SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER
Sadullah ÇAĞLAR
Tarih: 12.1.2022 18:41:01
Sadullah ÇAĞLAR

 

Beyazperdenin sanat dünyasını, genel kültürü sokaktaki insana taşıması, kişinin gelişme bakımından çağın en büyük yeniliğiydi.

Günümüzde bilgisayar, internet ve akıllı telefon, sınırları aşıp evrensel kültürle birarada yaşamanın tıkanan yollarını açmıştır.
Geçmiş yıllarda radyo ve sinema, yeni insan gelişinde önemli katkısı oldu.
Edebiyatın kitapla buluşması, sanatla beslenen tiyatro, müzik, opera, resim… bu arada beyazperdenin sokaktaki insanla buluşmasıyla sis perdesi kalktı.
Bir zamanlar kitap okuma merakımızın, sinemayla bütünleşmesiyle sanki yeni ülkeleri keşfettik. Tercüme romanlarını okuma dönemine yeni girmiştik. Okuduğumuz ilk kitap Ernest Hemingway´in Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabı idi. Ispanya İç Savaşında Cumhuriyetçiler ve Frankocuları konu alıyordu. Fakat biz politik olarak çok gelişmediğimiz için konuyu anlayamıyorduk; çocukluğu yeni aşıyorduk. Politik değildik. Sonra Çanlar Kimin İçin filmini seyrettik. Fakat, romana göre değişmişti. Kitabın ismi Çanlar Kimin İçin Çalıyor idi, ancak film kitaptan uyarlanmasına karşın İstiklal Kahramanları adını almıştı. Filmdeki diyaloglar yıllar sonra soğuk savaş döneminde suçlandı. Filmin başrolünü oynayan Gary Cooper´e, yargılandığı mahkemede savcı ‘sen neden bu filmde rol aldın?´ dediği zaman “Efendim, ben sinema sanatçısıyım. Benim mesleğim, bana verilen işi yapmak. Üstelik ben politik olarak demokrat bir kişiyim” der.
Genel olarak okuma tutkusu bizim için sanki ekmek gibiydi.
Mutlaka her gün kitapçıya uğrardık. Bir gün kitap rafında küçük bir roman ilgimi çekti. Romanın adı Muhbir´di. Mevzu, ´İngiliz işgali´ndeki İrlanda´da geçer. Sömürge yönetimine karşı mücadele veren İRA üyesinin yakalanması için aranan kişiyle ilgili ihbar edene para ödülü verilecektir. İşgale karşı mücadele veren lider, kasabaya inerek eski dostunun yanına gelir. Ona, “Anneme haber ver. Zamanım fazla değil,. Mutlaka görüşmek istiyorum” dediğinde arkadaşı yüzüne korkuyla bakar. Derhal ayağa kalkıp, “şimdi gidiyorum” diyerek kapıdan çıkar çıkmaz, doğruca polise gider ve arkadaşını ihbar eder.
Bu romanı, John Ford, sinemanın dahi yapımcısı Oskar ödülü kazanarak film sinema tarihinin önemli klasikleri arasında yer alır. Film 1939 yapımı, fakat Türkiye´de gösterime girmedi. 1993 yılında paralı kanal Cime5´te seyretmiştim.

O dönemde sinemada film gösterimi öncesi gidip taş plaklardan Münir Nurettin Selçuk´un ‘Aşığa Bağdat Sorulmaz; Müzeyyen Senar´ın “Bir ihtimal daha var/ o da ölmek mi dersin” ya da “Niçin baktın bana öyle/ aşık mısın canım söyle” şarkılarını zevkle dinlerdik. O dönemde günlük İstanbul gazeteleri teyyare postası olarak uçakla gelirdi. Gazete okuyucuları bizler, saatlerce uçağı beklerdik. Çocukluk günleri... yaşlı aydınların bazen sohbetlerini dinler, bilgilenirdik. Gazeteler 10 kuruştu. Babam Cumhuriyet okurdu. Biz de Ulus, Hürriyet Gazetesi alırdık.
Ayrıca, bazı yayınevleri haftalık cep kitapları yayınlardı. 1 liraya klasik romanlar satılırdı. Örneğin bu kitaplar arasında Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok romanını almıştım. Kitabın yazarı Erich Maria Remarque, Birinci Dünya Savaşını anlatıyordu. Bu savaşın acımasız yapısını teşhir etmişti. Romandan uyarlanan savaş karşıtı film, sinema tarihinde çok ses getirdi. Film, Almanya ile birçok batı ülkesinde yasaklandı.
Film, en iyi film eseri olarak Oskar ödülü aldı. Konu, üniversite öğrencisi iki arkadaşla başlar. Sınıfın tarih hocası derste öğrencilere ‘Alman halkı üstün bir soydan gelmekte. Onun için sevgili gençler hemen şubeye gidip, asker yazılıp cepheye koşun. Sizden yeni kahramanlar bekliyoruz” der.
İki arkadaştan biri; ‘Ben savaşmak istemiyorum. Onun için asker yazılmayacağım.”
Diğer arkadaş; “Olmaz, ikimiz beraber gönüllü olarak savaşa katıylacağız.”
Sonuç: Savaşa heyecanla katılan iki arkadaştan biri çatışmada yaralanır. Onu hastanede ziyaret eden arkadaşı, “Nasılsın” diye sorar. “Çok iyi değilim” diyerek ayaklarının üstündeki battaniyeyi kaldırır. Ama iki bacağı da kesiktir. Ağlayarak: “Sen beni uyardın, askere yazılmayalım diye. Seni dinlemedim. Sen haklı çıktın. Keşke cephede ölseydim.”
Türkiye´de 1940´larda Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, ülke genelinde filmin başta Halkevleri´nde olmak üzere bütün öğrencilere gösterimi için genelge yayımlar.
Batı´da bazı film yapımcıları, kapital güç oldukları için rejime karşı bağımsız film yapabiliyorlar. Örneğin, ABD´li yönetmenin Vietnam Savaşı ile ilgili yaptığı Müfreze filminde ABD´li askerlerin Vietnam´ın Mayllay köyünde yaptığı katliam tepki yarattı.
Köyün evleri, çocuklar içinde olmak üzere yakılması, Müfreze filmi Vietnam olayını teşhir etti.
Başta ABD kamuoyu bu katliam nedeniyle ayağa kalktı. Aydınlar, üniversite öğrencileri, sokağı harekete geçirdi.
ABD, Vietnam´dan bu mücadele sonucunda çekildi. Ama, bu çekilmede parlamento dışı muhalefet de etkili oldu.
Unutulmaz klasik filmler içinde sürekli anılan bir film de Roma Tatili´dir. Bu filmin ilgi çekici hikayesi nedir?
Batılı bir prenses, ülkesi adına İtalya´yı, Roma´yı ziyaret eder. Resmi, uluslararası kabuller ona sıkıcı gelir, sinirleri bozulur. Bir gece misafir olduğu saraydan çöpü taşımaya gelen ufak bir kamyonetin arkasına gizlice binip sarayın dışına çıkar. Sokak ona öyle ilgi çekici gelir ki, insanların çığlığı, satıcıların gürültüsü, prensesi şaşkına döner. Bu arada Roma polisi bütün şehri aramakta... prenses ortada yoktur. Majesteleri, akşam sonrası, geceye doğru, yorgun, sokakta bir sırada oturup uyuklar; yatıp uykuya dalar. Bir gazeteci evine dönerken kaldırımda sıranın üzerinde yatan genç kıza yaklaşıp uyandırmaya çalışır. Fakat genç kız sürekli sayıklar. Gazeteci bu meçhul kızı, sokak kızı zanneder. Bir taksi çağırıp onu Roma´nın işlek bir yere bırakılmasını söyler. Fakat taksici kabul etmez. Bunun üzerine prensesle taksiye binip onu evine götürür. Tek odalı evde eski bir somyaya yatırır. Sabahleyin geç kalkan gazeteci, acele giyinip çalıştığı ofise uğrar. Gazetenin müdürü ‘Saat 2´de Roma´da misafir olan prenses basın açıklaması yapacak. Sen neredesin?´
Adam, gazetenin sorumlu müdürüyle tartışırken gözü masadaki gazetedeki fotoğrafa takılır. Fotoğraftaki genç kız, evindeki prensese çok benzemekte. Şaşkınlıkla gazeteyi eline alıp eve koşarak gelir. Prenses hala uyumakta… gazetedeki resimle yatan kıza bakar. Ta kendisi. Aniden davetsiz misafiri somyadan kaldırıp kendi yatağına yatırır, odasını düzenlemeye çalışır. Sonra, ceylan gözlü genç kızın gözleri açılmaya başlar. Saraya alışık insan, ‘ben neredeyim´ diye kendine gelmeye çalışır.
Roma Tatili filminin başka bir ilginç yanı var. Nedir? Politik bir olaydır.
Roma Tatili, sanat dalında 2 Oskar ödülü kazanır. Filmin kadın oyuncusu Audrey Hepburn ile film senaryosunu yazan ödül almıştır ama adı açıklanmaz. Peki neden? Filmin hikayesini senaryo olarak yazan, ödülü kazanan kişi ödül gecesi ortada yoktur. Peki nerede? Adı Dalton Trumbo. Çok merak edilen yaratıcı sanatçı, cezaevindedir. Neden tutuklu? Politik düşüncelerinden dolayı.
ABD´nin soğuk savaş döneminde güdümlü mahkeme tarafından mahkum edilmişti.
Genelde sinema, bir dünyadır.

Anahtar Kelimeler: SİNEMA, TARİHİNDE, TARTIŞMALI, FİLMLER
Yazarın Diğer Yazıları
TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI (18 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
Tarihle Söyleyişler (13 Ekim 2021 - Çarşamba)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ (14 Temmuz 2021 - Çarşamba)
Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları (30 Haziran 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
İdeal Öğretmen (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
TARiHLE SÖYLEŞİLER (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi