FEYRUZ KARAALİ ÜZERİNE
Recep YILDIRIM
Tarih: 30.11.2016 20:49:36
Recep YILDIRIM

Ruh nedir? Ne zor soru değil mi? Kimine göre dirimin anlamı, kimine göre ölümden sonra bizde kalmaya devam eden şey, kimine göre Tanrı´nın bedenimize en büyük armağanı, kimine göre kişilik, kimine göre arzularımız, kimine göre huy, kimine göre mizaç, kimine göre davranışlarımızla dışarı vurduğumuz şey... Aşk nedir diye sorsanız bundan daha fazla tanımla karşılaşacağınız kesindir ama eminim, aşkı tanımlarken başvuracağınız o kadar somutlama var ki aşk sonuçta ele avuca gelir, peşinden koşulur, koklanır, kanatlanır bir şey oluverir. Ya ruh...

Ruh ve Sinir hastalıkları diye bir alan olduğuna göre ruh, hastalanan bir şeydir; arıza yapan, dışarıdan müdahaleye gereksinim duyan bir şey. Ruh ve sinir Hastalıkları Mütehassısı ya da Psikiyatr Doktor Feyruz Karaali bu kentin, bu alanda en iyi tanıdığı simasıdır.

SSK ve Devlet hastanelerinde yıllarca görev yaptı. Kendi muayenehanesinde hizmet verdi. Emekli oldu. Bir köşeye mi çekildi, hayır. Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin en aktif çalışanı. Kır saçlı, muzip, kataloglarda İskenderunluyu tarif için fotoğrafı konulacak kadar İskenderunlu bir bey, siz tavla oynarken, çay içerken ve/veya tezgâhınızda çalışırken broşür, el ilanı, bülten bırakırsa ayağa kalkın ve elini sıkın tanıştığınız kişi Sayın Feyruz Karaali´dir.

Feyruz Karaali ile bir ağacın kesilmemesi için mücadele verirken de tanışabilirsiniz tarihi bir binanın yıkılmasını engellemeye çalışırken de. Bu kenti ilgilendiren her sosyal etkinlikte rastlayabilirsiniz ona.

Psikiyatrlar intihara en eğilimli grubu oluşturuyorlarmış bu ülkede. Nedeni olarak da çaresizliği gösteriyor. Şefkat ve saygı kavramlarının altını özenle çiziyor. “Ağlama ölü için ağla deli için” atasözünün söylendiği bir ülkede hastalarının ne kadar acı çektiğini duyumsatıyor.

Bir ruhu cennette neyin mutlu edeceğine dair sorgulamalarım vardı. İlahiyatçı yazar R. İhsan Eliaçık yakınlarda “cennette vaat edilen hurilerin bakire kızlar olmadığını huri ile havari sözcüğünün eş anlamlı olduğunu ve bu sözcüğün ‘arkadaş´ anlamına geldiğini yazdı. İçim aydınlandı, bir ruhu bir arkadaşla söyleşmekten daha fazla ne mutlu edebilir ki?

O zaman şunu söyleyebiliriz: Feyruz Karaali yeryüzündeki havarimizdir.

Anahtar Kelimeler: FEYRUZ, KARAALİ, ÜZERİNE
Yazarın Diğer Yazıları
Yeni düzeninin eşiğinde miyiz? (07 Ağustos 2020 - Cuma)
AYDIN KEMİRTLEK ÜZERİNE (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EN TEPEDEKİ SOL YUMRUK (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Arsuz´da Bahar Şenliği (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
CAN TEYMUR (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi