Sadullah ÇAĞLAR


ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ

Sadullah ÇAĞLARİnsanlık tarihine baktığımız zaman geçmişten günümüze kadar savaşlar hep devam etmiş. Peki neden insanlık birlikte barış içinde yaşamayı başaramıyor?
Savaşlar ülkenin sınırları tehdit edilmedikçe olmamalı. Bunun dışında gelişen savaşlar cinayettir. Savaşların kaynağında ise genellikle kar amacı vardır. Silah fabrikatörleri neden sürekli silah üretir?
Bu konuda 2.Dünya savaşı sonrası Nürnberg´te savaş suçlularının yargılandığı mahkemede ABD´li savcı Jackson savaşın asıl sorumlusunun silah fabrikatörleri olduğunu söyler.
Örneğin Almanya´da Krupp firması Nazilerin ülkede iktidar olması için önemli destek verdi. Savaşın başlangıcında ve hemen öncesinde Krupp sirketi Hitler yanlısı çalışmalar yaptı.
ABD´li savcı Jackson, Krupp´un 1935´te 57 milyon Alman Markı net kazanç sağlarken Nazilerin iktidarından sonra karlarını 97 milyon Marka fırladığını ve 2.Dünya savaşında 1943 yılında ise 237 milyon Markı aştığını söyler.
Oysa aynı Krupp şirketi 1.Dünya Savaşında İsviçre´de silah üretimi için tesis kurdurarak karşı tarafa silah sattığı ve Alman işçilerin ürettiği silahlarla Alman askerlerini ölüme sürüklediği konusu bilinmektedir.
Atom bombasının Hiroşima´ya 6 Ağustos 1945 ve Nagasaki şehrine 9 Ağustos tarihinde atılmasının 76.yılı barış yanlıları tarafından dünya genelinde anılmaktadır.
Bu korkunç silahın kullanılması 250 bin insanın ölümüne neden olmuştur. Oysa 1945 yılında savaşın sonuna gelinmiş, bütün dünya Nazi Almanya´sının yenilgisini zafer coşkusu içinde kutlarken ABD, Sovyetler Birliğine bilgi vermeden Atom bombasını Japonya´ya sivil halkın üzerine attı.
Hiroşima ve Nagazaki´de insanlık tarihinin en büyük toplu katliamı yapıldı. Üstelik zaferin galibi Sovyetler Birliğine bilgi dahi verilmedi. Atom bombasının yapılıp denenmesi sonrası yeni üç büyük ülke yöneticisinin katıldığı toplantıda, ABD yeni Başkanı ve savaş yanlısı Truman, Sovyet Lider Stalin´e´´Sayın Başkan yeni bir teknik silah olan atom bombası üzerinde çalışma yapıyoruz, bu silah elimizde yeni bir güç olacak.´´
Sovyet lideri kendilerini de hedef alan bu tehdide karşı gülerek cevap verir´´ Yakın bir zamanda atom bombasını biz de yapacağız Sayın Başkan, bundan şüpheniz olmasın.´´
1949 yılına geldiğimizde Sovyetler atom bombasının denemesini yaptılar. Rusların atom bombasını denemeleri dünyada şok etkisi yarattı.
Aynı dönemde ABD´nin gündeminde ise Asya´nın köleleştirilmesi programı vardı ve Kore, Vietnam gibi ülkeleri hedef aldı. Günümüzde ise Afganistan, Ortadoğu´da çatışmalar devam ediyor.
21.yy sona ererken insanlık geçmişten daha çok tehlike içinde. Şimdi Atom bombasının keşif sürecine gelirsek bu dönem Alman bilim insanları bombanın sırlarını nasıl ABD´ye taşıdılar ona bakalım.
1930´lu yılların başında Naziler henüz yeni iktidara gelmişti ve yeni silah geliştirme projeleri vardı. Bu dönemde içlerinde Albert Einstein´da olduğu Alman bilim insanları atom bombasının yapımı üzerine çalışıyorlardı. Fakat bilim insanları bombanın Naziler elinde bir felaket olacağını düşünüyordu.
Bu nedenle atom bombasının yapımı içini ABD başkanı Roosevelt ile temas kuruldu. Bu arada ekipten kimya uzmanı Prof.Otto Hahn, deneyler sırasında atom bombası yapımında kullanılacak olan uranyumu keşfetti. Ancak buluşunun meydana getirebileceği tehlikeyi kavrayan Prof.Otto Hahn atak ve gözü kara bir karaktere sahip olan Hitler´den buluşunu gizlemek ister.
Prof.Hahn diğer meslektaşlarından da bu hususta söz alır. Şayet Hitler buluş hakkında bilgi sahibi olursa intihar ederim diyordu. Arkadaşları ona Einstein ile temas kurup, ona bombanın son aşamaya geldiğini bu nedenle sırları ABD Başkanı Roosevelt ile görüşmek gerektiği konusunu konuşurlar. Batı ile işbirliği yapılarak bombayı yapacak kadronun Batı´ya iltica etmesi kararı alınır.
Başkan Roosevelt´in Einstein ile temas kurması sağlanır. Sonuçta bombanın sırları ABD ve Sovyet´lere bilim insanları tarafından taşındı.
1945 yılında Ruslar Berin´e girip Almanya teslim olduğunda, bombanın yapımında çalışan ekibin bir kısmı Doğu Almanya´ya geçer. Yine aynı yıl Potsdam konferansında ABD Başkanı Truman Sovyet liderine yeni atom bombasını duyurduğunda, atom bombasını sırları ve yapımcılarının bir kısmı Rusya´da çalışıyordu. Sovyet Lider Truman´a gülümseyerek´´ Yeni silahı yakın zamanda biz de yapacağız!´´ dediğinde, bombanın sırları Ruslarda vardı.
Bombanın atılmasından önceki üç büyük ülkenin buluşmasında İngiliz Başbakan Lord Atlee,ABD Başkanı Truman ve Stalin vardı. Churchill ise seçimi kaybedip iktidardan düşmüştü.
Savaşın başlangıcında Nazizmle mücadele eden ve Sovyet, müttefikliğine dile getiren Roosevelt ise ABD´de ölmüştü. Atom bombasının yapımı sona yaklaşırken Roosevelt´in bombayı kullanmayı düşünmediği anlaşılınca ABD silah sanayinin Başkan Roosevelt´i zehirleyerek öldürdüğü söylentisi çıktı.
Peki Japon yönetimi teslim olmayı düşünürken neden Japonya üzerine bomba atıldı? ABD bütün dünya ya yeni Dünyanın patronu benim diyordu. Başkan Truman atom bombasının başarı ile Hiroşima´ya atıldığını Missiuri savaş gemisinde şampanya patlatarak kutlarken bundan sonra bütün dünya milletleri İngilizce konuşacak diyordu.
Ama başkanın bu hayali 1949 yılında Sovyetlerin atom bombasını bulması ile yıkıldı. Çünkü böylece nükleer bir denge oluşmuştu ve ortaya çıkan bu yeni denge ABD´nin yeni Dünyanın tek patronu olma hayallerini sona erdirdi.
Atom bombasının Japon kentleri Hiroşima ve Nagazaki´ye atılışının 76.yılında insan soyunun bir daha böyle bir felaketi yaşamamasını temenni ediyorum.