MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN
Sadullah ÇAĞLAR
Tarih: 28.8.2020 10:25:21
Sadullah ÇAĞLAR

Hindistan´ın bağımsızlık mücadelesi İngiliz sömürgeciliği için sonun başlangıcı idi. İngiltere İşçi Partisi 1946´da Hindistan´ı gözden çıkarmıştı. İşçi Partisi Başkanı Attle; Hindistan bizim için büyük sorunlar yaratıyor, artık sömürgelere son verme zamanı geldi. 

Ana muhalefet partisi başkanı Churchill ise; Hindistan´a bağımsızlık vermek İngiliz İmparatorluğunu yok etmek anlamına gelir. Hindistan´ın bağımsızlık hareketini başlatan Mahatma Gandi halk hareketinin önderidir. İngilizlerle savaştığı dönemde Gandi; Ben sömürgeciliğe düşmanım. İngiliz halkı benim dostumdur. Üstelik ben tahsilimi İngiltere´de yaptım.
Charlie Chaplin İngiliz asıllı Amerikalı sinema sanatçısı, namı diğer Şarlo, çağımıza damgasını vurmuştur. Onu kalıcı kılan sadece aktör olması mıydı? Şarlo´nun sanat niteliklerinin çok ötesinde önemli yanı politik olması idi. 1936´da Nazizmin dünyada yükseldiği dönemde Hitler´i ve Nazileri, Diktatör filmi ile eleştirmişti.
Savaş karşıtı filmin sonunda Şarlo insanlığa şöyle sesleniyordu; Bizleri hayvan terbiye eder gibi şartlandırıp, topun ağzına sürenleri dinlemeyin Kafaları ve kalpleri makineleşmiş olan bu kişilere boyun eğmeyin. Sizler birer makine değilsiniz, insansınız. Kölelik düzenleri asla kalıcı olamaz, kalbiniz insan sevgisi ile dolu olsun.
Şarlo sinema dünyasında hep yoksul insanları oynadı. Modern zamanlarda grev yapan işçilerin düzen tarafından nasıl ezildiklerini anlattı. Altın Zincir ve Şikago Mezbahaneleri kitabının ünlü yazarı Upton Sinclair´de hep yoksul insanları anlattı ve Şarlo´nun yakın arkadaşı idi.
Einstein´de Şarlo´nun arkadaşları arasında idi. Einstein bir gün Sovyetlere bir seyahate katıldı ve dönüşte Sovyet aleyhtarı yazılar yazdı. Bunun üzerine Şarlo; Onları bu şekilde eleştirmen doğru değil, Sovyetlerin işi çok zor. İçerde ve dışarıda baskı altındalar. Üstelik sen kapitalizmi insanlığın düşmanı gören birisin.
Şarlo, İkinci Dünya savaşında, Normandiya çıkarmasının bir an önce başlaması için gösteri ve konuşmalar yapmıştır. Bir konuşmasında; Nazizm bir canavardır ve eğer dünyada güçlenirse özgürlüğümüzü elimizden alır. Bizleri köle yapar. Eğer Amerika olarak savaşa girmekte gecikirsek dünya bir gün Naziler tarafından yönetilir. Onun için ikinci cepheyi açmakta geç kalmayalım.
Şarlo´nun tüm çabalarına karşın 2. cephe açılmaz taki Naziler doğu cephesinde yenilinceye kadar. Bir gün Şarlo İngilizlere karşı mücadele eden Gandi ile Londra´da buluşur ve şöyle der; Sizi bütün içtenliğim ile destekliyorum bay Gandi. Ben sizin ülkeniz olan Hindistan´ın bağımsızlığından yanayım. Fakat siz neden Hindistan´ın sanayileşmesine karşı çıkıyorsunuz?
Gandi; Bay Chaplin, siz büyük ve aydın bir sanatçısınız. İngilizler bizim ülkemizde montaj sanayini yaymaya çalışıyor. Bu da bizi İngilizlere bağımlı hale getiriyor. Onun için İngiliz kumaşlarını boykot ediyoruz. Biz gelecekte kendi pamuğumuzdan kumaş yapacağız. Devlet eliyle bağımsız bir sanayi kuracağız.
Evet bu iki büyük insan Gandi ve Şarlo biri büyük bir devlet adamı ve diğeri büyük bir sanatçı olarak insanlığa hizmet etmiştir.

 

Anahtar Kelimeler: MAHATMA, GANDİ, CHARLİE, CAHPLİN
Yazarın Diğer Yazıları
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)