Zübeyde Hanım´ın büstüne Anneler Günü ziyareti
Evrensel günler arasında yer alan ve dünyada 1908´den beri, ülkemizde ise 1955 tarihinden itibaren kutlanan Anneler Günü, dün kutlandı.
Tarih: 13.5.2019 10:44:18

Nesrin Geyik/İskenderun

Anneler Günü, her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk, "Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur. Dünya üzerinde gördüğümüz her şey, kadının eseridir" sözüyle kadının çağdaş uygarlık yolunda bir vazifeye sahip olduğun ifade etmiştir.
Atatürk´ün annesi Zübeyde Hanım´ın İskenderun Cumhuriyet Meydanındaki büstüne dün CHP İskenderun İlçe Kadın Kolları ile Türk Anneler Derneği İskenderun Şubesi tarafından ayrı ayrı çelenk sunuldu, bir dakikalık saygı duruşunda bulunupu, İstiklal Marşı okundu. Zübeyde Hanım´ın büstünü ve çevresini kırmızı karanfillerle süsledi. İskenderun Belediyesi, Anneler Günü nedeniyile şehitlik ziyareti yapacak olan vatandaşlar için ücretsiz servis aracı tahsis etti. Ücretsiz servis araçları dün Pac Meydanından-Asri Mezarlığa, saat 08.00-10.00 arasında gerçekleştirildi.

"Kadın, şefkat özelliği olan kutsal bir insan"
CHP İskenderun İlçe Kadın Kolları Başkanı Muhsine Korkmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Hatay Milletvekili Suzan Şahin´in de katıldığı Anneler Günü etkinliğinde Zübeyde Hanım´ın büstüne çelenk sundu. Törende konuşan Hatay Milletvekili Şahin, tüm kadınların anneler gününü kutladı ve tanrıdan sonra insan yaratma özelliği olan kişinin kadın olduğunu ifade etti. Şahin, "Kadın, şefkat özelliği olan kutsal bir insandır. Şefkat bizim özelliğimizdir. Her kadan anne olarak doğar ve dünyayı kucaklayan kişilerdir" değerlendirmesini yaptı.

"Anneler, çocukların ilk öğretmeni"
Anneler Gününün tarihçesi hakkında bilgi veren CHP İskenderun İlçe Kadın Kolları Başkanı Korkmaz da Zübeyde Hanım´ın manevi huzurunda tüm annelerin Anneler Gününü kutladıklarını belirtti. Annelerin karşılık beklemeden çocuklarını canlarını feda edecek kadar sevdiğini ifade eden Korkmaz, çocukların ilk öğretmeni ve onlara hayat tecrübesi verenlerin de anneler olduğunu söyledi.
Anneler Gününü kutlayan İskenderun kaymakamı İskender Yönden şu açıklamayı yaptı: "Dünyanın en güzel, en temiz ve masum duygusu hiç şüphesiz ki anneliktir. Annelerimiz yaşamlarını çocuklarına adarken, ortaya koyduğu karşılıksız sevgi, özveri ve hoşgörü hayatımız boyunca benimsememiz ve gelecek kuşaklara da öğretmemiz gereken özel değerlerdir. Her türlü sorunumuzda sığındığımız, fikirlerini aldığımız, desteklerini gördüğümüz annelerimize, hak ettikleri sınırsız sevgi ve ilgiyi sunmak, gurur duyacakları fikir ve davranışları sergilemek onlara vereceğimiz en güzel ve kalıcı hediye olacaktır. Gözlerimizi dünyaya açtığımız andan itibaren bizlere doğruluk ve güzelliklerden yana yol gösteren annelerimizi sadece bu özel günde değil, hayatımızın her anında hatırlamalı, onlara hak ettikleri değeri göstermeliyiz. Hayatımız boyunca yanı başımızda istediğimiz, güven ve desteğini aradığımız, yanında huzur bulduğumuz, sevgisini ve hoşgörüsünü hiçbir şeye değişmeyeceğimiz annelerimizin bizlere verdiği yüce değerleri, bizler de çocuklarımıza aktarabilmeliyiz. ´Cenneti annelerin ayakları altında´ gören bir inancın mensupları olan bizler, Millet olarak, her zaman olduğu gibi, sabır ve dayanışmayı, müsamaha ve fedakârlığı, birlik ve beraberliği, kardeşlik duygularımızın güçlenmesini ön planda tutuyoruz. Ülkemizin ve milletimizin huzurlu, mutlu ve daha müreffeh bir geleceğe ulaşabilmesi için annelerimizin kalbini hoş tutma hassasiyetini yaygınlaştırmaya özen gösteriyoruz."
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise "Annelik yeryüzündeki en kutsal görevdir. Annelerimiz asla bitmek bilmeyen sevgi, hoşgörü, sabır ve özveri ile bizleri her zaman koruyan, kollayan en kıymetli varlıklarımızdır. Biz evlatların en önemli görevi ise onları her zaman mutlu etmek bize verdikleri emeklerin boşa gitmediğini göstermek, gurur duyacakları evlatlar olmaktır. Bir milleti millet yapan tüm değerler annelerin emeğiyle inşa edilmiştir. Ülkemiz, yetişecek donanımlı nesiller ve yeni nesilleri yetiştirecek annelerin emeğiyle gelecek güzel günlere emin adımlarla ilerleyecektir" değerlendirmesinde bulundu. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da "İnsan; sevgiye, ahlaka, erdeme, iyiliğe dair hasletlerinin temelini anneden alır. Anne sadece insanı dünyaya getiren bir varlık değil aynı zamanda insanın doğduğu andan itibaren hem koruyucusu, hem bakıcısı, hem de öğretmenidir. Çocuklarını iyi yetiştiren annelerin içinde yaşadığı toplum ahlak ve medeniyet açısından da kalkınır. Merhametin ve sevginin tükenmez kaynağı olan annelerimiz bıkmadan, usanmadan her anlamda sağlıklı nesillerin yetişmesi için çalışırlar. Annelerimiz, hatırlanmak, çocuklarını sadece ihtiyaç duyduğu zamanlarda değil, her an yanlarında görmek ister. Annelerimizi mutlu etmek, annelerimizin yüreklerini sevgiyle doyurmak, nefes aldığımız her gün annelerimizin merhametine, şefkatine ve ilgisine layık olmaya çalışmak hepimizin görevi olmalıdır" açıklamasında bulundu.
Kaynak:

"Termik, Körfez´deki balıkları olumsuz etkiliyor"
"Termik, Körfez´deki balıkları olumsuz etkiliyor"
Dokuz su ürünleri kooperatifinin birleşmesiyle oluşan Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Celal Bilen, Doğu Akdeniz Bölgesi´nde kurulan termik santrallerin, yöredeki balıkçıların avlanma bölgesini daralttığını ve İskenderun Körfezi´ndeki balıkları olumsuz etkilediğini söyledi.
Haftada iki gün kurulacak
Haftada iki gün kurulacak
Yöresel Ürünler Kadın Eli Semt Pazarı
´Cübbeli´nin vaazına soru önergesi
´Cübbeli´nin vaazına soru önergesi
Milletvekili Şahin, İskenderun´daki olayı TBMM´ye yansıttı
"9 milyon liralık usulsüzlüğü şikayet ettik"
"9 milyon liralık usulsüzlüğü şikayet ettik"
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, belediye meclisine, Samandağ Turizm Bölgesi 1. Etap İlave ve Revizyon 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları ile ilgili bilgi verdi.
Belediyenin ´gebe okulu´ eğitimi sürüyor
Belediyenin ´gebe okulu´ eğitimi sürüyor
İskenderun Belediyesi, anne ve adaylarına yönelik hamilelik dönemi ile doğum sonrasına ait bilginin verilmesi amacıyla oluşturulan gebe okulunda eğitimlerin sürdüğünü bildirdi.
"BM, ideallerin çok gerisinde kaldı"
"BM, ideallerin çok gerisinde kaldı"
Bugün, Dünya İnsan Hakları Günü
"100 yıl önce hedefleri için saldırıya geçtiler"
"100 yıl önce hedefleri için saldırıya geçtiler"
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, terör gruplarının siyasi ve sivil toplum ayağı olan uzantılarının, sanki demokrasi, insan hakları ve özgürlüklere karşı verilmiş bir mücadele gibi anlattığını savundu.
Vali eşinden Umut Evi ziyareti
Vali eşinden Umut Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın eşi Gülden Gülüzar Doğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Hatay İl Müdürlüğü´ne bağlı olarak hizmet veren Karlısu Umut Evi´ni ziyaret etti.
Şehit ve gazi derneklerinin ziyareti
Şehit ve gazi derneklerinin ziyareti
Şehit ve gaziler için kurulan dernekler topluluğu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve HBB Genel Sekreteri Nihat Tazearslan´ı makamlarında ziyaret etti.
Belen´e Millet Bahçesi´
Belen´e Millet Bahçesi´
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Ankara´ya yaptığı ziyarette, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un kente planlanan Belen Millet Bahçesi projene destek aldıklarını ifade etti.
"Beyanname, eşitlik hakkının garantisi"
"Beyanname, eşitlik hakkının garantisi"
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi´nin 71. yıl dönümü bugün Hatay´da törenle kutlanacak.
AKP, delege seçimini tamamladı
AKP, delege seçimini tamamladı
AKP İskenderun ilçe teşkilatı ilçe kongresini tamamlayarak, delegelerini belirledi.
Ünal´dan vali Doğan´a ziyaret
Ünal´dan vali Doğan´a ziyaret
Partisininin ilçelerde düzenlediği toplantılara katılmak üzere Hatay´a gelen AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı da makamında ziyaret etti.
HDP´nin il kongresi yapıldı
HDP´nin il kongresi yapıldı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay il örgütü yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi. tek listeyle gidilen kongrede, HDP Hatay İl Örgütü eşbaşkanlığına Aysel Eşiyok ve Kerem Nalbant seçildi.
10 ilçede elektrik kesintisi
10 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Altınözü, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi