Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları
Sadullah ÇAĞLAR
Tarih: 30.6.2021 17:16:27
Sadullah ÇAĞLAR

Geçmiş yıllarda insanlar yanında gazeteler, kitaplar taşırdı. Sonra sokakta kişiler selamlaşır sohbet eder konuşurdu. 

Şimdi ise ellerinde akıllı telefon; kişiler konuşmuyor… onun yanında bütün bu insani yaklaşımlar yok oldu.
Ne oldu o güzelim aşk mektuplarına? Öyle içten yazıldı ki kalpleri sarsar, gözler nemlenirdi. Ne demişti birinciler söz uçar ama yazı kalır. Teknik geliştikçe insana şaşırtıcı keşifler yapıldı. Fakat bunun yanında geçmişte yaşanan aydınlanma unutuldu. Alman asıllı bilim adamı Gutenberg´in yazı makinası matbaayı buluşu uygarlık çağını hızlı şekilde başlattı.
İngiliz edebiyatçı Charles Dickens, yazı makinası harfleri Londra´da incelerken, “Bu harfleri yaratan kişiyi selamlıyorum. Bu harfler ve bunu yaratan insan bir dehadır. Bu harfler bir gün ama bir gün uzayın sırrını çözecek. Belki de ay da bizim için sır olmaktan çıkacak.
Sonra, asırlar sonrası gökyüzünü ışıtan yıldızlara ulaşacağız. Bu harfleri selamlıyorum ama, ama bir endişem var. İçim sızlıyor. Korkuyorum. Neden acaba?Ne yazık ki bu kurşun harflerin korkarım ki dünyamıza yalan ve aptallık, hatta ihanet taşımasından korkuyorum.”
İki şehrin hikayesinin destansı yazarı Charles Dickens, sanki orta çağa gidişin ayak seslerini bizlere haber veriyordu.
21. yy´a girdiğimiz süreçte artık duygusal romanlar yazılmıyor. Unutulmaz aşklar yaşanmıyor. Bir Shakespeare yada Fuzuli yok. Victor Hugo´nun Notre Dame´ın Kamburu, Tolstoy´un Anna Karina gibi edebiyat eseri yaratılmıyor. Fransız yazar Stendhal´in Kırmızı Siyah romanı gibi klasikler dönemi, büyük sevgi süreciyle unutulmaz bir dönemdi.
Biz şimdi Victor Hugo´nun sevdiği kadın Juliette Drouet´in büyük yazara yazdığı mektuba göz atalım.
"Sevgili Hugo
Seni çılgınca sevdiğimi biliyorsun. Neden bana geç yazıyorsun söyler misin? Biliyorsun ki seni seviyorum. Bu basit söz içinde ne vardır bir bilsen. Seni seviyorum. Bu benim hayatımdı. Seni hep bekliyorum. Çünkü sen benim nefesimsin. Sen gerçekten benim ilahımsın. İnanki sana tapıyorum Victor.”
Victor Hugo´yla madam Juliette´in elli yıl süren mektupları ölümsüz aşklar olmasaydı Hugo Notre Dame´ın Kamburu diye şaheser bir roman yazamazdı.

Mevlana Rumi okuyalım…
Aradan asırlar geçmesine rağmen bir dönemin filozofu insan sevgisiyle kuşanmış Mevlana, duygularını nasıl açıklıyor?
Sevgilime gecenin uzun siyah saçlarını verdim
Gözlerine yıldızların yakıcı güzelliğini koydum
Vücuduna ayın mahsun solgunluğunu saçtım
Eyy... erişilmez güzeller güzeli
Beni kendine esir ettin

Fuzuli ne diyordu? Leyla ile Mecnun eseriyle destansı çağının şairi Fuzuli aşkı şöyle haykırdı: "Aşk benim hastalığım. Bu hastalıktan ey hekim beni iyi etmekten vazgeç. Bana ilaç verme. Çünkü ilacından iyi olursam ölürüm.
Shakespeare´i anmadan geçemeyiz;
Niçin bu kadar güzelsin Julyet
Yoksa bu hain ölüm sanada mı aşık oldu.
Hafız Post´u da onun ölümsüz eseriyle analım.
Senden bana yok fayda eyy gül
Gül yağını eller sürer, çatlasa bir bir

Evet, şimdi soylu bir kadının kaybetmiş aşkını arayan umutsuz mektubu Latife Hanım´ın Mustafa Kemal´e olan ölümsüz aşkını yansıtan tarihsel mektuba bakalım.
Mektubu gönderen Uşakizade Latife.
Mustafa Kemal´den ayrıldıktan sonra İzmir´e baba evine dönen Latife Hanım baş yaver ve aile dostu Salih Bozok´a çok özel mektuplar yazarak Mustafa Kemal´le arasındaki kırgınlığının giderilmesini istemişti. Bu konuda yardım istemişti.
"Muhterem Salih efendi sadakatinize minnettarım. Ankara´ya selametle ulaştığınız haberini aldım. Beni ne kadar mesut ettiğinizi bilseydiniz heralde bir iki kelimecik daha lütfetseydiniz. Bugüne kadar bütün arkadaşlarının suskunluğunun fazla müşküliyetinden ileri geldiğine inanarak kendime teselli buluyorum. Esasen işaretinizden beri bu bahtiyar yuvayı süsleyen pek muhterem pek mukaddes misafirlerinin güzelliği seven gözlerini okşayarak ufak tefek hazırlıkla meşgul oldum.
Gözlerim devamlı olarak yolda sizleri bekliyordum. Görüyorsunuz ki ayrılmıştık. Geçen gün akrabamızdan bir zatın İzmir´de olduklarını haberini aldım. Derhal burada öğle yemeğine davet ettim. Mutaasıf yatakta göremedim. Kaptan aracılığıyla biraz bilgi alabildim. Burada artık eski şenlik yok. Başkomutanlık boş olmakta. Şerefine muhafaza edilmektedir. Yalnız içinde siyahlar giymiş üzgün, kederli bir vücut vardır. Bu kadar içtenlik ve özenlikten sonra yapayalnız kalarak hayatın kara sayfalarını tekrar açmaya gücüm yoktur. Maalesef Paşa´ya yazdığım mektuplara cevap alamayınca bir daha cevap alamayınca rahatsız etmekten çekindim.
Paşa bana sonsuz denizlere benzeyen insanları öldüren o gözlerini bir kere bir yere gitmeyin beni bekleyin demişti. Ama şimdi aramıyorum. Salih, onun yakınlığına nasıl ulaşayım söyler misin? Şu anda deli gibiyim. Paşa hazretlerine kema-i hürmet ederim. Salih bey Paşaya yazdığım mektupları kendine ver eğer mektuplarıma Paşa cevap vermeyecekse Salih mektupları yırt at. Onların reddine kalbim dayanamaz. Şu anda canlı ceset gibiyim. Bu ayrılığın yıkımını kalbim kaldıramayacak. Salih, git paşayla görüş o yüksek ruhludur. İnsandır. Aramızda ki gerginliği bir son vermesini geçmişin vereceği kuvvetle rica et. Ben kendisine verdiğim mektupta cevap bekliyorum. Seni eşinle göndermesini yazdım. Bir haftadır uykusuz, gıdasız, idama mahkumum. Nedeni çocukluk. Oysa çocuklar bu ağır cezadan muaftır.
Salihsin, salah ve sulhu getireceğine inanıyorum.”

Soylu Latife Hanımın mektuplarına Mustafa Kemal cevap vermedi. Latife Hanım, ölümsüz aşkını sırlarıyla beraber mezara götürdü. Son günlerinde Latife Hanım İstanbul Harbiye semtinde Atatürk´ün heykeli karşıtı apartman dairesinde kalıyordu. Neden Harbiye semti diyenlere, “Büyük aşkımın simgesi olan onun heykeline bakarak yaşıyorum” diyordu.
İnsanlık tarihine baktığımız zaman tarihe damgasını vuran unutulmaz kadınlar var. 1789 dönemine adını koyan Fransa Kraliçesi Marie Antoinette halkın isyan edip sarayın önüne gelip, ´Kraliçeyi görmek istiyoruz" diye haykırırken balkona çıkar. “Bendden ne istiyorsunuz?” sorusuna, ´Açız ekmek istiyoruz´ cevabını verirler. Antoinette: ´Açsanız pasta yiyin!´
Geçtiğimiz yıllarda gazetelerde ilginç bir haber vardı. Viyana sanat evinde Marie Antoinette´in giyotine ölüme giderken sevdiği adam İsveçli sevgilisi büyükelçi Markize yazdığı veda mektupları bir milyon dolara alıcı buldu. Alıcının adı açıklanmadı. Son derece duygu dolu mektuplar.
"Sevgili markiz
Bu satırları okuduğunda ben çoktan toprağın altında olacağım. Beni ziyarete geldiğin hücremde, görüşmemizde sana veda ederken o anın hiç bitmemesini istedim.
Seni ilk gördüğüm balo gecesinde ´Kim bu gözleri gece gibi simsiyah insan?´ Sanki bir anda inanılmaz denecek kadar sarsıldım. Hayatım boyunca ilk defa kalbimin çarptığını hissettim. Bu nasıl oldu da irademe hakim olamadım. Ben hep çocukları sevdim. Eşime hep sadık kaldım. Ve Kral Lois´in dışında bir gün başka bir erkeğe tutsak olacağımı hayal bile edemezdim. Ama bir gece sen aniden karşıma çıktın. Seni gördüğüm an ne oldu. Kalbim duracak gibi. İlk defa sevmenin sevilmenin ne olduğunu senden öğrendim. Ama sen İsveç´in karlı soğuk dalgalarından Viyana´nın gururlu prensesine herkesin önünde eğildiği Fransa´nın onurlu kraliçesi nasıl olurda bir gün aşkın esiri olacak. Ve sevdaya koşacak. Bir sevda tutkusuna kalbi yenik düşecek. Sana hücremde veda ederken son görüşmemizde beni hatırlaman için kraliçe olarak benim için çok değerli olan yüzüğümü hediye etmiştim. İnanıyorum ki yüzüğüme baktıkça beni hatırlarsın.”

Yazının sonuna yaklaşırken filozof Goethe ile sonlandıralım;
"Onu göreceğim, İşte benim her sabah uyanırken söylediğim ilk söz, ´Her sabah doğan güneşe sükunu kalple bakar ve onu göreceğim derim”

Genel olarak sevgisiz hayat yaşanmamış demektir.
….
Latife hanımın hasret dolu özel mektupları / Bütün Dünya Kasım 1999 Aylık dergi
Aşk Edebiyatı Haydar Tolun 1937 kitap

Anahtar Kelimeler: Tarih, Boyunca, Unutulmaz, Mektupları
Yazarın Diğer Yazıları
TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI (18 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER (12 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
Tarihle Söyleyişler (13 Ekim 2021 - Çarşamba)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ (14 Temmuz 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
İdeal Öğretmen (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
TARiHLE SÖYLEŞİLER (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi