Tarihle Söyleyişler
Sadullah ÇAĞLAR
Tarih: 13.10.2021 16:31:24
Sadullah ÇAĞLAR

Bir dönem İtalyan asıllı kadın yazar, uluslararası gazeteci Oriana Fallaci, Avrupa´da şöhret olan bu ünlü kişi, özellikle 1960-1980 sürecinde dünya genelinde politik kişilerle yaptığı çok ilginç, alışılmamış dille yaptığı söyleyişlerle bilinir. Bazen sert çatışmalara, sorgulayıcı, üstüne yürüyüş tarzı vardı.

Fallaci´nin kitapları örneğin bir insan anı kitabında, sevdiği efsane aydın kişi Neyundros Punagoulisin anıları, Batıda en çok okunan günün olay kitabı oldu. Tarihle Söyleşiler eserinde Fallaci, ondört liderle yaptığı görüşmelerin bir kısmını geçmiş yıllarda gazetelerde anlattık.
Bu yeni yazımızda daha önce yayın yapmadığımız kısımlarını yayınlıyoruz. İleri aşamada diğer yazıları da yazmaya çalışacağız.
Şimdi, Filistin El Fetih lideri olan Yaser Alafat´la konuşmayı anlatacağız.
O.F: Fallaci, Abu Ammar Yaser Arafat,
Y.A: Benim hakkımda söylenecek tek şey basit bir Filistin savaşçısı olmamdır. Ailemle birlikte 1947´de Filistin için savaşmaya başladık. Bilinçlendiğim ve ülkemin nasıl barbarlarca bir istilaya uğradığını anladığım yıl, işte bu dünya tarihinde böyle bir istilanın eşine daha rastlanmamıştır.
O.F: Abu Ammar, o zaman kaç yaşındaydınız? Bunu sorgulamam yaşınıza ilişkin çelişkili söylentiler.
Y. A: Kişisel sorular sormak yok.
O. F: Size yalnızca kaç yaşında olduğunuzu soruyorum. Abu Ammar, yaşınızı bile söylemek istemiyorsunuz.
Y. A: Dünya halkı bizi kısa zamanda tanıdı. Ve davamızın haklı olduğuna inanıyor.
O.F: Abu Ammar, İsrailliler sizin İsrail´e iki kez girdiğinizi ve pusuya düşürülmekten kıl payı kurtulduğunuza kesinlikle inanıyorlar. Bunu başaran bir kişinin çok akıllı olması gerektiğini söylüyorlar.
Y.A: Sizin İsrail dediğiniz benim vatanım. Yani İsrail değil. Kendi yurdumdayım. Yahudiler Mısır´dan kovulduğunda, Filistin´de biz vardık. Biz, İsrail´i işgalci olarak görüyoruz. Aradan bin yıl geçse de yurdumuz için savaşacağız.
O. F:Ama Abu Ammar, gerçekçi olalım. İki İsrail savaşında yenildiniz. 1947-1967 peki söyler misin değişen ne?
Y.A.: Bizler 1947-1967 iki savaşta ihanete uğradık. Peki şimdi değişen nedir diyeceksiniz? Araplar iki savaşta da geçmişte birleşti denildi. Ama hiç bir zaman gerçek ortak mücadele verilmedi. Yani birlikte... Bu konuda bir örnek vermek isterim. İlk 1947 İsrail Arap savaşında Ürdün Kralı Abdullah İsrail´in gizli müttefikiydi. Yani bugünkü Kral Hüseyin´inin dedesi. Bu ihaneti Filistin halkı unutmadı. Kral Abdullah, Kudüs´te bir camide torunu Hüseyin yanında suikastle öldü. Bugünkü Kral Hüseyin yaralı olarak kurtuldu ve Mısır Kralı Faruk İsrail´le beraberdi. Sayın Fallaci, siz hangi birlikten bahsediyorsunuz? Biz hiç bir zaman beraberlik söz konusu olmadı. Ancak Mısır´da Cemal Abdulnasır döneminde Mısır bizim yanımızda olmanın ötesinde Filistin hareketi Nasır´ın iktidar sürecinde gündeme geldi.
Yani biz Filistin halkı olarak İsraille savaşmıyoruz. Batı dünyasıyla mücadele ediyoruz. İsrail Batının şımarık çocuğudur. Tıpkı Güney Afrikada´ki beyaz ırkçı yönetim gibi.
Hatırlarsınız 1966-1967 Arap İsrail savaşında Arap toprakları İsrail tarafından işgal edildi. Bu konuyla ilgili güvenlik konseyi İsrail´in işgal ettiği toprakları terketmesi için karar aldı. Ama İsrail yönetimi bu kararı ayaklar altına aldı. Neden, Birleşmiş Milletler sömürgeciliğe karşı kurulmuş bir kurum. Bu baskıcı yönetimin kararlarına seyirci kalıyor? Ayrıca Filistin´de yerleşik halkın evleri işyerleri İsrail askenleri tarafından buldozerlerle yıkıldı. Bu insanlık dışı zulüme karşı Batı dünyası neden sessiz?
O.F: Abu Ammar, İsrailliler Yahudi´dir. Tüm yahudiler kendilerini İsraille özdeşleştirebilirler. Bu kaçınılmaz bir şeydir. Ve İsrailliler, Yahudilerin bir kez daha dünyada bir yerden başka bir yere sürüklenerek toplama kamplarında sonlanmasını istemezler.
Y. A: O halde bizim dünyada orada burada sürünmemizi mi istiyorsunuz?
O.F: Hayır. Hiç kimsenin sürünmesini istemiyoruz. Sizin içinde..
Y. A: Şimdi bizim yaptığımız şey sürünmek, yerleşik halkımızın zulmüne seyirci kalmak. Söyler misin Sayın Fallaci bu acımasız katliama neden özgürlükçü dünya seyirci kalıyor?
Yahudilere bir yurt vermek istiyorsanız kendi yerinizi verin. Avrupa´da, Amerika´da pek çok toprağınız var. Bizim yurdumuzu onlara vermenizi hayal etmeyin. Bizim soyumuz, bu topraklar üzerinde doğdu. Yüzyıllar boyu burada yaşadık. Sizin borçlarınızı ödemek için biz yurdumuzdan vazgeçemeyiz. İnsancıl açıdan bile bir yanılgıya düşüyorsunuz. Bu denli uygar, bu denli ilerlemiş hatta başka bir kıtadan gelmiş avrupalılar bizi nedense anlamak istemiyorlar. Bize geçmişte haçlı ordularınızı gönderdiniz. Filistin burnumuzun dibinde bir ülkedir. Amazonya değil. Bir gün vicdanlarınızın uyanacağına inanıyoruz. O güne kadar birbirimizi görmesek iyi olur.

****
İndira Gandhi; Hindistan İngiliz İmparatorluğuna karşı mücadele veren Mahatma Gandi´nin yakın arkadaşı ikinci adam Pendit Nehru´nun kızı. Gandi ve Nehru İngilizler tarafından hapishane yıllarında doğan Nehru´nun kızına babası lider Gandi´nin adını koydu.
Gandi baba Nehru´nun sömürgeci İngilizlere karşı olan mücadelede İndira Gandhi, dönemin tanığıydı çünkü çocuk yıllarında olaylar yaşadı.
Babası Nehru´nun ölümü sonrası uzun yıllar başbakanlık yaptı. Politik olarak birikimli bir kişiydi. Ne yazık ki bir suikast sonucu yaşamını kaybetti.
Fallaci: Sayın İndira Gandhi, siz bize göre çok şanslı bir kişiliğiniz var. Neden?
Siz çok büyük bir politik yapının içinden geçiyorsunuz?
Babanız büyük ingiliz İmparatorluğuna başkaldıran Mahatma Gandhi´nin yakın dostuydu. Onun ötesinde bağımsızlık mücadelesini birlikte yaptılar. Siz o kavganın tanığısınız. Geçmişe pek gitmek istemiyorum. Söyler misiniz, babanızın başbakan olduğu yıllarda bağlantısızlar ülkeleri ne anlama geliyor?
İndira Gandhi: Geçmişte Hindistan batıya bağımlı olduğu için üçüncü dünya hareketine katıldık. Ben babamın dış politikasının aynen devam ettiriyorum. Hindistan hiç bir askeri bloğa ait olmamak ve herhangi bir ülkenin etkisinde kalmamak için bağımsız mücadelesini verdiğimi hareketin felsefesini sürdürüyoruz.
Fallaci: Ama Bayan Gandhi, Hint Sovyet anlaşmasını imzaladınız.
İndira Gandhi:Bizim Sovyetlerle yaptığımız anlaşma politik anlayışımızda bir değişiklik olmayacaktır. Şu anda yakın tarihte savaştığımız İngilizlerle dostuz. Okullarımızın bir çok yerinde İngilizce eğitim devam etmekte.
Özellikle babam Nehru geçmiş yıllarda ABD başkanı Eisenhower´in davetlisi olarak Amerika´ya gitti. Babam, havaalanınıda başkan tarafından karşılanıp, başkanın özel çiftliği olan Kamptahüt´de misafir edildi.
Fallaci: Sayın Başkan, sizin ülkede yapmak istediğiniz toprak reformu çok tartışma konusu oldu. Bunun sonucunda, Hindistan zengin toprak sahibi mihraceleri kaşınıza altınız. Sonuçta toprak reformu yasası reddedildi.
İndira Gandhi: Toprak reformu, bizim için çok önemliydi. Yoksul köylülerimiz, bu reforma umut bağlamıştı.
Maalesef, Parti olarak yanlış yaptık. Şöyle ki; Babam Nehlu, Başbakan olduğu günlerde bana İndira, bak kızım, bizim kanımızda politika var. Sende bir gün yönetime gelirsen halktan yana reform yapmak istediğin zaman programdan yana kadrolaş demişti. Biz bunu yapmadık.
Fallaci: Babanızla beraber yaşadınız, Efsane lider Gandhi´nin bir anısını anlatır mısınız?
İndira Gandhi: Bir gün mücadele günlerinde, sokakta ki çatışmada bir asker ölmüştü. Buna büyük önder Gandhi, çok üzülüp açlık grevine gitti. Grev çok uzun sürdü. Babam yakınları Gandhi´nin açlık grevine son vermesi için çok uğraştılar. Ona yalvardılar. Sonuçta ölen askerin ailesi Gandhi´ye getirildi. Aile Gandhi´nin elini öperek, ne olursun Mahatma, sana bir şey olursa hepimiz ölürüz diye yalvardı. Ona şiddet olmayacak diye Gandhi´ye söz verdiler. Dava adamı böylece ikna edildi.
Fallaci: Bayan Gandhi, Mahatma Gandi ölümünden sonra onunla ilgili pek çok şey söylendi.
İndira Gandhi: Gerçek şu ki sayın Fallaci, Mahatma çok zeki bir insandı. Ön sezileri vardı. Bir gün babamla sohpet ederken, babam çok sıkıntılıydı. Gandhi babama, ´Bak Nehru, umutsuz olma. Türkler nasıl kazandıysa bizde İngilizleri yeneceğiz.´
Gerçek şu ki Hint halkı dahil hepimiz onun kadar iyimser değildik. Sonuçta Gandhi haklı çıktı.
Fallaci´nin kitabından aktarmalar yaptık. İleride diğer önderleri anlatmaya devam edeceğiz. Fallaci yazar olarak çağına karşı görevini yapmıştır. Bizler bu ölümsüz yazarı selamlıyoruz.

Anahtar Kelimeler: Tarihle, Söyleyişler
Yazarın Diğer Yazıları
TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI (18 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER (12 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ (14 Temmuz 2021 - Çarşamba)
Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları (30 Haziran 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
İdeal Öğretmen (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
TARiHLE SÖYLEŞİLER (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi