´Dördüncü parti´
Akın BODUR
Tarih: 18.2.2019 10:38:35
Akın BODUR

Bilirsiniz, düğünlerde salon ya da açık alandaki kalabalık yetersiz bulunursa, gelin-damada ´biraz daha dolaşın´ diye mesaj gönderilir. Aslında birlikte yaşama ´evet´ diyenler için iki şahitten fazlasına gerek yok. Ama, mutluluğu paylaşmak için bu yaklaşım onyıllardır uygulanır.

Topluma ´şu saatte açılış yapıyoruz´ diyen ve söylemleri, üzerinde adları yazılı, fotoğrafları ve yazılı beyanlarıyla davette bulunan siyasiler, çoğu zaman belirlediği zamana uymaz. Tıpkı, bu seçimde yaşanan örnekler gibi... 25 dakika ile 53 dakika arasındaki ´rötar´ı, meydanlarda birçok kişi gördü. Düğün misali, adaylara da ´kalabalık yeterli değil, biraz daha dolaşın´ mesajı mı gidiyor, acaba? Halkla buluşmalarında verdikleri ilk randevuya uymayanların, vaadlerine nasıl inanmalı ki?
Düğün ve seçim meydanları arasındaki ifadede ´küçük´ olan, aslında anlamda ´çok büyük´ algılanan fark; kalabalığın coşkusu... Düğünde, eğlencede coşku çok olur. Seçim meydanlarına da bunun yansıması beklenir, belki de gerekir. Peki yansıyor mu? Seçim meydanları siyasetin düğünüyse, alanlarda niye yeterince coşku yok? Seslendirilen şarkılar ve çalınan müzikler de bunu yeterince sağlayamıyor, gibi. Niye? Zorla yapılan evlilikler mi var, ortada? Ya da halk, isimleri benimsememiş olabilir mi?
Düğüne gidenlerde, akrabalık, paylaşım, arkadaşlık, mecburiyet gibi etkenler hakim, sanki. Bu seçimin alanlarında ise sevginin varlığından çok, mecburiyet, görünme gibi etkenler hakim gibi... Belki de daha çok ´meraklı gözler ve kimler var?´ diye birbirini kolaçan eden anlayış ağır basıyor.
Meclis listelerinin belirlenmesi bu tabloyu şekillendireceği düşünülüyor olsa da ´sen, ben, bizim oğlan´ anlayışı kırılamadı, kırılmak istenmiyor da sanki. Bu da toplumda beklenen değişimi yaratmayacağını gösteriyor belki de.
Mutlaka herkesin bir seveni vardır. Bu ölçü müdür? Yöre halkı, dört siyasi partinin kentte seçime gireceğini açıklasa da, ya bir parti ve adayı öne çıkarmadı ya da onu görmezden geliyor. Ve, aslında yeni bir partiyi, ´dördüncü parti´yi ya da ´bağımsız bir adayı´ istiyor. Bu istem de mevcutların yetersizliğini, seçimi bir adayın kazanacağını ama bunun genel çoğunluğun desteğini alamadığını sergileyebilir. İlerleyen günlerde üç parti, belki ikiye indirgenecek, ama o zaman bile yörede yaşayanlar destekten çok zorunluluktan sandığa gidecek gibi...
01 Nisan´da hiç kimse, oy kullanma hakkına sahip olan yeni vatandaşları veya sınır ve ötesinde görev yapanları seçim sonuçlarına bağlamamalı ya da bunu bahane etmemeli. Bu yaklaşımı kullanacak veya bahaneye sığınacak olan partiler, önce ortaya çıkardığı isimlere bakmalı. Ataları "Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz" diyen bu toplum, düne kadar üretilen isimlerin neler yaptığını, vitrinde taşıdığı ve kol kola gezdiği kişilerin kimler olduğunu unuttuğunu da düşünülmemeli. Toplumu ´balık hafızalı´ olarak görmek isteyen bazı siyasiler, seçimin sonuçlarına da katlanmalı. Kendisini paralı olarak gören adaylar da toplumun, seçim harcamalarının nasıl kazanıldığını bildiğini de düşünmeli, belki de...
Ne diyor kent yönetime talip olanlar, ´hizmet edecem, ayrım yapmayacam, eşit ve şeffaf olacam´. Hırsızlık yapacağım diyen, var mı? Ya da kötü yöneteceğim, eşit olmayacağım, ayrımcılık yapacağım diyen, peki? Aslında bir farkları yok. Projeleri olmayan, kadroları bulunmayanların kullandığı terimler sıralanıyor gibi... Ve belki de bunu moda kelimeleriyle süslemeye çalışıyorlar... Güzel olanın makyaja ihtiyacı olmaz. Makyaj, güzel olmayan ve güzel görünmek isteyenin ihtiyacıdır.
Milli Piyangonun Yılbaşı ikramiyesinde olduğu gibi numaralar bir bilete çıkıyor. Adayların da biri seçimi kazanacak. Çünkü, piyango bileti alanlar arasındalar. Birileri çıkar ve ´Kim kazanırsa kazansın, kent kaybedecek´ derse haksız olur mu? İskenderun ve Hatay, beş yıl daha kaybedecek ve bunun için sadece sürecin dolması mı bekleniyor, dersiniz? Böyle olursa, bu kente yapılan bir kötülük müdür, acaba?
Belki de süreç henüz geçmedi...
Sizce de ´dördüncü parti´ ve adaya ihtiyaç var mı?
Ne dersiniz?

Anahtar Kelimeler: Dördüncü, parti
Yazarın Diğer Yazıları
Profesyonel (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kadınlar (03 Nisan 2020 - Cuma)
Karantina (27 Mart 2020 - Cuma)
İskenderun Lisesi (13 Ocak 2020 - Pazartesi)
İletişim sorunu (31 Aralık 2019 - Salı)
Hukuk anlayışı (04 Ekim 2019 - Cuma)
Başlıksız (04 Eylül 2019 - Çarşamba)
Satır arası (26 Ağustos 2019 - Pazartesi)
Yerel yönetim ve tarih (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
Ortak Akıl (02 Ağustos 2019 - Cuma)
Angus bulmacası (01 Ağustos 2019 - Perşembe)
Demokrasi mücadelesi anlayışı (10 Nisan 2019 - Çarşamba)
Kötünün iyisi (28 Mart 2019 - Perşembe)
"Üç büyükler" (24 Mart 2019 - Pazar)
Proje (18 Mart 2019 - Pazartesi)
İçmesuyu (14 Mart 2019 - Perşembe)
Eşit mesafe (08 Mart 2019 - Cuma)
"The Truman Show" (07 Mart 2019 - Perşembe)
İki aday, iki proje (06 Mart 2019 - Çarşamba)
Söylem (05 Mart 2019 - Salı)
Proje (01 Mart 2019 - Cuma)
Kent kültürü ve seçim (25 Şubat 2019 - Pazartesi)
Göç dalgası (27 Eylül 2018 - Perşembe)
Buçukların seçimi (22 Haziran 2018 - Cuma)
Anı yaşamak (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
Dün de bugün de aynı (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
Her başkandan ´ev istiyorlar´ (06 Haziran 2017 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi