SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ
Sadullah ÇAĞLAR
Tarih: 14.7.2021 17:52:53
Sadullah ÇAĞLAR


Beyaz perdede geçmişte görüp aklımızda kalan klasik filmler var. Aradan yıllar geçse de bu önemli eserler hep hatırlanır. Nasıl unuturuz sinema tarihinin erişilmez sanatçılarını, onlar büyük aşk filmlerinde hep yaşardı. Seyirciler de onlarla duygulanır, göz yaşlarına hakim olamazdı.
Le Guepard filminde soylu prens orta yaşa gelmiş, bir gün çiftliğinde çalışan kahyası, kızını zengin kontun kuzeni ile evlendirip soylu ailenin yakını olma heyecanı içinde.
Kızını Kontun köşküne getirerek tanıştırmak ister. Genç ve olağanüstü güzel olan kız salona girdiğinde yaşlı prens şaşkına döner. Genç kıza bakarken büyülenir adeta.
Görgüsüz adam kızını öne sürüp prensin elini sıkmak isterken, soylu prens uşak gözüyle baktığı adamın elini sıkmaz, onu küçümser, sadece kızınız çok güzel demekle yetinir.
Genç kız nişanlısı prensle tanışma sonrası nişanlısına amcanız olan prens nasıl böyle genç kalmış der
Konunun en ilginç yanı kont yakın arkadaşına söyledikleridir: Bizim artık aristokrasi çağı kapanıyor, yeni kuşaklar geliyor ama cahil liberaller olacaklar. Onlarda dostluk arayanlar duvara çarpacak. Biz yanımızda çalışan köylülerin karnını doyururuz. Ama bunları sonradan görmeler yapmaz.
Le Guepard filminin son sahnesinde akşam baloda kuzeninin nişanlısı ile dans eden kont genç kızın estetik güzelliği karşısında çevreyi unutup uçarcasına dans yapması sonucu genç kız şöyle der; Sayın prens acaba sabahlara kadar dans etsek ve zamanı durdursak olmaz mı? Prens; Yakında sen de bizim ailemize karışıp soylu olarak aramıza katılacaksın, ama ne yazık ki ben yolun sonuna yaklaştım.
Genç kız ise prense cevapla; Ne olur sayın kont, heyecanınızı kaybetmeyin der.
LeGuepard sinema tarihinin en klasik filmi olup İtalyan asıllı yönetmen Visconti´nin; tüm filmleri unutulmazlar arasındadır. Özellikle Dostoyevski´nin kitabından alınan Beyaz Geceler filminde genç bir kız İtalya´nın Milano şehrinde evine giderken metroda hiç görmediği bir gençle tanışır ve gençler süreç içinde yakınlaşır.
Fakat kız yakışıklı gence ilgi duymakla beraber yakın akrabaları olan halaları evlerini pansiyon olarak kiraya verip geçimlerini sağlamakta. Bir gün soğuk havada karlı bir akşam aydın bir insan kitapları ile gelip bir oda kiralamak ister.
Evin sahibi aynı zamanda kitap okumayı seven biridir. Yeni kiracı evdekilere her gece kitap okur. Aradan aylar geçer evin kızı edebiyat meraklısı orta yaşlı adama aşık olur. Fakat günün birinde sevdiği kişi aniden evdekilere veda ederken sevdiği kıza ‘beni bekle, mutlaka döneceğim. Bana inan seni seviyorum´ der.
Aradan geçen birkaç yıl sonra genç kız metroda tanıştığı yakışıklı bir genci sever. Bir gün iki aşık eve dönerken eski sevgili ortaya çıkar. İlk şaşkınlığı atlatan kız eski sevgiliye şöyle der; Sen kayıplara karışmıştın, nerden çıktın şimdi der. Eski sevgili ise döneceğimi söylemiştim sana.
Genç kız iki aşk arasında kalır, bir tarafta kitapları koltuğunun altında kendisine dönen eski sevgili, diğer tarafta genç ve yakışıklı yeni sevgili. Sonuçta kitap sevgisi ağır basan genç kız eski sevgiliye döner.
Le Guepard filminin yönetmeni aynı zamanda Dostoyevski´nin romanından uyarlanan Beyaz Geceler filmini de yöneten Visconti´dir.
Filmin baş rol erkek oyuncusu Burt Lancester film yıldızı olmadan önce sirklerde çalışıyordu. Sonrasında HollyWood´a gelerek Aslanlar Kalesi ve Kahraman Korsan gibi macera filmleri ile öne çıktı.
Burt Lanchester süreç içinde İtalyan asıllı ve dünya sinemasının önde gelen yönetmeni Visconti´nin filmlerinde kendini gösterdi.
Onun Nazi savaş suçlularını oynadığı film olağanüstü idi.
Hitler´in Adliye Bakanı görüntüsünde hepimiz suçluyuz diyerek haykırması olağanüstüydü. Filme verilen Oscar Ödülü Burt Lanchester´e verilmeliydi. Ama ödül Alman asıllı oyuncuya verildi.
Burt Lanchester Hollywood´a geldiği günlerde canbazdan sinema oyuncusu olmaz diyerek onunla alay edenler zamanla Hollywood´u aşan Lanchester´e hayran oldu.
Sonuçta Hollywood ona Oscar ödülü verdi.
Sinema dünyası bazen yanlış ödüllere imza attı. Örneğin Antony Quin´in oynadığı Kazancakis´in kitabından uyarlanan Zorba filminde Quin, Zorba rolü ile romanı aşan bir sanat sergiledi. Film gişede rekor kırdı fakat dönemin Oscar ödülü tarihi Ben Hur filmine verildi.
Az bir farkla Oscar´ı kaybeden Quin, Zorba filminde harikalar yarattı.
1925 yılında siyah beyaz çekilen Ben Hur filmi ise daha görkemli idi. Kudüs´ün Roma tarafından işgali daha doğal anlatılmıştı.
Geçtiğimiz yıllarda Hollywood yönetmenlerin Woody Allen tarafından yapılan Gece Yarısı Paris filmi son yılların en güzel edebiyat içerikli filmi.
Paris´e turist olarak nişanlısı ve kızın aristokrat ailesi ile gelen amatör yazar Paris´te adeta büyülenir. Genç yazar Paris´te gezi yaparken Louvre Müzesine nişanlısı ile gider. Müze gezilirken genç yazar nişanlısına tabloları anlatırken Balzac´ın tablosunun önünde durur ve Balzac´ı anlatmaya başlar.
Ancak nişanlısı ve ailesi Balzak´la ilgilenmez ve müzeyi terk ederek biz daha eğlenceli bir yer yer olan Elisse sarayına gideceğiz der.
Bunun üzerine genç yazar da “Ben de gece yarısı Paris´i yürüyerek yağmur yağarken ıhlamur ağaçlarını altında gezeceğim” der. “Ben Paris´te sahafları ve yoksul mahallelerini, Amerika´da bulunan kösklere tercih ederim.”
Gece yarısından sonra klasik eski bir araba ile gezen kültürlü bir grup yolunu şaşıran genç yazarı arabaya alıp onu Moulen Ruj kafe bara götürür. Adeta zaman tüneline giren genç yazarı 70 yıl öncesine götürürler.
Orda genç yazar bir anda Ernest Hemingway ile tanıştırılır. Hemigway´i gören ve sevinçten şaşkına dönen genç yazar tam da olmak istediği yere ve 70 yıl öncesine gitmiştir. Hemingway´a kitabından bahseden genç yazar sabaha kadar sohbet eder.
Ertesi gün nişanlısı ile kaldığı otelde buluşan genç yazar akşam yaşadıklarını anlattığında nişanlısı; sen aklını mı kaçırdın, biz Paris´e eğlenmeye geldik, sen ise kitapların ve hayalindeki yazarların peşinden koşuyorsun, bizi, ailemizi dostlarımızın yanında küçük düşürüyorsun.
Genç yazar sevgilim; ben yeni sanatçı ve edebiyatçı dostlarla tanıştım, seni de tanıştırayım der. Nişanlısı; Bak beni dinle senin bu saçma düşüncelerinden ben ve ailem sıkılmaya başladık lütfen kendine gel, ya da tercihini yap sen Paris´te kal biz ABD´ye geri dönüyoruz.
Sonuçta iki ayrı dünyanın insanı olan genç yazar ve nişanlısı yol ayrımına gelir. Öğrenme tutkusu ile dolu genç yazar tercihini Paris´ten yana yapar.
Woody Allen, Paris´te Gece Yarısı filmi ile yeni bir çıkış yaptı.
Geçtiğimiz yıllarda İsveç´li artist Anita Ekberk yaşama veda etti. İsveç sinema dünyasına Greta Garbo ve Ekberg gibi baş döndürücü güzel sanatçılar kazandırdı.
Yine İsveç´li Ingrid Bergman, Jean Dark filmi ile sinema dünyasını sarstı. Bergman hep klasik filmlerde oynayarak 2 Oscar ödülü kazandı. Özellikle Anastasya filmi hala unutulmadı.
Anita Ekberg bir çok filmde oynadı ama sanat yönü gelişmemişti sadece kadın olarak baştan çıkarıcı özelliği vardı. Anita´nin en çok hafızalarda yer eden filmi Fellini´nin Tatlı Hayat filminde Marcello Mastroianni ile cevirdiği Roma´daki aşk çeşmesinde havuzda sarı saçlarını saçarak Venüs gibi güzelliğini sergilediği filmdir.
1960 yapımı La Dolce Vita fiminin yönetmeni Fellini, Anita için onun kadar güzel bir kadına hayatım boyunca rastlamadım.
Onu Aşk Çeşmesi sahnesinde gördüğümde acaba Venüs bu mudur diye kendimi sorguladım.
Bir gün Anita´ya filmin setinde bakarken, Anita bana dönüp bay Fellini seninle dünyalarımız farklı asla beraber olamayız dedi.
Aslında sinema dünyası geçmişten günümüze kadar unutulmaz İsveçli kadın oyuncu Greta Garbo ya da Cahide Sonku gibi Venüsler yarattı.

Anahtar Kelimeler: SİNEMANIN, UNUTULMAZ, FİLMLERİ
Yazarın Diğer Yazıları
TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI (18 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER (12 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
Tarihle Söyleyişler (13 Ekim 2021 - Çarşamba)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları (30 Haziran 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
İdeal Öğretmen (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
TARiHLE SÖYLEŞİLER (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi