Kent kültürü ve seçim
Akın BODUR
Tarih: 25.2.2019 10:26:42
Akın BODUR

Toprağı elinizle eşelesiniz tarihin kalıntıları çıkıyor; İskenderun, Arsuz, Samandağ, Antakya, Erzin ve Reyhanlı yöresinde. Bunlar sadece ´kalıntı´ değil, bir kültürün, yerleşik hayatın, özellikle de kent kültürünün ifadesi. Roma ortada yokken, yüzlerce yıl önce Antakya ve yöresinde kentleşme ve kent kültürü oluşmuştu. 

Binlerce yıl sonrası günümüzde bu kültürün daha gelişmesi beklenirken, aksine geriye gittiğini görüyoruz. Bırakın yüzlerce yıl öncesini, çeyrek asır öncesindeki siyaset kültürüyle kıyasladığınızda bile siyasetin, siyasetçinin erezyona uğradığını birçok kişi yaşamında gördü. Siyaset yaptığını düşünen ve bunu bir anlada ´körebe, saklanbaç´ gibi oyuna benzetmeye çalışanlar, acaba aslında kendi yetersizliklerini, bilgi seviyelerini ve kenti yönetmeye talip olurken, kente ilişkin kültür ve bakış açılarını da yansıtıyor?
İnsanlık tarihini uygarlıklar ve savaşlarla tanımlanıp, belirleniyor. Savaşların sonuçlarını ise alanda çarpışan insanlar çiziyor; tarihi savaşı kazananlar yazıyor. Siyasette mücadele de bir demokrasi savaştır.
Listeler hazırlanıyor, isimler yazılıyor, ardndan bu isimler siliniyor ve yenileri yazılıyor. Yetmiyor anlar da silinip, yeni isimler yazılıyor. Hem isimler hem de sıralamalar değiştiriliyor. Niye? Birileri kendi veya çevresindekilerin çıkarı ya da koltukları için, başka insanların isimleriyle, onur ve gururlarıyla oynama hakkını nereden buluyor?
Kentteki siyaset kültürüne bakıldığında bir anlayışta İskenderun´un yönetimine talip olanların partilere değil, seçim bürolarına başvuru yaptığı görülüyor.
Başka yere baktığınızda ise bir odanın yönetiminde bulunanların, kendilerine yetmeyen o koltuğa ´adeta kaçak kat inşaatı´ gibi yeni ilaveler yapmaya çalıştığı da... Tuhaf olan uyarıyı duymazdan gelen ve yaklaşımı sürdüren partinin, adayının seçilmesi halinde yapılacak herhangi bir itirazda onun koltuğundan düşecek ve partisinin bir mecliste sandalye kaybedecek olması. Bir sandalye kaybedeceklerinin farkındalar mı? Yani, ´ittifak kapsamı´nda yapılan anlaşma gereği belirlenen sandalyenin bir eksilecek olması. Yaptıkları anlaşma kapsamında açıklanan değil de gerçek sandalye sayıları öyle değilse tabi ki... Birileri bu kişilere, "Hukuksuzluk üzerine oluşturulan koltukta oturanlar, halkın hukukunu, hakkını savunabilir mi?" diye sorsa, verilecek yanıt ne olabilir ki?
Elbette ki hata yapılabilir. Her insan hata yapabilir. Şairin "hatasız kul olmaz" cümlesinin şarkıya uyarlanmasının nedeni de belki hiç kimsenin hatasız olamayacağındandır. Ama uyarı yapıldığında o uyarıyı görmeyen, görmek istemeyen hatta üzerine örtmeye çalışanlara ne demeli?
Kente demokrasi ve hukuku geliştirmeye çalışması gereken siyasilerin, ellerine geçen ilk fırsatta, henüz göreve gelmeden hukuku nasıl çiğnemeye çalıştını izliyoruz, bir anlamda. Kent yaşamı ve kültürüne dair yaşadığı şehirde ayak izi olmayanlar, bu yöntemlerle ´ne sahibi´ olmaya çalışıyor ki?
Politika kültürü olmadan siyaset yapanlardan, kent kültürünü beklemek doğru mu, o da ayrı bir mesele elbette.
Onlarca yıl sonra kenti yazacak ya da değerlendirecek olan tarihçilere belge ve bulgularla yapacakları yorumları değil, bugün bunları yaşayanlara sorulsa, acaba ne derler?
Siz ne dersiniz?

Akın Bodur

Anahtar Kelimeler: Kent, kültürü, seçim
Yazarın Diğer Yazıları
Profesyonel (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kadınlar (03 Nisan 2020 - Cuma)
Karantina (27 Mart 2020 - Cuma)
İskenderun Lisesi (13 Ocak 2020 - Pazartesi)
İletişim sorunu (31 Aralık 2019 - Salı)
Hukuk anlayışı (04 Ekim 2019 - Cuma)
Başlıksız (04 Eylül 2019 - Çarşamba)
Satır arası (26 Ağustos 2019 - Pazartesi)
Yerel yönetim ve tarih (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
Ortak Akıl (02 Ağustos 2019 - Cuma)
Angus bulmacası (01 Ağustos 2019 - Perşembe)
Demokrasi mücadelesi anlayışı (10 Nisan 2019 - Çarşamba)
Kötünün iyisi (28 Mart 2019 - Perşembe)
"Üç büyükler" (24 Mart 2019 - Pazar)
Proje (18 Mart 2019 - Pazartesi)
İçmesuyu (14 Mart 2019 - Perşembe)
Eşit mesafe (08 Mart 2019 - Cuma)
"The Truman Show" (07 Mart 2019 - Perşembe)
İki aday, iki proje (06 Mart 2019 - Çarşamba)
Söylem (05 Mart 2019 - Salı)
Proje (01 Mart 2019 - Cuma)
´Dördüncü parti´ (18 Şubat 2019 - Pazartesi)
Göç dalgası (27 Eylül 2018 - Perşembe)
Buçukların seçimi (22 Haziran 2018 - Cuma)
Anı yaşamak (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
Dün de bugün de aynı (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
Her başkandan ´ev istiyorlar´ (06 Haziran 2017 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi