Sadullah ÇAĞLAR


14 Şubat: Tarihsel Bir Gün

İnsanın var olduğu günden günümüze kadar kişi hep sevdi ve sevgi taşımak, insan olmanın en temel ilkesidir. Peki kimler sevmez? Elbette ölüler. Neden? Onlar yaşamıyor, mezardadır.


İnsanın var olduğu günden günümüze kadar kişi hep sevdi ve sevgi taşımak, insan olmanın en temel ilkesidir. Peki kimler sevmez? Elbette ölüler. Neden? Onlar yaşamıyor, mezardadır.

Bazı bilim insanlarına göre mutlu aşk yoktur.
Elbette karşılık bulmayan aşk yıkımdır, ama tutku kişinin iradesini aşıyorsa onu büyük ozan Aşık Veysel´le cevaplayalım; “Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmazsa.”
Şair Gabriel umutsuzluk içinde haykırıyor; “Sevdiğim kadın için acı çekiyorum, böyle olmakla beraber onu hala seviyorum, başka hiçbir arzum yok, eğer ona ilgi duymazsam ve bu aşk olmazsa hiçbir şeyi olmayacak.”
Evet 14 Şubat, dünya ülkelerinde sevgililer günü olarak kutlanıyor. Peki 14 Şubat´ın anlamı nedir? Yüzyıllar önce, Milattan Sonra 3. yüzyılda Roma İmparatoru Cladius askerlerinin cepheden kaçıp eşlerinin yanlarına gitmelerini engellemek için evlenmeyi yasaklar, ama gönül ferman dinlemez; kilisede gizli evlilikler devam eder.
Bir gün İmparator yasaları çiğnediği, yasakları dinlemediği, sevenleri bir araya getirip nikah kıydığı için tıp ve din adamı olan Valentine´i idama mahkum eder ve 14 Şubat 269 tarihinde idam edilir. Bu gün kutsal kabul edilip Batı´da yüzyıllardan beri kutlanır ve Valentine, Vatikan tarafından Aziz mertebesine yükseltilir.
Bu büyük kişi insan sevgisine kendini adamayı canıyla ödemişti. Ama uzay çağında olmamıza rağmen, bu kutsal gün, Suudi Arabistan´da yasaklanıyor, çiçek satmak bile engelleniyor.
Örneğin Eski Mısır´da 2. Ramses döneminde, kadınların makyajsız sokağa çıkmaları ayıplanırdı. İnsanlığın aydınlanma çağında Mezopotomya´da efsane aşklar hep yaşadı.
Persli Fuzuli´nin aşk romanı Leyla ile Mecnun, ya da Tahir ile Zühre unutulmaz eserler arasındadır. Ne demişti ölümsüz şair Nazım; “Tahir olmakta ayıp değil, Zühre olmakta hatta barikatlarda ölmekte. Sevda yüzünden ölmek te ayıp değil, bütün iş Tahir ile Zühre olabilmekte, yani yürekte.”
Büyük bestekar Yahya Kemal´in eserini seslendiren Münir Nurettin Selçuk duygu dolu sesiyle; ´Çepçevre bahar içinde bir yer gördüm, Ferhat ile Şirin´i beraber gördüm´ derken duygu yüklüdür.
Çoktan unuttuğumuz efsane güzel seste duygu dolu Mualla Mukadder Atıkan´ın hıçkırarak okuduğu şarkı “Sevda öyle müşkül ki çekenler bilir.”
Batı´nın efsane sesi Frank Sinatra´nın ise pek çok sevgilisi oldu, ama o sinemanın en güzel kadını Ava Gardner´a aşıktı ve onunla evlendi. Sonradan ayrılsalar da Sinatra, ölüme yaklaştığı günlerde Ava´yı sayıkladı.
Bundan yıllar önce gazetelerde ilginç bir haber çıkmıştı. İsveç´te bir Kürt kızı Hıristiyan bir gence aşık olur. Sonuç kızın babası ‘namusum kirlendi´ diye öz kızını öldürür. Dünyanın en gelişmiş memleketinde yaşayan kişi geri kalmışlığı atamıyor.
Oysa asırlar önce Fırat´ın ötesinde yaşanan unutulmaz Men Zin efsane aşkı hala unutulmadı.
Elbette duygularla beslenen insanoğlu her an sevdalanabilir. Bu elli iki milyon kişinin ölümüne yol açan Hitler gibi biri olsa da günün birinde bir kadından etkilenir. Hitler, beklenilmeyen bir aşka koşar. Onun hayatında kadınlar olmuştu ama, öne çıkan olmamıştı. Günün birinde özel fotoğrafçısının yanında çalışan genç ve güzel Eva Braun´a aşık oldu.
Eva Braun uzun boyu, mavi gözleri ve sarı saçlarıyla German soyunun simgesiydi. Hitler tüm toplantılarına Eva´yı götürdü. Eva´nın gözünde Hitler bir dâhiydi ve özel toplantılarda sevgilisi için; “Führerimiz bütün Avrupa´yı tek başına fethetti” diye ona hayranlığını ortaya koyuyordu.
Nazi diktatörü son günlerinde Berlin düşerken sığınakta intihar kararı verdiğinde Eva ile resmi nikah kıyarak evlendi. Eva Braun son anında ölüme giderken Hitler´e; ´Senin eşin olarak ölmek benim için büyük bir onurdur´ der.
Genel olarak dünden bugüne baktığımızda mantıklı aşk var mıdır? Hayır. Düşün insanları, ‘normal şekilde aşk arayanlar, hayatları boyunca yalnız kalmaya mahkumdur´ derler.
Örneğin bir beyaz kadın bir zenciyi sevebilir yada 85 yaşında ünlü bir yazar olan Arthur Miller 18 yaşında genç bir Japon kızına aşık olabilir.
Evet 14 Şubat Sevgililer Günü tüm sevenlere kutlu olsun.