek 3.224 adet zeytin fidanıyla kadınların adı yaşatılırken Hatay´da yangınların tahrip ettiği doğaya da katkı sunulacak. Türkiye´nin değişik merkezlerinden katılımla Yol-Sev-Der´in çağrısı ile üç günlük kamp etkinliğiyle birleştirilecek ağaç dikimi, Arsuz Belediyesi tarafından Kurtbağı mahallesinde hazırlanan 25 dönümlük alanda 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günün´de gerçekleştirilecek.
Fidanların sulama ve gübreleme işlemi etkinlik sonrası periyodik olarak Arsuz Belediyesi ve YolSev/Hatay klüp üyeleri tarafından yapılacak zeytin fidanlarından üç mevsim sonra elde edilecek hasat ile ihtiyaç sahibi çocuklar ile ailelere de yardım kaynağı oluşturulacak. Sürdürülen kampanya kapsamında temin edilen sertifikalı fidanların 3 yıl sonra vermesi beklenen ürün ise gelenekselleştirilecek hasat etkinliğine dönüştürülmesi hedefleniyor.

Asaf Güven: Adları yüzyıllar yaşayacak

/resimler/2020-11/19/1904572070709.jpgfidanı dikim projesiyle toplumsal bir soruna da dikkat çekmeyi amaçladıklarını belirten Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, uzun yıllar yaşayan ve ürünüyle de yeni çalışmalara kaynak oluşturabilecek zeytin fidanında karar kıldıklarını söyledi. Güven, “Biz en başta kadınlarımızı seviyoruz, eşitliği seviyoruz, demokrasiyi, insanları seviyoruz. Başta kadınlar, maalesef Türkiye´de, toplumumuzda mağdur olan kesim. Her zaman ezilen, haksızlığa uğrayan kesim. Bu nedenle biz de kadınlar için bir şey düşünürken değişik kurum ve sivil toplum kuruluşlarının fikirlerini aldıktan sonra ortaklaşa kadınların adını yaşatacak, uzun yıllar yaşatacak ve Türkiye´de ses getirecek; yani bu günü ve katledilen kadınları, mağdur edilen kadınları hatırlatacak bir faaliyet düşündük. Zeytin ağacında karar kıldık. Çünkü yüzyıllar kalacak bir ağaç.

Ormanlık alana yakın bir yerde ve doğal bir ortamda kalan yerimizi seçtik. Toplumsal görevimizi bir parça yerine getirdiğimize inanarak mutluyuz” dedi.
Zeytin fidanlarından ileriki yıllarda alınacak ürünün nasıl değerlendirileceğine yönelik soru üzerine Güven şunları söyledi: “Yine dezavantajlı, muhtaç kadınlara yönelik destek olacak bir şekilde kullanılmasını tercih ederiz. Normal verim ancak 4-5 yıl sonrasında alınabilecek. Bizden sonra gelecek yönetimlere de bunu tavsiye edeceğiz. Bir şekilde kadınlar yararlansın istiyoruz.”

Gölge Kaya: Tek yürek olacağız

/resimler/2020-11/19/1905235977512.jpgfidan desteği de verdiği etkinlikle ilgili proje ortağı Yol Sev Der´in Başkanı Gölge Kaya, “Bu projeyi başlatırken nasıl ki yakın zamanda yaşanan İzmir depreminde evlerini, yakınlarını kaybeden yurttaşlarımız için tek yürek olduysak bu proje için de ülkemizde günden güne artan kadın cinayetleri hakkında farkındalık uyandırmak, hayatlarını kaybeden kadınların isimlerini yaşatmak, yanan ormanlara nefes olmak, ekilecek zeytin fidanlarının dallarının sembol ettiği barış simgesiyle dünyada süregelen savaşlara bir mesaj vermek ve bu fidanların ileride vereceği hasatlar ile yetim çocuklara sürdürülebilir projeler yapmak için tek yürek olacağımıza inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Şule Gündüz: Cana can olmak istedik

Derneğin yöneticilerinden Şule Gündüz, üç yıl önce sosyal medya platformu üzerinden bir araya gelerek ülke genelinde yardım etkinliklerinin temellerini atan Yol Sev Der´in Arsuz Belediyesi işbirliğiyle katledilen 3.224 kadının adını zeytin fidanıyla yaşatacak projeyle ilgili şunları söyledi: “Aslında ülkemizde insanlar çok fazla yardıma muhtaç. Bir o kadar da patili dostlarımız ve çocuklarımız var. Bizler de olabildiğince bu kesimlerin sesi olmaya çalışıyorduk. Her hayata umut olmak, her cana can olmak istedik.”
Kaynak:

9 aydır işsizdi
9 aydır işsizdi
´Beni virüs değil, sizin düzeniniz öldürür´ diyen TIR şoförü Malik Yılmaz, belediyede işe başlıyor
Oğlunun acısıyla geçen yaşamı geride bıraktı
Oğlunun acısıyla geçen yaşamı geride bıraktı
12 Eylül askeri darbesinin ardından 1983´te idam edilen, son mektubunu yıllar sonra teslim edilen Ali Aktaş´ın annesi Ganime Aktaş vefat etti.
Mecliste  ‘büyükşehir, park, battı çıktı´ polemiği
Mecliste ‘büyükşehir, park, battı çıktı´ polemiği
İskenderun Belediye Meclisi´nin salı günü yapılan yılın son oturumunda CHP grubu ile Başkan Tosyalı arasında büyükşehir Belediyesi´nin İskenderun´a yatırımları ile Türkmenistan Parkı polemiği yaşandı.
Trafiğe droneli denetim
Trafiğe droneli denetim
Antakya´da trafik ekiplerinin droneli karayolu denetiminde kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri takmama, saraç sürerken telefonla konuşma ve sürücü belgesiz araç kullanmaya ilişkin 30 kişiye 11.294 lira para cezası yazıldı.
İlaç gelmezse 4 ay yaşayacak
İlaç gelmezse 4 ay yaşayacak
Arsuz´da yaşayan Meltem ve Bahadır Akkaya´nın çocukları, SMA hastası Yiğit, Amerika´dan ilacı getirilemezlerse, 4 ay yaşayabileceği öne sürüldü.
9 mahalleye temiz su götürecek
9 mahalleye temiz su götürecek
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Samandağ´ın kent merkezindeki 9 mahalleye temiz su iletecek ‘Samandağ İçmesuyu Şebeke İnşaatı´ çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Bakana 10 korona sorusu
Bakana 10 korona sorusu
Hatay Tabip Odası´nın 16 Kasım´da yaptığı açıklamada, hekimlerden toplanan bilgiler ve sahadaki gözlemler sonucunda Hatay´da vaka sayılarının ciddi bir oranda arttığına değinildiğini anımsatan Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, bölgedeki çalışmaları önergeyle parlamentoya taşıdı.
Yasak yok, ´şerit var´
Yasak yok, ´şerit var´
İskenderun´da belediye esnafın kaldırımı kapatmasına karşı ´sıfır tolerans´ uygulayacağını belirtirken, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında İskenderun İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulunun aldığı bazı kararların uygulanmasında, kurul kararı aşılarak kaldırımların yarısına çekilen ´girilmez şeridi´ ile kapanmaya çalışılıyor.
Kurumlara ziyaret yasağı
Kurumlara ziyaret yasağı
Koronavirüs (Covid-19) hastalığı vaka sayısı yörede artıyor. Kent ve yörede birçok kişinin hastalığa yakalandığı, hastalığa yakalananlar arasında hekimler ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu öğrenildi.
"EXPO, Nisan´a yetişecek"
"EXPO, Nisan´a yetişecek"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO´yu Nisan ayına yetiştireceklerini ama pandemiden dolayı EXPO yönetiminin etkinliği ileri bir tarihe erteleyebileceğini ifade etti.
Korona hastalarının evine dezenfekte
Korona hastalarının evine dezenfekte
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sağlık bakanlığının açıklaması sonrası Hatay´ın yüz de 50´nin üzerinde vaka artışı olan iller arasında olduğunu anımsattı.
Konacık´a sağlık merkezi
Konacık´a sağlık merkezi
Arsuz´un Konacık mahallesindeki Konacı Aile Sağlığı Merkezi inşaatı sürüyor.
Sağlık çalışanları ´yıpranma istiyor´
Sağlık çalışanları ´yıpranma istiyor´
Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık çalışanlarının sorunlarının giderilmesini istedi.
"İmar planı askıya çıktı"
"İmar planı askıya çıktı"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı 2. kez askıya çıktığını duyurdu.
Asfalt çalışmasını muhtarlarla inceledi
Asfalt çalışmasını muhtarlarla inceledi
İskenderun Belediyesi, ilçede yol çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi