TARiHLE SÖYLEŞİLER
Oriana Fallaci İtalyan asıllı çağımızın en büyük gazetecisidir.
Tarih: 14.7.2017 05:51:37
Sadullah ÇAĞLAR

´Bir İnsan´ kitabıyla ülkemizde geniş yankılar uyandırmıştı. Bu anı kitabında Fallaci Yunanlı devrimci Alexandros Panagolis´in cunta döneminde, insanın işkence altında direniş öyküsü kitabıyla dünya genelinde, bir anda şöhret olan bu İtalyan kadın gazeteci özellikle yüzyılımıza damgasını vuran politik liderle vurucu konuşmalar yapan bu aydın yazarın ´Tarihle Söyleşi´ kitabında ilginç çağrılar yapmaktadır.

Günümüz dünyasında medya basının geliştirildiği süreçte bağımsız özgür bir gazetecinin tarihsel söyleyişlerini kısa aralıklarla inceleyelim. Öncelikle Pakistan´da Zıya ÜI Hak tarafından darbeyle öldürülen Zülfıkar Ali Batton´un düşüncelerine bakalım. "Of sayın Başkan Pakistan´ın en zengin toprak sahiplerindensiniz. Büyük bir burjuvasınız. Nasıl oluyor da marksizmi üstelik şiddet yanlısı Stalinciliği savunuyorsunuz?"

"Butto babam beni Amerika´ya Oxford Üniversitesine tahsil için gönderdi. Ben orada asla bir playboy ya da aristokrat yapıya girmedim. Bütün arkadaşlarımın arabaları vardı. Ama ben hiç özel arabaya yada lüks yaşama ilgi duymadım. Üstelik bana çok para geliyordu. Bütün paralarımı binlerce kitaba yatırdım. Okumayı aşırı derecede sevmiştim. Ayrıca okulda aydın öğrencilerin gazete çıkarmalarına yardım ediyordum. Sonra o dönem Amerika´da soğuk savaş rüzgarları esiyordu. Aydınlara karşı MC Carthy dönemiydi. Annem yoksulluktan gelmişti. Bana oğlum sakın yoksulları unutma derdI. Babamın 45 bin donum toprağı vardı ve hepsi de suluydu. Çok zengindik ama ben Amerika´da kısa bir zaman sonra radikal solcu oldum."

"Of peki Stalın olayı?"

"Stalin´e her zaman büyük bir saygı duydum. O gerçek bir devrimci. Ben faşizmden nefret ederim. Stalin dünyayı doğu cephesinde faşizmden kurtaran bir kahramandır." "Peki Pakistan´da nasıl bir sosyalizm uygulayacaksınız?"

"Önce özel teşebbüsleri devletleştireceğiz. Sonra toprak devrimi yapacağız. Ben topraklarımı köylülere dağıtmaya başladım. Şimdiye kadar onbeş bin dönüm araziyi dağıttım." "Sayın Başkan siz bir müslümansınız. Nasıl marksizmle uyuşacaksınız?" "Ben herşeyden evvel diyalektik ve bilime inanırım. Halkımın inançlarına saygı duyarım ama ülkemin laik olması benım temel ilkemdir."

"Peki kişiliğiniz nasıl sayın başkan?"

"Benim romantik bir yapım var. Aşık olabilirim. Ayrıca kadınlara aşırı saygım vardır. Bana göre her şey insanı sevmekle başlar. Ben batı kültürü aldım. Fakat hiç bir zaman doğulu olduğumu inkar edemem."

Şimdi Vietnam´da ABD sömürgecilerine karşı bağımsızlık savaşı veren General Glop´la 1960´da yapılan söyleyişi inceleyelım.

"Sayın General bu savaşı ABD yöneticileri kazanacağız diyor." Galup: "ABD ve onun güneyindeki kuklalar ordusu aylıkları dolarla ödenen otuzbin danışman dolarla kurulmuş askeri açıdan önemli köyler ama işe halk karıştı ve Amerikan planı başarısızlığa uğradı. Danışmanları başarısızlığa uğradı."

"Kore savaşı ABD´ye ellidört bin ölüye maloldu. Vietnam´da onların rakamına göre otuz dört bin diyorlar. Bize göre daha fazla. Önce 200 bin kişilik müdahale ordusuyla geldiler şimdiyse 5OO bin kişiyle savaşıyorlar ama, sizin çok kayıp verdıgınız soylenıyor." Galup: "Doğru ama savaşı biz kazanacağız. Özgürlük cephesi savaşçıları istediğimiz an istediğimiz yere onları çekeriz alanları biz belirliyoruz ve onların en güvendiği soyguna bile istediğimiz zaman saldırı düzenliyebiliriz."

Ve sureç içınde savaşı Vıetnam halkı kazandı. General Galup haklı çıkmıştı. Fallaci dünya çapında olay yaratan Yunanlı devrimci Panagelis´e aşık olmuştu. Onu mahkeme salonunda tanımıştı.

"Sayın, mahkeme üyeleri ben kendimi savunmaktan aciz değilim. Özellikle güdümlü bir mahkemede. Ama ben şu anda. işkenceden geliyorum. Sopayla dövülme, kırbaçlama, erkeklik organıma iğne sokulması, seks organlarımda sigara yanıkları, ayaklarım falaka izleriyle yara içinde. Şu salona girilmeden önce dövüldüm ve boğma girişimleri. Doksan gündür, tam doksan gündür elimden kelepçeleri çıkarmadılar. Ne uykuda ne de tuvalette. Evet ben cuntanın başı general Papadopulasa suikastini ben düzenledim. Onu bombayla öldürecektim ama olmadı. Elimde imkan olsa yeniden aynı şeyi yapardım. Ben radikal devrimciyim. Insana inanmış Yunanistan için savaşan biri oldum. İnsanlığın ve demokrasinin kaynakları Atina´dır. İnsana inanmak demek onun düşünce özgürlüğüne inanmak demektir. Beni mahkum etmemeniz kendinizi mahkum etmek, suçlarınızı kabullenmek demektir. Sizden bana ölüm cezası vermenizi istiyorum. Kurşuna dizilmemi istiyorum böylece savaşımın ahlaki yönünün anlaşılmasına yardımcı olursunuz. Bu gün Yunanistan´ın üstüne çöreklenmiş pis rejime karşı gelen herkesin savaşımıdır bu."

Punagelis devleti yıkmaya teşebbüsten suçlu bulunup ölüme mahkum edilir. Fallaci onunla ilgili anılar kitabında şöyle diyordu: "Onu kahraman yapmamak için idam eıtmediler ama, gene de onun kahraman olduğunu söylemeye gerek yok. Çünkü kimi zaman ölmek, onun yaşadığı gibi yaşamaktan daha kolaydır. İdam mangası seni bekliyor diye onu hücre hücre gezdirip yeniden işkence yaptılar ve ölesiye dövdüler. Bileklerinde yaralar açtılar. Bir ay süreyle ellerine kelepçe taktılar. Belirli sürelerde sigara içmesini ve okumasını engellediler. Şiirlerini yazmaması için kalem kağıt vermediler. O gene yazdı. Yaralarının üstüne koydukları gazlı bezlerin paketlerin ince kağıtlarının üstüne kanını mürekkep yaparak yazdı. Panagoulis: "Bana Panagoulis özgürsün eşyalarını al dedikleri zaman hiç bir şey almam çıkmayı isteyen ben değilim dedim onları kışkırttım".

Fallaci: "Artık Alako sana düşmanların bile saygı duyuyor sen bir simgesin."

Alako: "Acı çeken tek Yunanlı ben değilim beni kahraman gibi gören sizleri düş kırıklığına uğratmaktan korkarım. Beni kahraman gibi görmekten vazgeçin."

Fallaci ona sorar. "Sence insan olmak ne demektir?"

"İnsan olmak yürekli olmak demektir. Onurlu olmak demektir. Insanlığa inanmak demektir. Herşeyin ötesinde politik aydın olmak demektir. Sevginin sığınacağı bir liman olmasına izin vermeksizin sevmek savaşmak demektir. Peki Fallaci senin için insan nedir?"

"Benim için insan sensin Alako." Ve 1973´de Yunanistan´da cunta yönetimi tasfiye oldu diye Yunan halkı sevinmişti. Panagulis Solcu Birlik partisinden milletvekili seçilir. Sonra evet sonra Kıbrıs olaylarıyla ilgili Başbakan Karamallis iktidarıyla ilgili belgesel bir önerge hazırlar. Bu önerge Karamallis´in ABD´yle ilişkilerine açıklık getirecekti. Ve bir gün gizli iktidar güçleri Alako´ya bir araba kazası görüntüsü vererek onu öldürürler. O şimdi Yunanistan´da efsane olmuş bir kahramandır. İtalyan kadın gazeteci aslında bir efsaneye aşık olmuştu. Elbette böyle büyük bir yazar ancak insanlık timsali bir öncüyü sevebilirdi. Fallaci´yi aslında büyük yapan Alako´nun aşkıydı.
22 Nisan 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: sadullah çağlar
Yazarın Diğer Yazıları
SİNEMA TARİHİNDEN AYHAN IŞIK GEÇTİ (29 Haziran 2022 - Çarşamba)
İsveç Başbakanı Olof Palme ve NATO (15 Haziran 2022 - Çarşamba)
Barış Ödülü Nazım ve Charli Chaplin (08 Haziran 2022 - Çarşamba)
İskenderun´un yakın tarihinde konserler (01 Haziran 2022 - Çarşamba)
Sevmenin bedeli (25 Mayıs 2022 - Çarşamba)
TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI (18 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER (12 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
Tarihle Söyleyişler (13 Ekim 2021 - Çarşamba)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ (14 Temmuz 2021 - Çarşamba)
Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları (30 Haziran 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
İdeal Öğretmen (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi