Sadullah ÇAĞLAR


SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR

İnsanlık barış içinde birarada yaşamayı felsefe olarak öne koyarsa, savaşa karşı eğitilirse, toplum aydınlatılmış olur.


İnsanlık barış içinde birarada yaşamayı felsefe olarak öne koyarsa, savaşa karşı eğitilirse, toplum aydınlatılmış olur.
En önemlisi silaha yapılan harcamalar sağlığa, eğitime yapılsaydı, geri kalmış ülkelerde cumhuriyet rejimleri sosyal devlet olurdu. Ve geç kalmış gelişme, sanayi devrimini yakalardı.
Ülkenin bağımsızlığı ya da sınırları tehdit edilmedikçe savaşların bedeli ağır olarak her zaman kapıda bekler. Geçmiş, geleceğin aynasıdır. Bir dönem 1950´lerde birikimli yazar Ahmet Emin Yalman´ın gazetesi, aydınların okuduğu özgür basının sesiydi.
1960 Vatan Gazetesi yıllığından, 19 Ocak 1959 tarihli Alman Edebiyatı çevirisi yapan Burhan Arpad´ın Vatan Gazetesi köşe incelemesini yorumsuz olarak yayınlamayı uygun gördüm.
........
'Çatışmalardan çıkarı olanlar her türlü yapay gerginlik sonucunda toplumları, savaşa sürüklerler. Ülkeyi yönetenler bunu bir şekilde başarırlar.
Teknolojinin hızla gelişmesi, kültür seviyesinin daha önceki yüzyılları geride bırakması her şeyi bir anda topyekün tahrip eden savaşları bir türlü önleyemedi. Hatta 20. yüzyıl savaşları, 5 kıtanın en ıssız köşelere kadar götüren topyekün ölümleri getirdi.
2. Dünya Savaşı´nda öldürülen milyonlarca insan, tahrip edilen milyarlık servetler ve külleri savrulan tarih hazineleri daha önceki bütün savaş kayıplarını kat kat geçti.
Savaşlar çoğu zaman kitlelerin öğrenemediği yalanlarla ve perde arkası çalışmalarıyla hazırlanırlar. Hazırlayanlar perde arkasında kalıp iplerini ellerinde tuttukları kuklalara süslü ve ateşli demeçler söyletirler.
İnsan topluluklarının en kutsal değerlerini harekete geçirerek, yığınları tahrik eder ve bu sayade milyonlarca lira kazanırlar. Kazançları arttıkça kar hırsları artar ve daha çok kazanmak isterler. Nürnberg savaş suçlularını yargılayan harp mahkemelerinde Amerikalı savcı Jakson, bu korkunç gerçeğin en yeni örneğini şu sözlerle açıklıyor;
Almanya´da Nazilerin iktidara gelmesinde Krupp´un verdiği destek çok önemli rol oynamıştır. Hatta kendisi bizzat nutuklar çekerek Hitler´in silahlanma planını tasvip etmiştir. Krupp firması harbin çıkmasını destekleyenlerin başında gelmektedir ve dünya sulhunun bozulmasından en çok istifade edenlerdendir. Nazilerin harp düşüncesi Krupp fabrikalarının kazancını çoğaltmıştır.
Amerikalı savcı Jakson, Krupp şirketi 1935´te 57 milyon mark kar sağlarken Nazilerin iktidara gelişiyle karın 97 milyona fırladığını ve 2. Dünya Savaşı´nda, 1943 yılında 237 milyon Mark´ı aştığını açıklamıştır.
Krupp´un 1. Dünya Savaşı´nda İsviçre´de gizli tesisler kurdurarak karşı tarafa silah sattığı ve Alman işçisinin yaptığı silahlarla Alman gençlerini ölüme yolladığını açıkladı. 1953´te Essen şehrindeki Krupp´un malikanesi oldukça muhteşem ve geniş bir arazide kuruluydu.
Amerikalı Jakson´un açıkladığı gerçekler yarınlara ışık tutuyor.'
19 Ocak 1959 Vatan gazetesi yıllığı
........
Genelde Nürnberg savaş suçlularının yargılandığı mahkeme sonunda savaş suçlusu Albert Krupp suçsuz görülüp tahliye edildi. Nazizmi, Hitler´i yaratan silah tekelleri daha 1925 muhalefet yıllarında Nazi liderleriyle yaptıkları özel toplantıda ona her türlü destek sözü verdiler.
Başta Nazizmin iktidar yıllarında Britanya İmparatorluğu, Nazizmi yeni bir dünya nizamı olarak selamladılar. Tıpkı 1980´lerde ırkçı 2. sınıf sinema oyuncusu Ronald Reagen´ın başkanlığındaki yeni dünya düzenini İngiliz başbakanı demir leydi Teacher´ın selamlaması gibi. Bu ikili, yeni savaşların çanlarını çalarak tüm insanlığı tehdit ettiler. Tito sonrası Yugoslavya´yı Dünya Bankası ve Nato´ya girmeyi kabul etmediği için bombaladılar.
Günümüzde Ortadoğu milletleri, acımasız emperyal sistemin barbarlığını yaşamakta. ´Savaşlardan çıkarı olanlar kimlerdir´ kitabında Burhan Arpad, dünden bügüne savaşların yarattığı güçleri gösterdi.
Nürnberg mahkemelerinde Alman asıllı avukat çığlık atarak; 'Burada yargı bağımsız değil, atom bombasını Hiroşima´da sivil halkın üstüne atarak 250 bin insanın ölümüne neden olan ABD başkanı Truman yargı önüne çıkarılmadı' demiştir.
Avukat devam ederek; 'Savaş suçluları şu an Cenevre´de şatolarında viskilerini içiyor' demiştir.
Aslında savaşlar kapital sistemin beslenme araçlarıdır. İnsanların geleceği, savaşsız bir dünyadır.