Her başkandan ´ev istiyorlar´
Çok uzak değil, yakın tarih bu.
Tarih: 6.6.2017 10:27:48
Akın BODUR

 

Çok uzak değil, yakın tarih bu. Son 25 yıldır İskenderun´da görev yapan her belediye başkanından konut istediler. Hasan İnsan döneminde kurulan bir kooperatif ile kentteki 40´tan fazla ´gazeteci´ Basın Sitesinde konut sahibi oldu. Bazıları aynı yerden çocukları, eşleri adına birkaç dairenin sahibi oluverdi. Adı Basın Sitesi ama şimdilerde orada oturan ´gazeteci´ yok... Yanılmış olmayayım belki bir-kişi kalmış olabilir...
Mete Aslan döneminde de İsmet İnönü Mahallesi´nde 6 gazeteci beş kuruş ödemeden, hatta üste para alarak 130 metrekarelik evlerin sahibi oldu. Bunların da bir bölümü o evleri sattı ve parasını cebine koydu...
Yusuf Civelek döneminde de yine konut istediler, daha önce ev sahibi olan, oturan ya da satanlar... Civelek yönetimi buna izin vermedi.
Şimdi de birkaç evi olanlar, yazlık-kışlıkları bulunanlar, Seyfi Dingil´den istiyor.
Nerede mi?
Sahilde... Bahriye Lojmanları karşısında, Belediye Briç Salonu ile İKEM Koleji arasındaki 6.5 dönümlük spor alanını... Arsanın değeri 13-14 milyon lira. ´Spor sahası´ olan alan, konut yapacaklarmış. Her biri 120-130 metrekareden oluşan ve değeri 1 milyon lirayı bulacak evler yapacaklarmış, kendilerine...
Kime? Gazetecilere...
Kim bu gazeteciler... İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Derneğinin birçok üyesi... Hani aralarında belediyelerde ya da farklı sektördeki şirketlerde çalışan, gazetecilik dışında işleri bulunanlar veya adı haftalık olan, ama ayda bir hafta bile çıkmayan gazeteler var ya, onlar işte.
İskenderun´da ´gazeteci´ denilen, ancak gazetelerini bile çıkarmayanlar, ara sıra yazdıkları köşelerle kendilerini gazeteci sanıp, vali, kaymakam, milletvekili, belediye başkanının toplantılarına katılan, işadamlarının yemeklerinden eksik olmayanlar, sözde, ´gazetecileri konut sahibi yapmak için´, sahilde, deniz manzaralı lüks konut yapılacak altı buçuk dönüm alana göz dikmişler.
AKP´li İskenderun Belediyesi, 25 yıl önce ´şartlı bağış´ yoluyla sahip olduğu ve imar planında ´spor sahası´ olan alanda 1/5000´lik plan değişikliği isteyen başvuruyu geçtiğimiz günlerde Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi´ne götürmüş. Ne hikmetse ´gazeteciler´ de o gün Antakya´ya gitmiş ve Meclis´i izlemiş. Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, başvuruyu imar komisyonuna havale etti. Haziran toplantısında komisyon raporu Meclis´te görüşülecek.
Kamu hizmeti olan gazeteciliği ve gazetecilik mesleğinin adını, şahsi ekonomik çıkarına kullanmak, birkaç ev sahibi daha olup, bunu ranta çevirmeye çalışanlar ya da bu rantı isteyenler, rivayete göre, bugünlerde belediye meclis üyelerinden plan değişikliğine destek istiyor. Yani, belediyenin başvurusunu, ´gazeteciler´ takip ediyor. Niye?
MHP´nin İskenderun´da geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında, partinin Hatay il başkanına konuyu ilettiği belirtilen, ´bir gazeteci´, meclis üyelerinin desteğini istemiş... Bakalım MHP ne yapacak? Birkaç evi olan gazetecilere sahilde lüks konut yolunu açacak mı, açmayacak mı?
Tabi ki Meclis´in diğer üyelerinin de kullanacağı oy takip edilmeli. Çünkü, o bölgenin tamamı fuar alanı, yeşil alan ve spor alanı. Spor alanını nereyle değiştirecekler? Değiştirseler bile, konuta açtığı alandan boşalanı nereye taşıyacaklar? Hukuk bunu mümkün kılmaz.
Ekonomik krizin hissedildiği, işyerlerinin tek tek kapandığı, esnafın kepenk indirdiği bir dönemde, halkın TOKİ´den ev sahibi olmak için yıllarca sıra beklediği günümüzde, Meclis´in üçte iki sandalyesine sahip olan AKP, o ´gazeteci´lerin sahilde neredeyse bedavaya sahip olacakları trilyonluk dairede oturmasının peşinde mi olacak, göreceğiz... Ramazan ayında hayırın nasıl yapıldığını hep birlikte anlayacağız.
Her fırsatta ´basın özgürlüğü´ diyen, Hatay Büyükşehir Belediyesi´nde iktidarda, Meclis´inde de ana muhalefette olan CHP´liler, bakalım özgür basın mı, yoksa bağımlı basına mı destek verecek?
Söz konusu arsa üzerinden gazeteciliği kullananlara yine yüzbinlerce liralık rant mı sağlanacak? Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, bunu düşünmeli ve kararını vermeli...
O spor alanını gençlere yakıştırmayıp, kendilerine yapılacak konuta uygun gören ve bunun için kamu hizmeti olan ´gazetecilik´ mesleğini kullanan ya da kullanmak isteyenlere, bakalım kimler nasıl yaklaşacak...
Siz ne dersiniz?

Anahtar Kelimeler: başkandan, istiyorlar
Yazarın Diğer Yazıları
Profesyonel (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kadınlar (03 Nisan 2020 - Cuma)
Karantina (27 Mart 2020 - Cuma)
İskenderun Lisesi (13 Ocak 2020 - Pazartesi)
İletişim sorunu (31 Aralık 2019 - Salı)
Hukuk anlayışı (04 Ekim 2019 - Cuma)
Başlıksız (04 Eylül 2019 - Çarşamba)
Satır arası (26 Ağustos 2019 - Pazartesi)
Yerel yönetim ve tarih (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
Ortak Akıl (02 Ağustos 2019 - Cuma)
Angus bulmacası (01 Ağustos 2019 - Perşembe)
Demokrasi mücadelesi anlayışı (10 Nisan 2019 - Çarşamba)
Kötünün iyisi (28 Mart 2019 - Perşembe)
"Üç büyükler" (24 Mart 2019 - Pazar)
Proje (18 Mart 2019 - Pazartesi)
İçmesuyu (14 Mart 2019 - Perşembe)
Eşit mesafe (08 Mart 2019 - Cuma)
"The Truman Show" (07 Mart 2019 - Perşembe)
İki aday, iki proje (06 Mart 2019 - Çarşamba)
Söylem (05 Mart 2019 - Salı)
Proje (01 Mart 2019 - Cuma)
Kent kültürü ve seçim (25 Şubat 2019 - Pazartesi)
´Dördüncü parti´ (18 Şubat 2019 - Pazartesi)
Göç dalgası (27 Eylül 2018 - Perşembe)
Buçukların seçimi (22 Haziran 2018 - Cuma)
Anı yaşamak (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
Dün de bugün de aynı (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi