Denizi mi uzaklaştırdık, o mu bizden uzaklaştı?
Fevzi Mamioğlu
Tarih: 31.1.2019 11:33:25
Fevzi MAMİOĞLU

Sabahları sahilde yürüyüş yaparken, hafta içindeki fırtınanın izlerini üzüntü ile izliyorum. Kurutulan Amik Ovası´nın zeminine inatla kurulan havaalanının hali pür melaline üzülüyorum. Havaalanının yapılmaması konusunda fikir beyan edenlere "Vatan haini" gözüyle bakıldığı günleri hatırlıyorum.

Bugün geriye dönüp baktığımızda, doğa dediğimiz, önüne set konulamaz diye algılanan o büyük gücün bizlere, “Yıllardır işlediğiniz günahlardan cezasını çekmektesiniz." dediğini duyar gibiyim!
İşte gördük. Milyarlarca para döküldü. O güzelim zeyti kumu kayalarla kapattık. Denizi mi uzaklaştırdık, o mu bizden uzaklaştı anlamadık. Doğanın geni ile oynadık. Geldiğimiz sonuç ortada. Demek ki denize set vurulamaz. Deniz bize diyor ki, -Ey insanoğlu dur. Buradan ileriye gidemezsin. Artık yeter. Bir zamanlar ben, ta Feyezan Kanalına kadar hakimdim. Ben sustukça siz beni yediniz. Yetmedi bağrıma hançer sapladınız. Şimdi benden aldığınızı geri istiyorum...
Biz kentli olarak, yönetici olarak denizin bu haykırışlarını duymazdan geldik. Yetmedi, çığlıkları duymamak için evimizin pencerelerini kapattık. Bir ihtimal dedik. Ya nasip dedik. Geçmişten bugüne onlarca parayı boşuna akıttık.
Yağmur ve fırtınanın izni olduğunda, ekipler temizlik faaliyetine başladılar. Ellerinden geleni yaptılar. Sağ olsunlar, her zaman olduğu gibi arkalarında tortu bırakarak temizlik yaptılar.
Buraya kadar hepimizin şahit olduğumuz olayları, kısaca belirtmeye çalıştım. Bundan sonra neler yapılabilir?
İskenderun, dünya coğrafyasında deniz seviyesinin altında kurulan nadir kentlerden birisidir. Büyük İskender eğer, bu günleri görseydi, vay be ben nerede hata yaptım derdi. Biz kalktık denizin ta dibine dibine binaları konduru verdik. Neyimize? Zemin denizden alçak. Siz istediğiniz kadar yükseltin. Denizin hışmından kurtulamazsınız. Doğa zaten size yol göstermiş. Ey ahali demiş, eğer bu güzelim denizden faydalanmak istiyorsanız, lütfen ve ricaen sınırı aşmayın. Bu sınır şimdiki Feyezan Kanalının olduğu yerdir.. Biz bu uyarıyı nasıl dinledik, bilmiyorum. Deniz sustukça biz ilerledik. Defalarca mektup yazdı. Hatta bazen yıldırım telgraf çekti. Anlamadık.
Bana kalsa İskenderun boşaltılmalı. Çünkü kanala kadar olan yerlerde kazı yapın; altından deniz kumu çıkar. Doğru mu? El hak doğru. Saniyen, çok şükür ve de lillahil hamd evler bitişik nizam olduğundan, yazın sıcaktan durulamıyor. Ve böyle yüksek inşaat furyası sürdükçe, kış mevsiminde güneşi dahi göremeyeceğiz. Aynen büyük şehirlerde olduğu gibi.
Gerçekten gerçekten gerçekten, kentimiz çok hırpalandı. Artık nefes alacak bir karış yerimiz yok. Çocuklarımız torunlarımız, büyükler olmadan sokağa çıkamaz oldu. Cadde ve sokaklar arabalardan geçilemeyecek bir halde. Ana caddelerde çift hatta bazan 3 sıra park yapılmaktadır. Gürültü ve trafik keşmekeşinden millet gırtlak gırtlağa gelmektedir. Hatta kaldırımlar bile motor ve bisikletler yüzünden yürünemez bir halde.
Şimdi seçimler yaklaştı. Seçilmeyi isteyen, bu kenti yönetmeye soyunan değerli aday her kimse, bence mesaisinin büyük bir kısmını bu işe harcamalıdır.
Söyleyecek şey çok. Ama yer yok. Sağ olsunlar gazete yöneticileri, bana bu konuda yeterince tolerans tanıyorlar. Ben de bir İskenderun sevdalısı olarak, gördüğüm eksiklikleri dilim döndüğünce yazmaya çalışıyorum.
Sevgiler, saygılar.

Yazarın Diğer Yazıları
Suriyeli konuklarımız (22 Ocak 2019 - Salı)
Belediyeler ve eğitim (15 Ocak 2019 - Salı)
Sabahki tartışma (10 Ocak 2019 - Perşembe)
Seçimler yaklaşıyor (07 Ocak 2019 - Pazartesi)
“SARIMSAKÇI” (07 Aralık 2017 - Perşembe)
´Sağlık raporu´ (30 Kasım 2017 - Perşembe)
İŞSİZ BİR ADAMIN ANILARI (23 Kasım 2017 - Perşembe)
EĞİTİMİMİZ ÜZERİNE (16 Kasım 2017 - Perşembe)
LEMĞA PARLAR´IN PARLAMASI (09 Kasım 2017 - Perşembe)
İSKENDERUN´DA İNSAN MANZARALARI (02 Kasım 2017 - Perşembe)
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN (26 Ekim 2017 - Perşembe)
EVLAT MI EDİNECEKSİN? (20 Ekim 2017 - Cuma)
ÖZGÜRLÜKLER ŞEHRİ İSKENDERUN (12 Ekim 2017 - Perşembe)
KISIK SESLİ EV SATICISI (05 Ekim 2017 - Perşembe)
KURBANLIK OLAN KİM (28 Eylül 2017 - Perşembe)
ÖZGÜRLÜKLER ŞEHRİ İSKENDERUN (21 Eylül 2017 - Perşembe)
HAYVANLARA ÖZGÜRLÜK (30 Ağustos 2017 - Çarşamba)
“MEVCUDUNUZ KAÇ?” (24 Ağustos 2017 - Perşembe)
KATARAKT (10 Ağustos 2017 - Perşembe)
SURİYELİ GÖÇMENLERDEN ÖĞRENECEKLERİMİZ (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
“DİKKAT EDİN DÜŞMEYİN” (28 Temmuz 2017 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi