“Ziraat Bahçesinin bütünlüğü korunmalı”
Sağlık Bakanlığı´na devredilen ve bir bölümü üzerinde şehir hastanesi yapılması planlanan Ziraat Bahçesinin bütünlüğünün korunarak yeşil alan kalması çağrısı yinelendi.
Tarih: 6.3.2018 10:43:40

Sadet Berkyürek/İskenderun

Meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, sendika, siyasi partilerin oluşturduğu platform üyeleri adına yaptığı değerlendirmede İskenderun Çevre Koruma Derneği (İÇKD) Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Sürdürülebilir bir gelecek için yeşil alanların bozulmaması ve bu bütünlüğün kaybolmamasını istiyoruz” dedi. Kara, alanın yeşil alan özelliği ve bütünlüğünün bozulmaması çağrısında bulunarak ortak mücadele ile sonuç alacaklarına inandığını söyledi.
Ziraat Bahçesinde düzenlenen kahvaltı buluşması ve basın açıklamasına meslek odaları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sendika başkanları ve temsilcileri, Çevre Koruma Derneği üyeleri, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP Kadın Kolları Başkanı Muhsine Korkmaz, HDP, EMEP İlçe yönetimi de destek verdi.
Ziraat Bahçesinde kahvaltının ve inceleme yürüyüşünün ardından ortak açıklamayı yapan İÇKD Başkanı Kara, alanın bütünlüğünün korunarak binalaşmanın önlenmesinin önemine dikkat çekti. Kara, şöyle konuştu: “Meslek odaları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sendika başkanları ve temsilcileri ve bizi seven dostlarımız, arkadaşlarımız hepimiz buradayız. Sürdürülebilir bir gelecek için yeşil alanların bozulmaması ve bu bütünlüğün kaybolmaması için buradayız. Biliyorsunuz İskenderun Belediyesi kent imar planında kent parkı olarak, yeşil alan olarak görülen Ziraat bahçesi ile ilgili bir hastane projesi var. Bu hastane projesi ile ilgili olarak ilgililerden, yetkililerden yeterince açıklama geldi, kamuoyunda bizi bilgilendirdiler. Bizde iki tane büyük toplantı yaptık, olayın özünü anlamaya çalıştık. Sonra bileşenlerimizle birlikte bu mücadelenin daha farklı bir boyutta sürdürülebilmesi için bugün buradayız.”
Farkındalık yaratmayı ve bu alana sahip çıkmayı amaçladıklarını ifade eden ve bu alana ilişkin ortak talebin takipçisi olacaklarını da sözlerine ekleyen Kara, birlikte mücadeleyle sonuç alabileceklerini vurguladı. Kara şunları ifade etti: “Şu anda; Sağlık Bakanlığı´na devri, tahsis işleminin gerçekleştiğini biliyoruz. Fakat biz de biliyoruz ki, bu termik santral mücadelesinde de, nükleere karşı olan mücadelede böyle oldu; bu bölgede yaşayan halk, bu bölgede nefes alan insanlar, eğer bu mücadeleye baş koyarlarsa, bu mücadeleyi bırakmazlarsa hiçbir amacına ulaşmaz, yani yapılmak istenen amacına ulaşmaz diye düşünüyoruz. Burası halihazırda nefes alan, yaşayan, doğal bir hastane. Bu hastaneyi lütfen bozmayalım, bu oksijen deposunun lütfen bozmayalım. Buraya bina veya bir betonlaşma işine girişmeyelim.”
Kaynak:

102 kiriş tabla montajı yapıldı
102 kiriş tabla montajı yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından İskenderun´da transit geçiş ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan "İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi" çalışması sürüyor. kentte yapımı devam eden battı-çıktı projesinde, jet grout imalatının 89 bin metreye ulaştığı, proje alanında bulunan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen deplase edildiğini ve fore kazık çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Her gün bir mahallede temizlik
Her gün bir mahallede temizlik
İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bulvar, cadde ve sokakları temizlemeye, çevreye başıboş atılan atıkların temizlenmesine devam ettiğini belirtti. Belediye ekipleri, Piri reis Mahallesinde genel çevre temizliği ve enkaz temizleme çalışması yaptı.
Arıtma tesisi nihayet
Arıtma tesisi nihayet
Projelendirilerek bir önceki İskenderun Belediyesi yönetimi döneminde uygulamaya konulan birkaç yıl boyunca kentte zahmet veren içme suyu hatlarının yenilenmesi ve kente Aslantaş Barajı suyunun iletimi, arıtma tesisinin tamamlanmasıyla taçlanmış olacak.
Nargile operasyonu
Nargile operasyonu
İskenderun´da polisin iki adrese düzenlediği operasyonda, 4.920 kg. nargile tütünü, 3 adet nargile kıyma makinesi, 1 adet tütün karıştırma makinesi, 400 adet ambalaj poşeti, 1 adet ambalaj makinesi, 1 adet poşet kesme makinesi, 5 adet tartı, 112 kg. nargile imalatında kullanılan aroma, 40 kg. nargile imalatında kullanılan şerbet ele geçirildi. Olaylarla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.
Danışman iste, devlet desteklesin
Danışman iste, devlet desteklesin
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi programı UR-GE kapsamında bireysel danışmanlıktan kalite ve verimliliğe kadar pek çok alanda uluslararası işbirliği projelerinin desteklendiğini belirtildi. Destekler, bundan yararlanmanın gereklilikleri ile bilgilendirme toplantısı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda yapıldı.
Toprak dolgu kanalı tıkadı
Toprak dolgu kanalı tıkadı
İskenderun´a bağlı Orhangazi Mahallesi´nde toprak dolgu nedeniyle tıkanan yağmursuyu kanalı, ekipler tarafından açılarak su birikmesinin önlendiği belirtildi.
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altyapı Koordinasyon Merkezi AYKOME´nin aylık genel kurul toplantısında ilin altyapı konusunda eksiklikleri gündeme getirilerek çözüm maddeleri görüşüldü.
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, kurum olarak İskenderun´da sürdürülen konut projelerinin destek ve iletişiminle hız kazandığını belirtti.
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Akın, ´Asr-ı Saadet Sohbeti´nin konuğu oldu. Stres üzerine değerlendirmede bulunan Dr. Akın, "Yaratılmış olduğumuz toprakla irtibatımız kesilmiş vaziyette. Bu da insanı hasta yapan en önemli faktörlerden biri" dedi.
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
Proje kapsamında Cilt Bakım Hizmetleri, Saça Geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri, Bilgisayar destekli Muhasebe Eğitimi ve Matbaa ve Filtrecilik sektörü için serigrafi baskı eğitimleri verilecek.
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hayvanları Koruma Öğrenci Topluluğu ve UniUltrAslan Taraftar Grubu, İskenderun´daki Geçici Hayvan Barınağını ziyaret edip, hayvanlara mama bağışında bulundu.
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
İskenderun´da girişimci adaylarına yönelik iş planı bilgilendirme eğitimi yapıldı. KOBİ uzmanı Yusuf Ziya Gövce tarafından verilen ve İTSO´da yapılan eğitimde, sinevizyon aracılığı ile bilgiler girişimci adaylarına verildi.
En iyi okuyan, ödüllendirildi
En iyi okuyan, ödüllendirildi
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümü dün törenle kutlandı. Törende, şair Mehmet Akif Ersoy da anıldı.
´Kadına şiddete hayır´ konferansı
´Kadına şiddete hayır´ konferansı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulunda, Dünya Kadınlar Günü kapsamında, ´Kadına şiddete hayır´ konulu konferans düzenlendi.
TOKİ konutlarında ´yeni kampanya´
TOKİ konutlarında ´yeni kampanya´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, TOKİ´den ev sahibi olmak isteyenler için yeni bir kampanyanın başladığını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi