BİR PAÇAVRA HASTALIĞI: KORONAVİRÜS
Tüm Aile Hekimlerine ve Sağlık Personeline...
Tarih: 28.4.2021 09:08:19
Kemal DÜZ

1989 Temmuz´unda Kıbrıs´a atanmıştım.

Lefkoşa -Göçmenköy´de, Ağustos´un sıcağında hasta olmuştum. Hava 40 derece, ateşim 40 derece... ateşler içinde titriyor - kıvranıyorum. Sonra buz torbaları arasında bir hafta yattım. Üzerimde üç-dört battaniye... Bu hastalığa Kıbrıs´ta ‘tavuk hastalığı´ veya ‘paçavra´ denilmektedir. Tatarcık ismi verilen sivrisinek benzeri bir haşerenin ısırmasıyla oluşan bir hastalık. Isırılan bölgede kabartılar kızarıklıklar, kaşıntı, yorgunluk, bitkinlik… sanki dünyanın tüm yükünü taşıyorsunuz. Ayakta duramazsınız; baygınlık, uyku halinin yanında kas ve eklem ağrıları.. Tam bir "paçavra" olma hali. Kırıklık, bulantı, kusma, baş dönmesi. Yaklaşık bir haftalık hastalık... ve iyileşme.

Bunları neden yazdım. Bu çağımızın vebası koronavirüs hastalığı da tavuk hastalığı gibi, benzer özellikler göstermesi... Ondan farklı yönü, ölüm korkusunun zihninize işgal etmesi ve tedavi süresi. Ölüm olgusunun zayıf bir ihtimal olsa da, evham yaratması. Bir diğer farkı, insanların uzak durması, bırakın iki metreyi 200 metreden bile uzak durması.

Virüsün mutasyona uğradığı söyleniyor. Bu süreçte, sadece virüs değil, davranışlar, değerler, gelenekler, kavramlar da mutasyona uğradı. Bu duruma üzülmemek mümkün değil: Kargo görevlisinin getirmiş olduğu paketi kapının önüne atıp, koşarak uzaklaşması, arızalanan internet firmasının evde pozitifli hasta varsa, gelemeyiz demesini unutamıyorum. Bütün bunların yanında her gün gelinim ve oğlumun ihtiyaçlarımızı kapıya kadar getirmeleri, ayrılırken bulunduğumuz balkona el sallamaları.. duygulandıran anlardan bazıları.

İnsanın aranılması hal-hatır sorulması tabi ki güzel bir durum, ancak hastalık günlerinde uzun telefon görüşmeleri iyi olmuyor. Mecbur kalınırsa, birkaç cümleyi geçmeyen telefon görüşmesi olabilir veya mesajla geçmiş olsun dilekleri iletilebilir.
İzolasyon süresince ruhsal çöküntü, kırgınlık, uyku hali gibi bedensel ve ruhsal rahatsızlıkların giderilmesinde; uyku ve dinlenmek, kendini yormamak çok önemli.

Bu virüsün kişinin en zayıf veya hasta organına indiği veya oturduğu anlatılmaktadır. Her insanın günün belli saatlerinde veya zamanlarında kendini iyi hissetmediği anlar vardır. İşte koronavirüs de böyle anlarda zamanlarda daha etkili olmakta.

Hastalık sürecimizde Üsküdar´da Aile Hekimimiz Uzman Doktor Hayati Başer´e şükranlarımı iletiyorum. Hastalığımız öncesinde, hastalık sürecinde, izolasyon sonrasında, eşimi ve beni aradı. Dikkat etmemiz gereken konularda aydınlattı. Hastalığı atlatmamızda çok büyük katkıları olmuştur. Ayrıca kardeşim Kadir ve eşi Hemşire Melek Düz (yengem) bu süreçte hep yanımızda oldular, süreci atlatmamızda çok büyük katkıları oldu, kendilerine çok teşekkür ederim. İyi ki onlar vardı.

Bunları neden yazıyorum, çevrenizde yakınlarınızda benzer şikayetleri olan kişileri ikna edin, gerekirse sağlık ünitelerine kendiniz götürün. Bu hastalık pek bir belirti vermiyor. Bende nezle, öksürük ve burun akıntısıyla başladı. Bana bir şey olmaz düşüncesi veya kendime bu hastalığı kondurmamam gibi düşüncelerim vardı. İşte Aile Hekiminin ve kardeşimin iknasıyla hastaneye gittik ve erken teşhis sayesinde hastalığı iyileşme süreci başlattık.

İzolasyon sonrası sokağa çıktığımda her şey çok garip geldi bana. Çift maske taktım, insanlardan uzak durmaya çalıştım. Hayat anlamsız ve boş geldi. Kendimi sorguladım: Kendimi suçlu gibi hissettim. Güçlü bir Devletimiz var. İyi bir sağlık sistemimiz var. Devlet hastaneleri, Uzman Aile hekimlerimiz var. Allah Devlete zeval vermesin. Yoksa halimiz tam paçavra olurdu. Şimdi tam olarak iyileştiğimizi söyleyemiyoruz. Doktorumuzun belirttiğine göre, bu hastalığın iyileşmesi günleri değil, ayları bile bulabilir. Dahası kalıcı bazı rahatsızlıklar bırakabilir, bunların neler olacağını da bilemiyoruz. Bünyemizde ne gibi bir hasarlar bırakacak? Bağışıklık sistemimiz nasıl tepki verecek?

Vücudumuz bu virüsle mücadelesini sürdürüyor. Tüm hassasiyetimizle kendimizi ve çevremizdeki insanları korumakla yükümlüyüz. Dileğimiz bu günlerden en kısa zamanda kurtulup eski güzel günlere dönmememizdir. Sağlıcakla kalın.
Salacak 24.04.2021

Anahtar Kelimeler: PAÇAVRA, HASTALIĞI, KORONAVİRÜS
Yazarın Diğer Yazıları
Olga: Bir sevda öyküsü (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Dağın öte yüzü: Belen (03 Ağustos 2021 - Salı)
BENLİDERE: GÜZEL DERE (21 Mayıs 2021 - Cuma)
Harflerin izinde bir yazar: Fatin Hazinedar (03 Mart 2021 - Çarşamba)
GENÇ BİR YAZAR İLE SÖYLEŞİ: MURAT KÖMÜR (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
Hatay tarihinin kaynakları (05 Ocak 2021 - Salı)
KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ (29 Aralık 2020 - Salı)
Amanos kırmızısı (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Kiraz AyıI´nda Benlidere´de günlük yaşam (10 Ağustos 2020 - Pazartesi)
SARIKAMIŞ´TAN ESARETE (25 Mayıs 2020 - Pazartesi)
Belenli Mehmet Nuri Bey (22 Kasım 2019 - Cuma)
Örnek bir kültür insanı; Mehmet Karasu (25 Eylül 2019 - Çarşamba)
BÜYÜK ANTAKYA KÂSESİ (01 Eylül 2019 - Pazar)
Atatürk ve Hatay (24 Temmuz 2019 - Çarşamba)
Yeşil Malatya üzerine (15 Mayıs 2019 - Çarşamba)
DÜŞÜYORUM TUT ELİMDEN - SELMA SAYAR (04 Nisan 2019 - Perşembe)
KİTAPLARDA SAKLI HAYATLAR (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
PARİS STRASBOURG GEZİSİ (20 Temmuz 2017 - Perşembe)
YARIKKAYA: Bir İskenderun fırtınası (07 Haziran 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi