Alternatif eğitim mümkün
Eğitim sistemi, iktidardaki sınıfların ideolojilerini, ezilen çoğunluğa onların kendi düşünceleriymiş gibi benimsetip sahiplenme ve aynı zamanda sistemin ihtiyacına göre ucuz iş gücü üretmeyi amaçlar.
Tarih: 3.10.2017 10:27:09
Halit KATKAT

Eğitim sistemi, iktidardaki sınıfların ideolojilerini, ezilen çoğunluğa onların kendi düşünceleriymiş gibi benimsetip sahiplenme ve aynı zamanda sistemin ihtiyacına göre ucuz iş gücü üretmeyi amaçlar. Adaletsiz ve sömürüye dayalı sistemi meşru ve doğal gösterirken, yoksul kitlelere eğer okursa sınıf atlama umudu ve olanağı olduğunu aşılar. Egemen sınıfların medyası, eğitim sistemi, eğlence dünyası vb. çok başarılı bir biçimde, sömürüyü gizlemekte, onu olağanlaştırma ve ezilenlere, var olan düzenden başka çıkar yol olmadığı düşüncesini pompalamaktadır. 

Bu iktidardan önceki eğitim sistemi, okuyan yoksul aile çocuklarının öğretmen, doktor, mühendis, avukat, hakim, yönetici hatta rastlantılara bağlı olsa da başbakan ve cumhurbaşkanı olabildiğini kitlelere örnekleriyle gösterdi. Bugün okuyanların, yüksek tahsil yapanların aşağılandığını, akademisyenlerin, öğretmenlerin kitlesel olarak işten çıkarıldığını, iş bulmanın ya da işte yükselmenin liyakata ve bilgiye dayalı olmadığını iktidara körü körüne bağlı olmayan herkes görmektedir.
Bugün artık eğitimin tamamen dindarlaştırılmaya çalışıldığı, yüksek okul okuyanların bile iş bulamadığı bir ortamda eskiden olduğu gibi anne-babalar çocuklarına "oku da adam ol" diyemeyeceklerdir. Üniversite okumanın iş bulmaya ve sınıf atlamaya yetmediğini gören aileler, çocuklarını okula göndermekte isteksiz davranacaklardır. Yetenekli çocuklar ve gençler, istedikleri ve yapabilecekleri eğitimi alamayacaklar. Mutsuz olan, yetenekli olup istediği yere gelemeyen çok geniş gençlik kesimleri ortaya çıkacak. Okulun kendisine vereceği bir şey olmadığını, yüksek öğrenim yapmanın insanı mutlu etmediğini anlayan çocukların ve gençlerin okuldan kaçma eğilimlerinin artacağını şimdiden söyleyebiliriz.
Eğitim sistemin laiklikten uzaklaşıp dindarlaşmaya başlaması elbette yeni, sadece bu iktidara özgü bir şey de değil. Diyanet İşleri Başkanlığı diye sadece bir mezhebe hizmet eden bir kurum kurup onu da devlete bağlayınca, iktidara her gelen onu kullanacaktır. Bugün dini, iktidarının dayanağı olarak kullanan iktidardaki yöneticiler de bu eğitim sisteminde yetişti.
Şunu açıkca görmek gerek ki iktidardaki egemen sınıf, eğitim sistemini ne kadar dindarlaştırırsa dindarlaştırsın istediği "dindar ve kindar" kitleyi bu günkü koşullarda elde edemeyecektir.
Kitle mücadelelerinin yükseldiği durumlarda, eğitim, okulların dışına taşar. Örneğin Ekim Devrimi, çok eğitimli bir kadroyla gerçekleşmişti; ancak bu kadronun ve destekçilerinin neredeyse tümü, okullarda değil, kendi olanaklarıyla kendilerini yetiştirmiş insanlardı. Bu kadrodan Stalin´in dini eğitim veren Papaz Okulu ve Ortodoks ilahiyat Okuluna gittiğini hatırlatalım. Ülkemizden bir örnek olarak orta okulu son sınıfından terk eden Yaşar Kemal´i gösterebiliriz.
Bundan sonra Türkiye´de de asıl eğitim, okulların dışına taşabilir.

Anahtar Kelimeler: Alternatif, eğitim, mümkün
Yazarın Diğer Yazıları
Yerel Seçimler ve Halk İradesi (02 Ekim 2018 - Salı)
Faturayı kim ödesin? (18 Eylül 2018 - Salı)
Önümüzdeki Dönemde Ekonominin Durumu (11 Eylül 2018 - Salı)
Ekmek zammı ve düşündürdükleri (07 Ağustos 2018 - Salı)
Yanan Ormandan Daha Fazlası (31 Temmuz 2018 - Salı)
Angus kokusu aslında sistemin kokusudur (17 Temmuz 2018 - Salı)
Başka bir seçenek mümkün (10 Temmuz 2018 - Salı)
Çok bilinmeyenli bir seçim (26 Haziran 2018 - Salı)
‘OHAL Faturası´nı kim ödeyecek (19 Haziran 2018 - Salı)
AKP´nin taktikleri artık işe yaramıyor (12 Haziran 2018 - Salı)
Umutsuzluktan umut çıkarma seçimi (29 Mayıs 2018 - Salı)
Neyi vaat ettiler; neyi verdiler (22 Mayıs 2018 - Salı)
Burjuva politikasının iki yüzü (15 Mayıs 2018 - Salı)
CHP ve Büyükbabanın Hindileri (08 Mayıs 2018 - Salı)
Bu gün 1 Mayıs (01 Mayıs 2018 - Salı)
Şeker fabrikaları sadece şeker üretmez (12 Mart 2018 - Pazartesi)
Onaltı yılda ülke nereden nereye (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
Metal sözleşmesinde kazançlı çıkan taraf (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
Savaş işçi ve emekçilere ne getirecek? (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
İşçilere Düşen Pay Azalıyor (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
İyi Parti neye iyi gelecek? (31 Ekim 2017 - Salı)
Eğitim Sistemi neden yama tutmuyor? (26 Eylül 2017 - Salı)
Demokratik ve laik eğitim (19 Eylül 2017 - Salı)
TİS görüşmeleri ve işçi iradesi (08 Ağustos 2017 - Salı)
Yaşanacak bir cevre, kentlerimiz ve biz (25 Temmuz 2017 - Salı)
Adaleti her yerde aramaya devam (11 Temmuz 2017 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi