Gayrimenkul alırken…
Ne alırsak alalım, araştırmamız, dikkat etmemiz gereken birçok etken, yöntem var.
Tarih: 2.3.2018 18:38:09
Alican GERKSAR

Ne alırsak alalım, araştırmamız, dikkat etmemiz gereken birçok etken, yöntem var. Gayrimenkul alırken bunların yanına, birçok bilgi ve tecrübeyi de koymak zorundayız. Aksi takdirde doğru yatırımdan uzaklaşırız…

Deneyimlerimizden yola çıkarak ortaya çıkan sonuçları sizlerle paylaşmak istiyoruz.
1)Banka kredisine uygun olmayan konutlardan uzak durun. Bir konutun likiditesini be lirleyen temel unsur banka kredisine uygun olmasıdır. Çünkü bankalar krediyi verirken olması gereken tüm konuları kendisine alır gibi araştırır. Krediye uygun evlerin prim potansiyeli, banka kredisine uygun olmayan konutlara göre her zaman yüksektir.
2) Deprem Yönetmeliği´ni ve site güvenliğini aynı seviyede önemseyin. Deprem Yönetmeliği´ne göre inşa edilmemiş konutları satışa çıkardığınızda piyasada mutlaka alıcı bulursunuz. Ama istediğiniz düzeyde olmaz. Güvenliği iyi olmayan siteler içinde geçerlidir.
3) Çevre düzenlemesi, sosyal alanları düzenli ve mevcut olmayan, otoparksız, sonradan imar mevzuatına aykırı yapılaşmalar, yüksek aidatlı, iyi yönetilemeyen ve satış sonrası hizmetlerin kötü olduğu sitelerde prim potansiyeli oldukça düşük olur veya prim yapmaz.
4) Mimaride, konseptte iddialı projelerin prim potansiyeli az olur.
Yüksek beklenti oluşturulan projelerde ve beklentisi yüksek lokasyonlarda yatırım noktasında kısa ve orta vadede umulanın bulunma ihtimali düşüktür.
5) Kentsel dönüşüm alanlarındaki konutlarda fiyatlama dönüşüm yapılmış gibi yüksekse prim potansiyeli imkanı çok olmaz. Eski bir konutu, tadil etmiş olursunuz.
6) Çok ortaklı yapılan sitelerde ve inşaatlarda, ikinci elde fiyatların oturması ve yükselişe geçmesi zaman alır. Barter karşılığı iş yaptıran şirketlerin projelerinde ikinci elde prim süreci oldukça geç başlar. Yapılan konutların plan ve projeye uygunluğu, özellikle son yıllarda yapılan çatı katları ve çatı dublekslerin imara uygunluğu aranmalı.
7) Piyasa koşullarında çok cazip kampanyalarla satılan projelerde ikinci elde beklentileri genelde karşılanmaz. Cazip kampanyalar genelde yatırımcıları toplar. Geç teslim edilen sitelerde prim de gecikir. Projede yaşamın başlaması keyifleri kaçırır.
8) Araştırma yapılmadan alınan evler genelde beklentiyi karşılamaktan uzaktır. Normalde alım yapmadan önce araştırmak gerekir. Ama bizde insanlar önce alım yapar, sonra araştırırlar. Böyle olunca da sonucu tahmin edebiliyorsunuz.
Projelerin tesliminden sonra doluluk oranı yüzde 100´e ulaşıncaya kadarki süreçte prim potansiyeli yüksek alternatiflerle karşılaşılabilir. Ama doluluk oranının yüzde 100´e ulaşması çok uzarsa prim de gecikir.
9) Kat planı iyi olan ve kullanışlı konutlar uzun vadede dikkat çeker ve değer kazanır. Kaliteli malzeme kullanılan, estetik anlayışı ve işçilik kalitesi yüksek konutlar zamanla lokasyon içinde daha değerli hale gelir.
10) Konut satın almadan önce etrafındaki sitelerde benzer brüt ve net metrekareli evlerin fiyatını araştırmakta yarar var. Bu nokta en az kira çarpanı kadar önemlidir.
Maddeler halinde yazılan konuların yanında, uzmanından destek almayı da ihmal etmeyelim. Unutmayalım ki; Gayrimenkul yatırımını diğer yatırımlardan ayıran en önemli özellik ise herkese kazandırmasıdır. Herkesin kazanması dileklerimizle...

 

Anahtar Kelimeler: Gayrimenkul, alırken
Yazarın Diğer Yazıları
İmar barışı veya imar affı… (04 Mayıs 2018 - Cuma)
2018 ‘de Gayrimenkul... (05 Ocak 2018 - Cuma)
KİRA SÖZLEŞMESİ VE KİRACI HAKLARI (30 Haziran 2017 - Cuma)
Fiyatta uzlaşı zamanı… (02 Haziran 2017 - Cuma)
Arsuz´da Tarımsal Sit… (29 Nisan 2017 - Cumartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi