Olga: Bir sevda öyküsü
Kemal Düz
Tarih: 25.8.2021 15:59:48
Kemal DÜZ

Günümüzden 115 yıl önce yazılan kitabın ön kapağında Osmanlıca “Olga” yazıyor.

Bu bir hikaye kitabı. Mini bir kitap, 10.50-14.50 cm. boyutlarında, kapağında; Cağaloğlu, Kasbar Matbaası, Küçük Kitaplar serisi Birinci Kitap, Numara: 25-1312 (1896), Edebi fıkra, Mehmet Celal yazıyor.
Mehmet Cemal (1867-1912), şair ve yazar. 45 yaşında vefat etmiş. Küçük Gelin, Bir Kadının hayatı, Zehra ve Sevda Lugatı gibi pek çok edebi eser yazmış. Paşa çocuğudur, kendi kendini yetiştirmiştir. Beş evlilik yapmış, beşini de kendisi boşamıştır. Derbeder bir yaşam sürmüştür. Ada şairi olarak bilinir.
Öykülerinde, konuşma dili etkilidir. Hikayelerinde ve şiirlerinde kendi yaşamından izler vardır. Küçük Gelin kitabı dışında, pek tanımaz.
Olga´yı, Ömer Öztürk, Osmanlıca´dan anlatım diline dokunmadan çevirmiş. Öykü, 2012 yılı 75. sayısında Yaba Edebiyat dergisinde yayınlanmış. Öykü´nün tamamını buraya alamıyorum. Önemli gördüğüm bazı kısımları aşağıya alıyorum:
Öykü şöyle başlıyor: “Uyandığım vakit, güneş yükselmiş, Yuşa Dağı eteklerini, Yeniköy arasını bir al ile örten pembe sisleri aydınlatarak, bu sisler arasından Büyük Dere´de hayal-meyal görünen beyaz binaları yaldızlamaya başlamıştı.” (...) Kız üzgündü. Bilmem hangi habis ruhtur ki, bir güzelin hüznüne duyarsız kalsın? (...) “Babası ve annesi zengin. Zaten birbirlerinin servetine güvenerek evlenmişler. Bunların evliliğinde hiç kalp meselesi yok. Bu evliliğin sonucunda o mahzun dünyaya getirmişler. “Olga” ismini vermişler. Kız eğitimli hoca hanımlar elinde büyüdü. Bu eğitimli kadınlar ona tarihten coğrafyadan, geometriden, nadiren edebiyattan bahsettikleri halde, evlilik konusunu hiç açmadılar.”...
“İhtiyarların en büyük kabahatleri yeni kuşakları anlamamaları, gençleri hoş görmemeleridir.
Babası zengin biriyle Olga´nın evlenmesini istiyor, Oysa Olga:
“Amcasının oğlunu seviyordu. Petro isimli bu çocuk babası öldükten sonra amcasının yanına adeta sığınmış, Olga ile beraber büyümeye, onunla ders görmeye başlamıştı. Ders seçimi konusunda her ikisinin de fikri birdi: ikisi de edebiyatı seviyordu. Şiiri, hayatın lezzetlerini, sevdayı ikisi beraber hissettiler. Bakışları birbiri içinde eridiği, ellerin birbirinin arasında sıkıldığı geceler oldu...”
Olga bir sabah, anne ve babasından şiddetli bir tehdit gördü. Bu tehdit Genç kızın sinirlerini sarsmış, mutluluk hayallerini ezmiş, o akşam Petro ile kaçmıştı. Gece yarısı, hayaletlerin çocukları korkuttuğu bir zamanda işte bu ağaçlar, işte bu harabe onları uğurladı. Anne ve Baba şefkatle hiddet arasında bu sevdazedeyi karakola ihbar ettiler.“
Bu ayrılığa dayanamayan Petro hasta olur ve ölür.
Petro´yu gömdükleri gün Olga çıldırmıştı: gülüyor, ağlıyor, bazen çok söylüyor, bazen sessiz duruyor, sonra kahkaya benzeyen bir boşalış ile gözyaşlarına izin vererek, zayıf, titrek parmağını bu harabeye uzatıyordu.”
Ve yıllar geçiyor.
Olga manevi zevkleri dünya zevklerine tercih ediyor ve rahibe oluyordu.
Ve Öykü şöyle bitiyor:
Acaba şimdi bu güzel rahibe üzgün değil midir? Muhakkak başka bir yerde de demiştim: “Gönül acısı bir asır devam eder. Ölen yalnız gözlerini kapar.”

 

Anahtar Kelimeler: Olga, sevda, öyküsü
Yazarın Diğer Yazıları
Dağın öte yüzü: Belen (03 Ağustos 2021 - Salı)
BENLİDERE: GÜZEL DERE (21 Mayıs 2021 - Cuma)
BİR PAÇAVRA HASTALIĞI: KORONAVİRÜS (28 Nisan 2021 - Çarşamba)
Harflerin izinde bir yazar: Fatin Hazinedar (03 Mart 2021 - Çarşamba)
GENÇ BİR YAZAR İLE SÖYLEŞİ: MURAT KÖMÜR (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
Hatay tarihinin kaynakları (05 Ocak 2021 - Salı)
KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ (29 Aralık 2020 - Salı)
Amanos kırmızısı (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Kiraz AyıI´nda Benlidere´de günlük yaşam (10 Ağustos 2020 - Pazartesi)
SARIKAMIŞ´TAN ESARETE (25 Mayıs 2020 - Pazartesi)
Belenli Mehmet Nuri Bey (22 Kasım 2019 - Cuma)
Örnek bir kültür insanı; Mehmet Karasu (25 Eylül 2019 - Çarşamba)
BÜYÜK ANTAKYA KÂSESİ (01 Eylül 2019 - Pazar)
Atatürk ve Hatay (24 Temmuz 2019 - Çarşamba)
Yeşil Malatya üzerine (15 Mayıs 2019 - Çarşamba)
DÜŞÜYORUM TUT ELİMDEN - SELMA SAYAR (04 Nisan 2019 - Perşembe)
KİTAPLARDA SAKLI HAYATLAR (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
PARİS STRASBOURG GEZİSİ (20 Temmuz 2017 - Perşembe)
YARIKKAYA: Bir İskenderun fırtınası (07 Haziran 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi