İdeal Öğretmen
Okuma, sonsuza kadar süren bir tutkudur.
Tarih: 18.8.2017 10:53:36
Sadullah ÇAĞLAR

Okuma, sonsuza kadar süren bir tutkudur. Kitaplara baktığımız zaman bazen ilginç, sürpriz bir esere rastlarsınız ve önemli kaynak size ön açıcı olur; ufuk aktarmak, sorumluluk hissetmemizi sağlar.

Örneğin kitaplar arasında gezerken geçmiş yıllarda sahaflarda aldığım bir roman ilgimi çekti. Okuduğumda kitabı bırakamadım.
Rus yazarı Grigory Petrov´un eseri İdeal Öğretmen kitabını okuduğumda heyecanlandım.
Kitap Profesör Raçinski´nin, öğretmen ve öğrencilere ya da bütün eğitimcilerin örnek alması gereken bir dava adamının fedakarlığını günümüze taşıyor.
Yazar, Çarlık Rusya´sında yaşanan geriliği teşhir ederken sanki geri kalmış yüz yılın ötesindeki olayları anlatıyor. Fakat Rus halkı çarlık döneminin bilim dışı yönetimini, Ekim yeniliği ile aşarak orta çağ karanlığı olan tarım ülkesi Rusya´nın makina çağına geldiğine ilişkin ilginç bir gelişme.
Kitap, özellikle zannediyorum ki okuyucuların dikkatini çekecek. “Raçinski önsöz adlı dosyayı bilgisayardan ilk açıp okuduğumda bu kitabın birkaç boyutu aynı anda barındırdığını, düşündüğüm bir boyutuyla bir eğitim kitabı, diğer boyutuyla Rusya´nın belli dönemine ışık tuttuğu için bir dönem kitabı, idealist eğitim felsefesini açığa vuran boyutlarıyla da bir idealizm eseridir.” (Ömer Bulduk Temmuz, 2005)
Profesör Dr. Raçinski´nin bütün öğretmen ve öğrencilerimize örnek olacak gerçek hayat hikayesi...
1880 yılında Moskova Üniversitesi´nin bütün profesörleri, öğrencileri ve Moskova´nın okumuş kesimine mensup olanlar aydınlar, büyük şaşkınlık içinde yaşıyorlardı. Çünkü tanık oldukları şey o güne kadar görülmemiş bir olaydı.
Üniversitenin en genç matematik profesörü Raçinski, kürsüsünden istifa edip ayrılmış, Rusya´nın Sinaluska eyaletinin Tote köyüne öğretmenliğe atanması için Eğitim Bakanlığı´na bir dilekçe vermişti.
Prof. Raçinski, genç yaşta olmakla beraber bilim dünyasıda büyük ün kazanmıştı. Yazdığı matematik kitaplarının bir çoğu Rusça´dan Fransızca´ya, İngilizce´ye ve Almanca´ya tercüme edilmişti.
Bu genç bilim adamının yabancı ülkede bilim adamları arasında büyük şöhreti vardı. Zaten yazdığı kitaplara bakılırsa, güçlü bir zekaya sahip olduğu anlaşılıyordu.
Raçinski, kendisinden önceki matematikçilerin varlığından haberdar olmadan bir takım görüşler ortaya atmış, bununla da kalmayıp bu yeni problemlerin nasıl çözüleceğini göstermişti.
O günün Avrupa´sının felsefe adamları Raçinski´nin matematiğe büyük katkılarının ve hizmetlerin olacağına inanıyorlardı.
Üniversite öğrencileri bu genç profesörü çok severdi. Onu dinlerken ders saatinin bitmesini istemezlerdi.
Fakat şimdi bilim dünyası onunla övünürken birçok genç felsefeci ondan önemli buluşlar beklerken, o köy öğretmenliği için köye gitmek istiyordu.
Herkes ona neden diye soru soruyorlardı. Cevap şöyleydi; Bir köyde sıradan bir köy öğretmeni olmak için.
Profesöre dostları, “Senin köye gitme kararın, düşünmeden alınmış bir karar olacak. Moskova Üniversitesi´nin en başarılı bilimci keşiflerin yaratıcısı ve felsefe matematikçisi, uzman adam, köye gitme kararını anlamakta güçlük çekiyoruz.
Profesör kendini eleştirenlere, "Beyler hata yapıyorsunuz. Ben sizin sandığınız gibi engin bilgilerimi ve büyük yeteneğimi fırlatıp uçuruma atmaya gitmiyorum. Ben bilgilerimi halkın arasında gizli kalmış yeteneklere, köyde o yetenekleri keşfetmeye, onları bulup çıkarmaya gidiyorum. Hepiniz çok iyi bilirsiniz. Toprağın altındaki petrolü çıkarmak istiyorlar. Yeryüzünü delerken bu işi yaparken çok derinlere ineriz. Bu amaç uğruna çok paralar emekler harcarlar. İşte ben milletin ruhunun derinliklerinde gizlice kalmış yetenekleri ortaya çıkarmak için köylere gidiyorum. Hepiniz bilirsiniz ki dünyaya gelen kedi ve köpek yavrularının gözleri, ilk günlerde kapalıdır. Bunlar hiçbirşeyi göremezler yavrularının gözleri yavaş yavaş ve sonradan açılır. Şimdi bir kez de nüfusu 100 milyonun üzerinde olan milletimizin halini düşünün. Doğa bunlara birçok yetenekler verdiği halde maalesef bu yeteneklerin birçoğu gelişmeden gömülmüştü.
Dünyaya en büyük edebiyatçıları yetiştirmiş, 100 milyondan fazla bir ulusa sahip ülkenin bütün yazarlarını okuyacak insanları bile yoktu. Bu milletin yüzde 60´ı okuma yazma nimetinden yoksundur. Bu geriliği aşmak için ne yapmamız lazım? Bunu geceleri düşünerek kendimi sorguladım.
Ülkemize okulların ise sayısı çok azdır. Var olan okullarda ise iyi bir öğretmen yoktur.
Bu okullara giden çocuklar papağan gibi ezberleyerek öğrenmişlerdir.
Çevremize baktığımızda konuşulanlar milletimizin zekasıyla övünemeyiz.
Peki neden bu verimli ve zengin topraklar işlenmiyor. Toprak, madenle petrol kurşun dolu ormanlarımız geniştir ama verimsiz.
Evet bunları konuştuğumuz zaman bizleri suçluyorlar. Şu kullandığımız basit ziraat aletlerini yabancılar yapıyor.
Neden neden biz yapamıyoruz? Birçok bölgede yaşayan halkımızın çoğu verem hastalığı, Rusya´da trahom denen çocuklarımız göz hastalığı içinde bunlara çare bulmayı düşündüğümüz zaman suçlu oluyoruz ve büyüklerimiz Rus milleti çok zekidir, çok çalışkandır, yeteneklidir, naziktir diye övünüp duruyoruz."
Genel olarak ideal öğretmen kitabından özetleme yaptık.
Bu önemli eseri yorumlarken ilginç bir benzetmeyle karşılaşıyoruz.
Türkiye tarihinde yaşanmış ilginç bir benzerlik, Cumhuriyet tarihinin en başarılı, deha eğitimcisi Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, Köy Enstitüleri´nin açılış yıllarında kendini suçlayanlara Dava adlı kitabında şöyle sesleniyordu: "Köy Enstitülerini açma çalışmalarına başladığımızda önümüze felsefeyi koyduk. Türkiye halkının yüzde 70 nüfusu köyde yaşıyor. Bu nüfusun içinde bir buçuk milyon deha genç var. Bunlar keşfedilmeyi bekliyor. Bu olağan zekalı çocuklar sarı benizleri, birçoğu sıtma ya da uyuz, çoban ve sıska yapılarıyla ineklerin arkasında gezerlerdi.
Bu kırsala ulaşmak için Köy Enstitülerini köye götürmeye karar aldığımızda, feodal kişiler, engizisyon mahkemelerinde yargılayıp mahkum etmek için bizlere savaş açtılar. Arkamızda milli şef İsmet Paşa bizlere olağan destek verdi. Sonuçta onu da nefes alamayacak şekilde kuşattılar.
Dava adamı inönü, İkinci Dünya Savaşı´nın içinde bizi çağırtarak, ‘Hasan Ali, İsmail Tonguç´a elinizi çabuk tutun. Ne yapacaksanız acele yapın. Bütün bütçeyi okulların yapımına harcayın´ dediğinde biz İsmet Paşa´yı anlayamadık. Onun acelesi vardı, o haklıydı. Ama biz uzağı göremedik. İdeal öğretmenler Mahmut Makal, Fakir Baykurtlar… yüzlerce deha Köy Enstitüleri´nin içinden fışkırmıştı. TÖS sendikaları bir döneme damgasını vurmuştu.
Mahmut Makal, okuldan mezun olduktan sonra, 1950 yılında yazdığı Bizim Köy kitabında köylerin geri kalmışlığını teşhir ettiği için feodallar, ‘milletimizin onurunu küçük düşürüyor´ diye neredeyse linç edeceklerdi.
Bugün ülkede herşeye rağmen toplumsal uyanma varsa ki vardır, bu aşamada Köy Enstitüleri belirleyici olur. Çarlık Rusya´sının geri yapının tasfiyesinde profesyonel Dr. Raçinski gibi inançlı aydınların mücadelesi sonunda Rusya bugün en gelişmiş sanayi ülkesidir.
Kaynaklar; İdeal öğretmen Grigory Petrov

Anahtar Kelimeler: İdeal, Öğretmen
Yazarın Diğer Yazıları
TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI (18 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER (12 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
Tarihle Söyleyişler (13 Ekim 2021 - Çarşamba)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ (14 Temmuz 2021 - Çarşamba)
Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları (30 Haziran 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
TARiHLE SÖYLEŞİLER (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi