Atom Bombası Neden Hiroşima´ya Atıldı?
Dünya genelinde, dünden bugüne yaşanan savaşların kaynağında kâr amacı vardır.
Tarih: 11.8.2017 10:41:30
Sadullah ÇAĞLAR

Dünya genelinde, dünden bugüne yaşanan savaşların kaynağında kâr amacı vardır. Kapital sistem var olduğu sürece savaşlar kaçınılmazdır.

Günümüzde, 2015 yılında neden Ortadoğu´da, Asya´da, Afrika ülkelerinde gerginlik, iç çatışmalar yaşanmakta? Geçmiş tarihsel dönemler incelendiği zaman olayın asıl nedeni, kâr amacıdır, yani parasal gücü ele geçirmedir.

1939…  İkinci Dünya Savaşı´nın çıkışı, sömürgeci Batı´nın kendi aralarında paylaşım çatışmasıdır.

Savaşları yaratmak için en önemli araç ırkçılığı, mezhep düşmanlığını ortaya koymaktır. Halklar arasında düşmanlık tohumları ekerek hayali düşman yaratıp, bugünkü kapital sistemin devam etmesi için kitleler savaşa yönlendirilir. NATO´nun da kuruluş amacı hayali düşman yaratıp, yığınları savaş kültürüyle geliştirmedir.

Şovenizm nereden beslenir? Elbette ırkçı yapıdan.

Şimdi İkinci Dünya Savaşı´nın çıkışına baktığımız zaman nazizmi kim yarattı?  Silah tekelleri. Ama asıl neden Ekim Devrimi, sosyalist sistemin doğumu, sömürgeci emperyalist düzeni ürküttü.

Daha muhalefet yıllarında Alman lideri Hitler, Avusturya Alplerinde holding sanayi patronlarıyla yaptığı özel görüşmede Alman silah sanayisinin sahibi Alfred Krupp da vardı.

Nazi lideri Hitler: “Baylar, tek şansımız benim Nazi Partisi´ni iktidar yapmak. Tehlike kapıdadır. Şu anda Almanya´da sosyalist parti, sosyal demokrat partiden sonra ikinci partidir. Solcular, iktidara oynuyorlar. Geçtiğimiz günlerde, Berlin´de en büyük mitingi yaptılar. Alman halkını kızıllardan koruyacak tek hareket Nasyonal Milliyetçi Hareket´tir.”

Hitler´in konuşmasından sonra ayağa kalkan Alfred Krupp, silah tekellerinin başı, Hitler´e hitaben heyecanla: “Bay Adolf Hitler konuşmanızı heyecanla dinledim. Nasyonal Milliyetçi Parti´nin iktidar olması için bütün imkanlarımızla size destek olacağız.”

Almanya´da 1930´larda, Hitler faşizmi yönetime geldiği yıllarda bütün Avrupa O´nu selamladı. Başta İngiliz Başbakanı Winston Churchill, “İmparatorluk olarak, Hitler´in yeni hareketini, bir dünya düzeninin kuruluşunu selamlıyoruz” diye kutladı.

Sonuç; tarihin en kanlı savaşında 52 milyon insan öldü. Peki, II. Dünya Savaşı´nın sorumlusu kim?

Sorumlu ortada. Emperyalist sistemdir.

Almanya, 1945´te savaştan yenik çıktı. Sonra ne oldu? Onun yerini Atlantik´ten Avrupa´ya gelen ABD, sömürgeciliğin yeni lideri, Hitler Almanya´sının boşalan yerini aldı. Ama, dünya imparatorluğu, dünya halklarına gücünü göstermesi için korku salacak atom bombasını Japonya üzerinde kullandı. 6 Ağustos´ta Hiroşima´ya, ikinci atom bombasını 9 Ağustos´ta Nagazaki´ye attı.

Atom bombasının yapımını, savaşta müttefiki olan Sovyetlerden gizli tuttu. Atom bombasının ilk deneme günlerinde Beyaz Saray´da ABD Başkanı Truman´la görüşen, atom bombasını keşfeden Einstein ve bilim adamları bildiri vererek bombanın kullanılmasının tüm insanlık için tehlike olacağını, nükleer silahlanma yarışını gündeme getireceğini anlattıklarında

Başkan Truman, “Baylar endişenizi anlıyorum. Fakat, Amerika´nın yaşamı söz konusu. Japonya bizim için tehdit olmaya devam ediyor” der.

Einstein: “Sayın Başkan, Japonlar savaşı kaybetti. Pasifik´te, Filipin ardalarında üsleri düştü. İntihar uçakları denize gömüldü. En önemlisi İvojama askeri üssü, müttefikler tarafından işgal edildi.”

Başkan Truman, konuşmaları dinledikten sonra, bilim adamlarına “toplantı bitmiştir” diye kapının yolunu gösterir.

Toplantının sonucunda heyet başkanı Einstein: “Arkadaşlar, başkanın bize bakışını gördünüz mü? Adam bize kin kusuyordu. Ben bu bombanın insan ölümlerine neden olacağını bilseydim bir keşifçi değil bir kunduracı çırağı olmayı tercih ederdim. Ben bu silâh Nazilerin eline geçmesin diye Birleşik Devletleri´ne iltica etmiştim.”

Peki, atom bombasının Nevada Çölü´nde denemesi yapıldığı günlerde Japon devletinin bombadan haberi oldu mu?

Bir gün Japon İmparatoru, Japonya´nın en büyük üssü İvojava´nın düştüğü günlerde başbakanla özel görüşme yapar: “Sayın Başbakan, haber aldığımıza göre Amerikalılar yeni bir silah yapmışlar. Adına atom bombası diyorlar. Bu bombayı her an Japonya üzerinde kullanırlar. Onun için hemen Bakanlar Kurulu´nu topla; kayıtsız şartsız teslim olalım. Biliyorsunuz savaşın kazanılmasında Sovyet lideri Stalin belirleyici oldu. Bizimle ABD arasında bize aracılık etsin. Her şeye rağmen Başkan Roosevelt anlayışlı bir insandır.”

Başbakan, Bakanlar Kurulu´na, imparatorun önerisini getirdiği zaman öneri Genelkurmay Başkanı´nın tepkisiyle karşılanır. General, “Hayır!” der. “Biz kanımızın son damlasına kadar savaşacağız.”

Başbakan: “Sayın general, hangi gücümüzle savaşacağız?”

Başbakanın Sovyet lideriyle görüşmesi devam eder. Sovyet lideri Stalin, ABD Başkanı Roosevelt´i Japonya´nın teslim olması konusunda ikna eder.

Genelkurmay´ın uzatmaları sonucunda tartışmalar devam ederken ABD Başkanı Roosevelt ölür. Sonuç; savaş yanlısı yeni başkan Truman´ın emriyle atom bombası Japonya üzerine atıldı.

Bombanın atılması sonucunda 250 bin insan öldü.

Şimdi kısaca bombanın vahşetini yaşayanların ağzından inceleyelim. Nikotiga adlı kişi bomba atıldıktan sonra katliamı şöyle anlatır: “Ben çevreye baktığım zaman her taraf cehenneme dönmüştü. Her taraf yanıyordu. İnsanlar çığlık atıyordu. Ben bulunduğum yerde ayna vardı. Baktığım zaman kadın mıyım, erkek miyim… kendimi tanıyamadım. Saçlarım dökülmüştü. Yüzüm kütük gibi şişmişti. Sanki canlı cesede dönmüştüm. Çevreme baktım, ateşin içinde insanları gördüm.”

Genelde Japonya savaşı kaybetmişti ve teslim olma koşullarını arıyorlardı. Ama onlara bu fırsat verilmedi.

Savaş sonrasında anılarını yayınlayan ABD Dışişleri Bakanı Brans, şöyle diyor: “Japonya devleti, bütün isteklerimizi yerine getirip kayıtsız şartsız teslim olmak istediği de dahil iletti; biz yine de bombayı Japonya üzerinde kullanmakta kararlıydık. Atom bombasını kullanmamızın asıl amacı 2. Dünya Savaşı´nın son askeri hareketi değil. Şimdi Ruslarla girişilmiş soğuk savaşın başlangıcıdır.”

ABD Dışişleri Bakanı Brans´ın siyasi anıları aslında gerçeği anlatıyordu. Atom bombasının Japonya´nın üzerine atıldığı haberini savaş gemisinde öğrenen Birleşik Devletleri Başkanı Truman: “Bu dünyada bombanın yankısı bundan sonra şuna yöneliktir; bütün dünya halkları artık İngilizce konuşacak.”

Hiroşima ve Nagazaki´ye atom bombasının atıldığı haberini alan Japon Genelkurmay Başkanı, harakiri yaparak intihar etti.

Tarihsel süreçlere baktığımız zaman dünden bugüne asker, politika yaptığında bir ülke halkı için felaket kapıdadır. Tıpkı Enver Paşa´nın Sarıkamış katliamı gibi.

Japon başbakanı ‘teslim olalım´ dediğinde, general, “Hayır sayın Başkan” diye reddetmişti. O zaman başbakan: “Sayın genelkurmay başkanı, siz Amerika´nın üzerimize atmak için istediği atom bombasını altın tepsiyle ABD´ye teslim ettiniz.”

Bugün dünya genelinde yaşanan savaş barbarlığı, geçmişte Birleşik Devletler´in, dünya imparatorluğunun, tıpkı Hitler Almanya´sı gibi atom bombasının atılma olayı bu hedefe yönelikti.

1949´da Sovyetler, atom bombasının keşfiyle ABD´nin dünya imparatorluğu hayalleri yıkıldı. Şimdi ABD´nin karşısında ondan daha güçlü Rusya, Çin nükleer, teknik silahlarla donanmıştır.

Genel olarak ABD hiçbir zaman demokrasi ülkesi olmadı. Günümüzde vahşetin yaşandığı Müslüman kardeşler, onun çocukları kimin eseri?

Atom bombası dünya halklarını esir etmek amacıydı; tıpkı Naziler gibi…

Ama insanoğlu yaratıcıdır. Her barbarlık yıkılmaya mahkûmdur; tıpkı Roma gibi.

 

Anahtar Kelimeler: Atom, Bombası, Neden, Hiroşima, Atıldı
Yazarın Diğer Yazıları
TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI (18 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER (12 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
Tarihle Söyleyişler (13 Ekim 2021 - Çarşamba)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ (14 Temmuz 2021 - Çarşamba)
Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları (30 Haziran 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
İdeal Öğretmen (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
TARiHLE SÖYLEŞİLER (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi