Arsuz´da Bahar Şenliği
Bahar Şenlikleri´nin davetlisi olarak Arsuz´daydık
Tarih: 21.4.2018 09:45:00
Recep YILDIRIM

Arsuz Belediyesi´nin her yıl düzenlediği Bahar Şenlikleri davetlisi olarak 6 Nisan´da Arsuz´daydık. Ben, Şair-Çevirmen Faris Kuseyri, Öykücü-Çevirmen Mahir Ergun. Arsuz Belediyesi beni ve diğer misafir edebiyatçıları çok iyi ağırladı.
Etkinlik programı şöyleydi: Saat14´te okul çocuklarıyla öykü atölyesi, saat 16´da “Edebiyat ve Mitoloji” konulu panel. Panel Eser Yangın moderatörlüğünde gerçekleşecek. Faris Kuseyri, Mahir Ergun ve ben Recep Yıldırım konuşmacı olacağız.
İnanmayacaksınız, programda hiçbir aksama olmadı. Etkinliğin yapılacağı mekân - Arsuz Yeni Nikâh Salonu- düzeni, aydınlığı, dekorasyonuyla her tür etkinliği rahatça kaldırabilecek bir mekân. Tasarlayanların beynine, yapanların eline sağlık.
Gökmeydan, Uluçınar, Hacıahmetli ve Höyük ortaokullarıyla öykü-şiir atölye çalışmasına giriştik. Gökmeydan ve Höyüklü çocuklarla ben çalıştım.
Bu tür çalışmaları daha önce yapmıştım. Edebiyat öğretmeni olduğum için de öğrencilerimle bu tarzı sıkça gerçekleştirdik, ama bu çocuklar için ilkti. Bu nedenle de çok önemli. Verdiğim “çatışma” öğrenciler tarafından çok iyi anlaşıldı. Harika kısa öyküler yazdılar. Onları getiren sevgili öğretmenleri de bu öyküleri okul panosunda sergileyeceklerini söylediler. Çocukların mutluluğunu görmeliydiniz.
Panel, söyleşi havasında oldu. Dinleyiciler ilgili ve istekliydi. İlk konuşmacı Mahir Ergun´du. Mahir Ergun, 1988 doğumlu. Annesi İskenderunlu. İstanbul´da yaşayan ve yazdığı “Atanatos” adlı öykü kitabıyla adından söz ettiren dopdolu bir yazar. Mitoloji konusuna çok hoş, kuramsal bir çerçeve çizdi. Ben, mitlerin hala yaşadığına dair tanıklıklarımı “Tammura” üzerinden anlatırken Faris Kuseyri, Hatay semalarında bir yıldız sayılan “Orontes Mensurları ”adlı şiir kitabından alıntılarla besledi konuşmasını.
Gökmeydan Belediyesi eski Başkanı Sayın Necim Bozkurt kitaplarımızı topluca getirterek öğrencilere hediye etti. Bu katkısından dolayı kendisine teşekkür ederiz.
Arsuz Belediye Başkanı Sayın Nazım Culha´nın destekleyici, nazik konuşması etkinliğin laf olsun, gösteri olsun diye değil gerçekten sağlıklı, kültürel bir zemine oturtulduğunun işaretiydi.
Ne diyelim, tadı damağımızda kaldı! Daha nice etkinliklere…
Teşekkür ederiz Arsuz Belediyesi.

Anahtar Kelimeler: Arsuz, Bahar, Şenliği
Yazarın Diğer Yazıları
Yeni düzeninin eşiğinde miyiz? (07 Ağustos 2020 - Cuma)
AYDIN KEMİRTLEK ÜZERİNE (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EN TEPEDEKİ SOL YUMRUK (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
CAN TEYMUR (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi