“Ziraat Bahçesinin bütünlüğü korunmalı”
Sağlık Bakanlığı´na devredilen ve bir bölümü üzerinde şehir hastanesi yapılması planlanan Ziraat Bahçesinin bütünlüğünün korunarak yeşil alan kalması çağrısı yinelendi.
Tarih: 6.3.2018 10:43:40

Sadet Berkyürek/İskenderun

Meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, sendika, siyasi partilerin oluşturduğu platform üyeleri adına yaptığı değerlendirmede İskenderun Çevre Koruma Derneği (İÇKD) Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Sürdürülebilir bir gelecek için yeşil alanların bozulmaması ve bu bütünlüğün kaybolmamasını istiyoruz” dedi. Kara, alanın yeşil alan özelliği ve bütünlüğünün bozulmaması çağrısında bulunarak ortak mücadele ile sonuç alacaklarına inandığını söyledi.
Ziraat Bahçesinde düzenlenen kahvaltı buluşması ve basın açıklamasına meslek odaları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sendika başkanları ve temsilcileri, Çevre Koruma Derneği üyeleri, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP Kadın Kolları Başkanı Muhsine Korkmaz, HDP, EMEP İlçe yönetimi de destek verdi.
Ziraat Bahçesinde kahvaltının ve inceleme yürüyüşünün ardından ortak açıklamayı yapan İÇKD Başkanı Kara, alanın bütünlüğünün korunarak binalaşmanın önlenmesinin önemine dikkat çekti. Kara, şöyle konuştu: “Meslek odaları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sendika başkanları ve temsilcileri ve bizi seven dostlarımız, arkadaşlarımız hepimiz buradayız. Sürdürülebilir bir gelecek için yeşil alanların bozulmaması ve bu bütünlüğün kaybolmaması için buradayız. Biliyorsunuz İskenderun Belediyesi kent imar planında kent parkı olarak, yeşil alan olarak görülen Ziraat bahçesi ile ilgili bir hastane projesi var. Bu hastane projesi ile ilgili olarak ilgililerden, yetkililerden yeterince açıklama geldi, kamuoyunda bizi bilgilendirdiler. Bizde iki tane büyük toplantı yaptık, olayın özünü anlamaya çalıştık. Sonra bileşenlerimizle birlikte bu mücadelenin daha farklı bir boyutta sürdürülebilmesi için bugün buradayız.”
Farkındalık yaratmayı ve bu alana sahip çıkmayı amaçladıklarını ifade eden ve bu alana ilişkin ortak talebin takipçisi olacaklarını da sözlerine ekleyen Kara, birlikte mücadeleyle sonuç alabileceklerini vurguladı. Kara şunları ifade etti: “Şu anda; Sağlık Bakanlığı´na devri, tahsis işleminin gerçekleştiğini biliyoruz. Fakat biz de biliyoruz ki, bu termik santral mücadelesinde de, nükleere karşı olan mücadelede böyle oldu; bu bölgede yaşayan halk, bu bölgede nefes alan insanlar, eğer bu mücadeleye baş koyarlarsa, bu mücadeleyi bırakmazlarsa hiçbir amacına ulaşmaz, yani yapılmak istenen amacına ulaşmaz diye düşünüyoruz. Burası halihazırda nefes alan, yaşayan, doğal bir hastane. Bu hastaneyi lütfen bozmayalım, bu oksijen deposunun lütfen bozmayalım. Buraya bina veya bir betonlaşma işine girişmeyelim.”
Kaynak:

Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi