Akın BODUR


Belediyenin bütçesi öğrenci harçlıklarıyla mı?

Merdivenleri çıktığınızda, koridor karşılıyor sizi.


Adımlayıp, koridoru geçmeye çalışınca uzun bir vitrinle bakışıyorsunuz. Beş sıra halinde, metrelerce uzunluğunda iki büyük vitrin... Vitrin, genç sporcuların kupalarıyla dolu. Onlarca kupa, gelenlere gösterime sunuluyor, bir anlamda. 

Gaziantep Şehit Kamil Belediyesi Alleben Yüzme Havuzundan bahsediyorum. Şehit Kamil Belediyesi adına kurulan kulüpte, yüzlerce genç sporcu yetişmiş, onlarcası da yarışmalarda madalya ve kupa kazanmış. Sergilenen kupa ve madalyalar bunu gösteriyor. Belediye de bu başarıyı güzel bir şekilde sergiliyor, haklı olarak.
Belediyeler, yuttaşların doğumundan ölümüne kadar hizmet veren yörel yönetimlerin önemli bir parçası. Sadece kaldırım, yol, su hizmeti vermiyorlar. Son yıllarda sosyal projeler, kültür, sanat ve sporla ilgili çalışmalarda da önemli imzaları bulunuyor. Özellikle çocuk, gençlik, kadın ve yaşlılara yönelik.
İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Hatay´da, ülkenin birçok yerinde beledieler artık spora, sporcuya da destek veriyor. Takımlara forma ve spor malzemesi, mahalle ve semtlere futbol, basketbol, voleybol sahaları, yüzme havuzları kuruyor; Parklara satraç takımları yerleştiriyor, herkes spor yapabilsin diye. Belediyeler, özellikle gençlere sesleniyor, spora yönelik etkinliklerde. Araştırmalar da gösteriyor ki, spor ve kültür-sanat, gençleri, bağımlılık yapan bazı kötü alışkanlıklardan uzuk tatmanın bir aracı.
Şehit Kamil Belediyesine baktığımızda sanki bu anlayışın tersi.
Belediye adına kurulan bir havuz ve onlarca genç sporcu var. O sporcular, kulaçlarıyla yarışmalarda mücadele ediyor, ödül kazanıyor, her ödülde Gaziantep´in, Şehit Kaml Belediyesinin adını duyuruyor, ama o sporcuların spor yapmak için, takımda yer aldığı için antremana gitmek zorunda havuza her ay 120 lira para ödediğini kim biliyor?
Ortaokul, liseli öğrencilerin geçen yıl her ay verdiği ücret 100 liraymış, ocak ayında yüzde 20 zam yapılarak, bu rakam 120 liraya yükseltilmiş. Sporcusunun antreman yapması için her ay para alan belediyenin yetkilileri, hiç sıkılmadan bunu da havuzun girişinde astıkları tabelayla kamuoyuna duyurmaya devam ediyor. Y
Belki de, ya Şehit Kamil Belediyesi bu işi bilmiyor, ya da belediye gençleri ve sporu hiç önemsemiyor. Ya da birileri sporu kendi amacına kullanıyor, olsa gerek. Belediye meclisi de yaşananları seyrediyor olmalı...
Belki de sormak gerekiyor, Şehit Kamil Belediyesinin bütçesi, bu öğrencilerin cep harçlıından alınan 120 liralarla mı büyüyecek? Belediye bütçesi, spor yapan, yapmaya çalışan 60-80 öğrencinin harçlıklarıyla mı ayakta duracak?
belki de Şehit Kamil Belediyesi ve Gaziantep, bu ayıbını düzeltmeli...
Siz ne dersiniz?