Akın BODUR


Söylem

Akın Bodur


Seçimlere katılan bazı partilerin genel başkanları Hatay´daki huzur, kardeşlik ve barış ortamının dünyaya model olduğunu söylüyor; yereldeki adayları ise ´huzur, barış, kardeşlik´ vaadinde bulunuyor. 

Hangilerinin söylemi doğru? Ve belki, bir ´hata´yı değil, potansiyellerini yansıtıyorlardır. Aslında herkes inandığı şeydir.
´Barış´ vadedenler kentte bir savaşın mı olduğuna inanıyor; huzur vaadinde bulunanlar huzursuzluğun olduğunu mu düşünüyor. ´Kardeşlik´ söylemini kullananlar, ´düşmanlık´ olduğu kanısında mı?
Öyle mi peki?
Kenti yönetmek isteyenlerin halkı aldattığı inancını taşımıyorum, ama sormak istiyorum; huzur, barış, kardeşlik belediyenin işi mi? Belediye elbette buna katkı sunmalı, sunacak da, ancak görev tanımında var mıdır?
Bizlerin dünyadan, kentten haberi yoktur, belki de. Mars´ta yaşayan ve seçim için kaydını kente aldıran biri olarak, izliyorum.
Belki hiç mizah okumayan, espri yapmayanların doğal mizah yeteneğidir bu, ama o zaman birileri de çıkar ve ´kara mizah´ nitelemesi yapabilir.
Ve varsayalım dedikleri şekilde, kentte, huzur, barış ve kardeşlik yoksa ve tam aksi şeyler varsa, o zaman siz neredeydiniz? Bunlara karşı ne yaptınız? Aday olunca mı aklınıza geldi bunlar?
Sahi sizin projeleriniz nedir? Bunları sıralayarak açıklasanıza...
Büyük insanlar geride isimlerini bırakır. Bazları sadece isimlerini bırakmaz, bazen miras da bırakır. İşte bunlar her zaman dürüst olmayabilirler.
Gerçek şu ki, seçim dönemlerinde bazı söylemlerde dil sürçmelerini değil ama tekrar eden söylemleri sorgulamak gerekebilir.
Siz ne dersiniz?