HBB Meclisi halkın hangi sorunlarını görüşüyor
Geçen hafta kentimizin meclisi olan Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı. Bu toplantıda elbette kent halkı kendisi için ne kararlar aldı diye merak eder. Kentimizin hangi sorununa ne çözüm getirilecek?
Tarih: 28.11.2017 10:11:57
Halit KATKAT

Geçen hafta kentimizin meclisi olan Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı. Bu toplantıda elbette kent halkı kendisi için ne kararlar aldı diye merak eder. Kentimizin hangi sorununa ne çözüm getirilecek? 

Öyle ya kentimizin önemli sorunlarından ve kentimizi toz duman içerisinde bırakan katlı kavşak projesi ne zaman bitecek? Kentimiz bu toz dumandan kurtulacak mı?
Yağmur yağınca caddelerimiz nehirlere dönüyor. Bununla ilgili ne önlem düşünüldü, ne karar alındı? Kış geliyor; yağışlar kapıda...
Kent içi trafik sorununa köklü bir çözüm düşünüldü mü? Egzos gazlarının kenti kirletmemesi için bir güzergah belirlendi ya da bir önlem düşünüldü mü?
Kentimizde olması durumunda en önemli sorun olacak olan depremle ilgili önlemler görüşüldü mü? Depremde halk nerede toplanacak, hangi hastaneye gidecek ve nasıl kurtarılacaktır? Ki birinci derece deprem bölgesinde yaşıyoruz.
Kentin yeşil alanları, hava kirliliği ve kenti kirleten kuruluşlar hakkında görüşme yapıldı mı?
Antakya gazetesinin haberine göre "Hatay ilimizdeki işsizliğin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğu, yüzde 20´lere yaklaştığı kaydedilirken, Suriyeli kayıt dışı işçiliğin bu durumda etken olduğu ifade ediliyor. Türkiye´de kayıt dışı çalışan oranı yüzde 32,5 iken, Hatay´da bu oran çok daha yüksek." -Cemil Yıldız-haberi.
Bu işsizlik konusu da elbette HBB Meclisi´ni ilgilendirmesi gerekir. Bununla ilgili HBB Meclisi´nde en azından görüşme yapılmış mıdır? Ya da bir önlem düşünülmüş müdür?
Elektriklerin sık sık kesilmesi nedeniyle kentlerimiz karanlıkta kalmaktadır. Belediye meclisimiz bununla ilgili bir çalışması var mıdır? Bir proje geliştirmekte midir?
Emeklilerimiz ve yaşlılarımız ülkenin her yerinde belediye otobüslerinden ücretsiz yararlandıkları halde İskenderun´da neden yararlanamadıklarını soruyorlar?
Bütün bunları merak edenler için işte HBB Meclisimizin görüştüğü gündem şudur: Meclisin gündeminde 20 madde var ve bunların 17 si imar değişikliği ile ilgili. Diğerleri de belediyenin 2018-2020 yılları bütçesiyle ilgili.
K. Marks´ın kilise ile ilgili bir sözü var; “Kilisenin 40 ilkesi var; o bunların 39´undan vazgeçer ama birinden asla vazgeçmez. O da mülkiyet´dir." Şimdi bizim belediyelerimiz de halkın 40 sorunu olsa belediye bunların kırkını da göz ardı eder, ama mülkiyet ve rantla ilgi olan "imar" işlerini öncelikli olarak görüşür.
Ha haklarını yemeyelim, bir de halkı ilgilendiren önemli bir konu var: Suya zam yapılacakmış, AKP´li üyelerin oylarıyla engellenmiş. ‘Zammı biz engelledik´ diye AKP´li üyeler övünüyor. Evet kendilerine teşekkür ederiz. Su zammı en çok yoksul halkımızı ilgilendiren bir konu. Ayrıca su olmadan yaşam olmayacağına göre o zaman, bir ailenin asgari ihtiyacı kadar suyu bedelsiz vermeyi önerseydiniz. Halk size daha çok teşekkür etseydi. Suya zam yaptırmadık diye halka şirin görünmeye çalışıyorlar. Biz biliyoruz ki HBB başkanlığı kendilerinde olsaydı zammı yapmakta tereddüt etmezlerdi.
Bütün bunlardan şunu söyleyebiliriz ki, bu sorunların gündeme gelmemesinin en önemli nedeni kentteki, sendikaların, odaların, kadın örgütlerinin, emeklilerin, muhtarların vb kitle örgütlerinin yer aldığı kent konseyinin kent meclisi olarak görülmemesinin eksikliğidir. Yani demokrasi eksikliği...

Yazarın Diğer Yazıları
Yerel Seçimler ve Halk İradesi (02 Ekim 2018 - Salı)
Faturayı kim ödesin? (18 Eylül 2018 - Salı)
Önümüzdeki Dönemde Ekonominin Durumu (11 Eylül 2018 - Salı)
Ekmek zammı ve düşündürdükleri (07 Ağustos 2018 - Salı)
Yanan Ormandan Daha Fazlası (31 Temmuz 2018 - Salı)
Angus kokusu aslında sistemin kokusudur (17 Temmuz 2018 - Salı)
Başka bir seçenek mümkün (10 Temmuz 2018 - Salı)
Çok bilinmeyenli bir seçim (26 Haziran 2018 - Salı)
‘OHAL Faturası´nı kim ödeyecek (19 Haziran 2018 - Salı)
AKP´nin taktikleri artık işe yaramıyor (12 Haziran 2018 - Salı)
Umutsuzluktan umut çıkarma seçimi (29 Mayıs 2018 - Salı)
Neyi vaat ettiler; neyi verdiler (22 Mayıs 2018 - Salı)
Burjuva politikasının iki yüzü (15 Mayıs 2018 - Salı)
CHP ve Büyükbabanın Hindileri (08 Mayıs 2018 - Salı)
Bu gün 1 Mayıs (01 Mayıs 2018 - Salı)
Şeker fabrikaları sadece şeker üretmez (12 Mart 2018 - Pazartesi)
Onaltı yılda ülke nereden nereye (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
Metal sözleşmesinde kazançlı çıkan taraf (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
Savaş işçi ve emekçilere ne getirecek? (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
İşçilere Düşen Pay Azalıyor (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
İyi Parti neye iyi gelecek? (31 Ekim 2017 - Salı)
Alternatif eğitim mümkün (03 Ekim 2017 - Salı)
Eğitim Sistemi neden yama tutmuyor? (26 Eylül 2017 - Salı)
Demokratik ve laik eğitim (19 Eylül 2017 - Salı)
TİS görüşmeleri ve işçi iradesi (08 Ağustos 2017 - Salı)
Yaşanacak bir cevre, kentlerimiz ve biz (25 Temmuz 2017 - Salı)
Adaleti her yerde aramaya devam (11 Temmuz 2017 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi