Örnek bir kültür insanı; Mehmet Karasu
Kemal Düz
Tarih: 25.9.2019 10:39:59
Kemal DÜZ

İnsan yaşadığı yere benzer

O yerin suyuna, o yerin toprağına benzer
“Edip Cansever”
Mehmet Karasu ile tanışıklığımız 2008 yılında başlar. 2. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri (1-4 Mayıs 2008) öncesine. İskenderun´da kitabevi işletiyordum. Ferda Kitabevi´ne Ayşe Barutçu (İskenderun Kültür ve Sanat Derneği Başkanı) ile birlikte gelmişlerdi. Tanıştık, sohbet ettik. 2. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri´nin İskenderun´da da gerçekleşmesini kararlaştırdık. Sonraki yıllarda da, en son 6. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri(22-26 Mart 2012)´nde Mehmet Ağabey ile sanat günlerinin gerçekleşmesinde birlikte yer aldık. Sayısını bilemediğim kadar etkinliklerde birlikte yol aldık. Yardımlaşma ve dayanışma içinde olduk. Sağ olsun, bizlere her konuda yardımcı olmuştur. Çukurova Sanat Günleri´nin Suriye´de gerçekleşen bölümüne de birlikte gittik. Yine Antakya´da yapılan etkinliklere mümkün olduğunca katıldık. Bu çalışmalarında eşi Nebihe Hanım kültür ve sanat çalışmalarının yanındaydı.
Mehmet Karasu bir kültür ve sanat insanı olarak beni çok etkilemiştir. Kendime örnek aldığım az sayıda kişilerden biridir. O bir kültür ve sanat elçisidir.
Bilgili, donanımlı, beyefendi kişiliği, yüzünden eksik etmediği gülümseyişi ve naif hali ile , sevecenliği, sakinliği ve samimiyeti ile beni etkileyen ve örnek aldığım bir şahsiyettir. Düzgün bir aile yaşamı, eşi Nebihe Hanımla sürdürdükleri kültür sanat çalışmaları, çocuklarıyla samimiyeti ve muhabbeti hep ilgimi çekmiştir. Her konuda birikimli ve donanımlı olması hayran olduğum diğer bir yönüdür. Günlük hayatımda pek çok kez tanık olmuşumdur: Mehmet Karasu adı ne zaman geçse, yakından tanısın tanımasın her kültür ve sanat insanı saygı ve sevgiyle adından söz etmişlerdir.
Öğretmenliğini sadece okulda dershanede değil, hayatının her aşamasında hayat boyu sürdürdüğü izlenimi vermiştir bana. O mesleğini bir yaşam biçimi haline getirmiştir.
Başkanlığını yaptığı Derneği bir okul gibi , eğitim ve öğretim kurumu haline getirmiştir. İşte kendisinden etkilendiğim diğer hususlar ve hayatıma kattıkları:
Tanıştıktan bir yıl sonra 2009´da İskenderun´da, Mehmet Ağabeyi örnek alarak, Ayna İskenderun Kültür ve Sanat Derneği kurulmasını sağladık. Amacımız Antakya´da olduğu gibi İskenderun´da da kültür sanat çalışmalarını kurumsallaştırmaktı.
Yine Mehmet Ağabeyi sanatçılara, kültür insanlarına destek ve yardımları, yaratıcı yazarlık eğitimleri, yeni yazar ve şairlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Edebiyat sevgisini yeşertmek için, ilgi duyan sanat dostlarını; şiir, öykü, roman deneme yazmaya yönlendirmiştir. Bu doğrultuda da İskenderun kurmuş olduğumuz dernekte benzer etkinlikler bizler gerçekleştirdik.
Hatay masallarını, hikayelerini, tarihi ve kültür sanat insanlarını genç kuşaklara tanıtmaya önem vermiş yazdığı ve yayınladığı kitaplarla da bunları ortaya koymuştur. Ülkemizin hemen her yerinden edebiyatçıları sanatçıları Antakya´ya davet etmiş, onlara hem Hatay kültürünü sanatını tanıtmış ve Hatay kültürünü sanatının daha iyi tanıtılmasını sağlamıştır.
Hataylı bilim ve sanat insanlarının, inanç ve kanaat önderlerinin tanıtımında, yazdıkları eserlerinin gün ışığına çıkarılmasında ve okuyucuyla buluşturmuştur. Yöreselden kültürden evrensel kültüre adım atılmasını sağlamaya çalışmıştır.
Edebiyattan, güzel sanatlara, müzikten bilimsel çalışmalara, sanatın ve kültürün her dalına ve bu konularda emek ve çaba sarfedenlere, sanatçılara, sanatseverlere Aalen Antakya Kültür Derneği´nin kapılarını açmıştır. Okuyucu, yazar ve kitap üçlüsünün buluşmasını sağlamıştır.
Mehmet Karasu çok yönlü bir kültür insanıdır. Yazdığı ve derlediği kitaplar, yayınlanmasına yardımcı olduğu çeviri ve telif kitaplar ile kültür tarihimizde saygın yerini almıştır.
Son yıllarda kurmuş olduğu müzik korosu ile de adından söz ettirmiştir.
Mehmet Karasu Hataylı bir kültür insanı olarak, sadece Hatay´ın, Çukurova´nın, Akdeniz´in değil Ülkemizin bir düşünce adamıdır. Yılmadan usanmadan yoluna devam etmektedir.
Mehmet Ağabey, Anadolu´nun her köşesinde sürdürdüğü öğretmenlik mesleğini emekli olduktan sonra Antakya´da sürdüren bir kültür sanat üstadtır. Bütün bu çalışmalarından kültür sanat hayatımıza katkılarından dolayı Nebihe ve Mehmet Karasu çiftini saygıyla selamlıyorum.

Anahtar Kelimeler: Örnek, kültür, insanı, Mehmet, Karasu
Yazarın Diğer Yazıları
Olga: Bir sevda öyküsü (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Dağın öte yüzü: Belen (03 Ağustos 2021 - Salı)
BENLİDERE: GÜZEL DERE (21 Mayıs 2021 - Cuma)
BİR PAÇAVRA HASTALIĞI: KORONAVİRÜS (28 Nisan 2021 - Çarşamba)
Harflerin izinde bir yazar: Fatin Hazinedar (03 Mart 2021 - Çarşamba)
GENÇ BİR YAZAR İLE SÖYLEŞİ: MURAT KÖMÜR (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
Hatay tarihinin kaynakları (05 Ocak 2021 - Salı)
KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ (29 Aralık 2020 - Salı)
Amanos kırmızısı (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Kiraz AyıI´nda Benlidere´de günlük yaşam (10 Ağustos 2020 - Pazartesi)
SARIKAMIŞ´TAN ESARETE (25 Mayıs 2020 - Pazartesi)
Belenli Mehmet Nuri Bey (22 Kasım 2019 - Cuma)
BÜYÜK ANTAKYA KÂSESİ (01 Eylül 2019 - Pazar)
Atatürk ve Hatay (24 Temmuz 2019 - Çarşamba)
Yeşil Malatya üzerine (15 Mayıs 2019 - Çarşamba)
DÜŞÜYORUM TUT ELİMDEN - SELMA SAYAR (04 Nisan 2019 - Perşembe)
KİTAPLARDA SAKLI HAYATLAR (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
PARİS STRASBOURG GEZİSİ (20 Temmuz 2017 - Perşembe)
YARIKKAYA: Bir İskenderun fırtınası (07 Haziran 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi