TARİHSEL DÖNEMİN UNUTULMAZ MEKTUPLARI
Sadullah Çağlar
Tarih: 18.5.2022 15:49:43
Sadullah ÇAĞLAR

Sanat dünyası ve politikayı içine alan unutulmaz yazışmalar vardı. Belge konumunda olan bu yazışmalar, süreç içinde başlangıçta mektupla kişiler arasında değişik şekillerde devam etti. Genelde geçmiş yıllarda mektup, haberleşme aracı olarak önemli idi. Bu mektuplar önemli idi ve bazen bir sır gibi saklanırdı.

Geçtiğimiz günlerde kitaplar arasında bir gazeteden kesip sakladığım belgesel nitelikli bir köşe yazısına rastladım. Geçmiş yıllarda Akis dergisinin sorumlu yazı işleri müdürü olan Kurtul Altuğ´un Atatürk´ten İsmet Paşa´ya yazılmış mektubunu içeriyordu.

Mektup şöyle başlıyordu: “Sevgili Paşam, Cumhuriyetin ilk Başbakanı olarak seni düşünüyorum. Dur hemen itiraz etme. Lozan´a seni göndermek istediğim zaman da bana hayır dedin. Sonra ne oldu? Lozan´da büyük bir başarı kazandın ve beni haklı çıkardın.

Şimdi yine sana ihtiyacım var. Kıymetli ismet Paşa, cephe komutanı olarak Lozan barış delegesi başkanı olarak biliyorum büyük devletler bu sefil duruma çok kısa zamanda senin kişiliğinde şaşkına dönecekler.

Tıpkı Mudanya mütarekesi sürecinde İstanbul işgal komutanı General Harrington´un şaşkına döndüğü gibi. Bizim savaşa değil barışa ihtiyacımız var. Barışı yapmak bazen savaşmaktan daha zordur. Kıymetli İsmet Paşam bu önemli görevi başaracaksın. Şimdi Lozan kadar önemli bir görev seni bekliyor. Hani hatırlarsan Samsun´a hareket etmeden önce Şişli´deki evimde Anadolu´ya nasıl geçerim diye sormuştum? Bana hemen cevap vermedin eline kalemi alıp haritayı açtın ve kalemle yol güzergahını çizdin. ‘Yollar açık Paşam´ diyerek bana yol gösterdin ve umut verdin.

Biliyorsun sevgili İsmet bize geri bırakılmış borçlu, hastalık dolu yoksul bir vatan miras kaldı ve sanayi de yoktu. Düşman ülkeyi yakarak ve yıkarak bize harabe halde bıraktı. Dört mevsim boyunca kullanılabilen karayolu yok denecek kadar az. 4 bin km kadar demiryolu var ancak bakımsız. Ülkenin doğusu ve güneyinin merkezle ulaşımı oldukça zor. İletişim kesik, köylü topraksız, köylüye toprak vermek lazım ama nasıl?

Doğuda hala aşiret sistemi devam etmekte ve ağaların düzeni sürmektedir. Köylüye bir çift öküz ve saban vermek gerek ki toprağı işleyebilsin. Köyleri ağa ve şeyhlerden uzak tutabiliriz ama bu geriliği ancak eğitim yolu ile aşabiliriz diye düşünüyorum.

Güya tarım ülkesiyiz, ortada tarım yok denecek kadar az. Ekmeklik buğdayımızı bile dışarıdan alıyoruz. Sığır ve koyunlarımız hastalıktan ölüyor. Doktor sayımız 37, sağlık memurumuz 434, 136 adet eczane var. Salgın hastalıklar köyde yaşayanları kırıp geçirmekte. Nüfusumuzun yarısı hasta ve göçebelerden oluşuyor.

Telefon ve iletişim yok, tifo salgını yaygın. Sanayi yok denecek kadar az. Üç milyon insanımızın gözünde trahom hastalığı var. Elektrik yok. Düşmanın yakıp yıktığı köy sayısı 830. Eğitim sorunu çözülmemiş. Hangi tarafa baksak dökülüyor. Bu acılı görüntü yürekler acısı. Oysa cumhuriyet yönetimi insanı öne çıkararak bu yoksulluğu hak etmiyor.

En önemlisi Anadolu´nun kültürel eserleri yağmalanmış. Çalınan eserlerin hepsini geri getireceğiz. Sevgili İsmet, her şeye rağmen bağımsızlığa dikkat ederek koruyacağız.

Her şeye rağmen iktisadi olarak bu engelleri aşacağız. Sevgili İsmet memleketin genel manzarası ortada ama hiç umutsuz olmayalım. Çok çalışmamız gerekiyor. Şu anda zoru aşmış durumdayız. İlk işimiz önümüze bilimi alıp Cumhuriyete uygun bir Anayasa yapmak.

Bu zor durumdan nasıl çıkacağız? Hukuk devletini hedefleyeceğiz. İnan ki kısa zaman sonra yoksul ülkelere örnek olacağız.”

Yukarıda ki mektupta Mustafa Kemal en yakın dostu olan İsmet Paşaya memleketin acıklı durumunu anlatır.

Onları çok zorlu bir mücadele bekliyordu. Yıkılmış ve dış borçla kuşatılmış bir ülkeyi yeniden kurmak gerekiyordu. Tarihsel mektupları okuduk.

29 Ekim akşamı uzun bir geceydi. Yeni kurulacak olan devletin yapısı belirlenecek. Yeni sistemin adı Cumhuriyet olacak. Aslında yeni sitemin adını Mustafa Kemal Paşa, Erzurum ve Sivas kongresi öncesi kafasında planlamış ve bunu sır gibi saklamış olan dahi önder kongrelerden çok önce yakın arkadaşı Mazhar Müfit´e anlatır; “Mazhar bir defter al ve yaz. Cumhuriyeti ilan ettiğimiz zaman ilk işimiz saltanatı kaldırıp Cumhuriyet ilan edeceğiz. Türkçe harf yeniliği yapacağız. Kadınlara yönelik medeni kanunda seçme ve seçilme hakkı tanıtacağız.”

Mazhar Müfit Atatürk´e şöyle der; “Paşam yeter artık lütfen bu kadar hayalci olmayın. Bu yapmak istediğin yeniliklerin ne kadar zor olduğunu biliyor musun? Paşam Padişah 3. Selim ufak bir yenilik yapmak istedi o da giyim üzerine, sonucu hüsran oldu biliyorsun.”

Atatürk´ün Cumhuriyeti ilan edeceği akşam yanında bir ekip vardı. Akşam sonrası tüm misafirlerin ayrılmasından sonra sadece İsmet Paşa kalmıştı. Kurtuluş Savaşının önder paşaları İstanbul´da. Rauf Orbay, Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Rafet Bele. İki kişi Atatürk ve İsmet Paşa. İkili görüşmede Atatürk; “İsmet Paşa sen kesin Başbakan olacaksın ve kiminle çalışacaksan bakanlar kurulunu hazırla. Genelkurmay Başkanlığına tavsiyem Fevzi Paşa´yı düşün” der.

İsmet Paşa Atatürk´e; “Paşam sen yıldırım hızıyla karar vermişsin.”

Atatürk; “Sevgili İsmet bu bir devrimdir. Zamana bırakamayız. Şimdi dış güçlerle uğraşmaktan daha zor bir mücadeleye gireceğiz. Şimdi kısa zamanda yeni mebusları seçeceğiz.”

Mustafa Kemal genelde yalnızdır. Yanında sadece İsmet Paşa vardı. Bu yol arkadaşlığı ölüme kadar sürdü. Atatürk ve İsmet Paşa edebiyat yazarı Ahmet Cemal´in dediği gibi ikisi aynı şeyleri aynı anda düşünüyordu. Atatürk´ün ölümüne yakın son Başbakan olan Celal Bayar 1950 yıllarında Cumhuriyet´in önemli kurumlarının tasfiyesinde çalıştı. Başta Halkevlerinin kapatılması, CHP´nin yayın organı Ulus gazetesinin yayınına son verilmesi, partinin gayrimenkullerine el konulması gibi konulara Bayar destek verdi.

Burada bir gerçeği vurgulamak lazım, Bayar sadece bir bürokrat idi. İsmet Paşa ise Atatürk´ün en güvendiği ve Cumhuriyetin yeniliğine kendini adayarak sahip çıktı. 1950´li yıllarda CHP muhalefette iken Atatürk döneminin tartışıldığı günlerde CHP Genel Başkanı İnönü, Mecliste ‘İstiklal Mahkemeleri dahil Atatürk´ün bütün sürecindeki uygulamaların baş sorumlusu benim´ diyerek soylu bir çıkış yaptı.

1933 yılında on yıl gibi kısa sürede mucize denecek bir sanayileşme gerçekleşti. Şeker fabrikaları, Bursa Merinos kumaş fabrikaları, madencilik gelişti. Yeni bir başkent olarak Ankara kuruldu. Osmanlı´dan kalan borçlar ödendi. Demiryolları yapıldı, üniversiteler kuruldu. Haklı olarak gururla söylendi; ‘On yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan, Demir ağlarla ördük Anayurdu en baştan´ ve saygın bir ülke yaratıldı.

Burada bir sorgulama yapalım; büyük deha Atatürk´ün ölümü sonrası Türkiye´de neden hiç bir konuda aksama olmadı? Çünkü 2. adam İsmet İnönü vardı. Ne demişti Atatürk sağlığında; “Her türlü sorunda çözüm için bana değil İsmet Paşa´ya danışın.”

Genç Cumhuriyet 1939-45 yıllarında bir dünya savaşına şahit oldu. 52 milyon insan bu savaşta öldü. Yurtta sulh, cihanda sulh felsefesi sayesinde bu savaşın dışında kaldık.

1938 11 Kasım, Atatürk´ün ölümü üzerine Avrupa´da bir hastanede tedavi görmekte olan Latife Hanım tüm batının saygın basını ki, bunlar arasında Times da vardı büyük paralar teklif ederek Latife Hanımın anılarını yazmasını istediler. Ancak Latife Hanım tüm bu istekleri ret ederek Mustafa Kemal ile ilgili anılarını kalbine gömdü.

Latife Hanım Cumhurbaşkanı İnönü´ye yazdığı mektupta şöyle diyordu;

“Reisi Cumhur İsmet İnönü´ye

Ankara

Çok aziz muhterem Şefim, bu sabah aylardır yatarak tedavi gördüğüm bir hastanede batı basını gazeteleri okurken Büyük Atatürk´ün ölüm haberini okudum ve beynimden vurulmuşa döndüm. 13 senedir çektiğim azabı bütün vicdani ile görmüş beni her surette korumuş olan siz Paşam olan zatı devletinizin bu büyük felaketten ne kadar sarsıldığımı tahmin edeceğinizden eminim. Şu anda benim millet ve memleketi teselli eden onun taşıdığı ağır mesuliyeti sizin omuzlarınıza yüklenmiş olmasıdır.

Size en derin bir samimiyetle hitap ettiğimi bilirsiniz. Tüm içtenliğimle başarılı olmanızı daima muvaffakiyet sıhhat ve uzun ömür dilerim. Bu kanatları kırık ve hasta kızınızı şefkat ve himayenizden mahrum etmemenizi rica eder mübarek ellerinizden öperim.”

Atatürk´ün naaşı trenle Ankara´ya getirilirken onu garda bekleyen Cumhurbaşkanı İnönü gözleri yaşararak yakın dostu Sağlık Bakanı Dr.Refik Saydam´a; “Doktor, devrimleri yapan adam şu anda Dolmabahçe´den tabutun içinde sevdiği Ankara´ya gelmekte. Buna nasıl dayanacağız, söyler misin?”

Ölümsüz dostlukların mektupları kutsaldır. Zaman içinde belge yazanlar gelecek nesillere ışık tutar.

Anahtar Kelimeler: TARİHSEL, DÖNEMİN, UNUTULMAZ, MEKTUPLARI
Yazarın Diğer Yazıları
SİNEMA TARİHİNDEN AYHAN IŞIK GEÇTİ (29 Haziran 2022 - Çarşamba)
İsveç Başbakanı Olof Palme ve NATO (15 Haziran 2022 - Çarşamba)
Barış Ödülü Nazım ve Charli Chaplin (08 Haziran 2022 - Çarşamba)
İskenderun´un yakın tarihinde konserler (01 Haziran 2022 - Çarşamba)
Sevmenin bedeli (25 Mayıs 2022 - Çarşamba)
BATININ ÖDÜLLÜ KAHRAMANLARI (11 Mayıs 2022 - Çarşamba)
KÖYDEN KENTE GÖÇ (28 Nisan 2022 - Perşembe)
KÜTÜPHANELER İNSANI BİLİME TAŞIR (13 Nisan 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDEN UNUTULMAZ FİLMLER (06 Nisan 2022 - Çarşamba)
BATI DÜNYASINDA SON AYDINLAR (30 Mart 2022 - Çarşamba)
POLİTİKA VE UZLAŞMA SANATI (24 Mart 2022 - Perşembe)
Yakın tarihimizde sanat ve edebiyat (17 Mart 2022 - Perşembe)
KÖRLEŞME SONRASI (09 Mart 2022 - Çarşamba)
HALKEVLERİNİ UNUTMAK MÜMKÜN MÜ (03 Mart 2022 - Perşembe)
SEVDA ŞARKILARINDA HEP SEN VARDIN (24 Şubat 2022 - Perşembe)
DÜNYA GENELİNDE UKRAYNA OLAYI (17 Şubat 2022 - Perşembe)
SEVGİ VE SONSUZLUK (10 Şubat 2022 - Perşembe)
ELVEDA ESKİ KENTLER (02 Şubat 2022 - Çarşamba)
TARİHTE YAŞANMIŞ BÜYÜK AŞKLAR (27 Ocak 2022 - Perşembe)
BATI DÜNYASINDA İKİ TÜRK AYDINI (19 Ocak 2022 - Çarşamba)
SİNEMA TARİHİNDE TARTIŞMALI FİLMLER (12 Ocak 2022 - Çarşamba)
AYDINLANMA EĞİTİMDEN KAYNAKLANIR (23 Aralık 2021 - Perşembe)
İNSAN HAKLARI YAŞAMA HAKKIDIR (16 Aralık 2021 - Perşembe)
BEYAZ PERDE´NİN EĞİTİME KATKISI (08 Aralık 2021 - Çarşamba)
ADANA HİLTON´DA BİR PANEL (01 Aralık 2021 - Çarşamba)
Politik yaşamda genel kültür (18 Kasım 2021 - Perşembe)
Politik Yaşamda Bilim (03 Kasım 2021 - Çarşamba)
YAPRAK DÖKÜMÜ MEVSİMİ GELDİ (27 Ekim 2021 - Çarşamba)
BENDEN SELAM OLSUN ANADOLUYA (21 Ekim 2021 - Perşembe)
Tarihle Söyleyişler (13 Ekim 2021 - Çarşamba)
DÜNYA EDEBİYATINDA TOLSTOY VE DOSTOYEVSKİ (29 Eylül 2021 - Çarşamba)
Felsefe Kültürün Neresinde? (23 Eylül 2021 - Perşembe)
Evrensel sanatçı yaşama veda etti (15 Eylül 2021 - Çarşamba)
ŞARLO´NUN AMERİKAN RÜYASI (08 Eylül 2021 - Çarşamba)
1 Eylül Zaferi İnsanlığın Kazanımıdır (01 Eylül 2021 - Çarşamba)
Kara gün (25 Ağustos 2021 - Çarşamba)
ATOM BOMBASI VE SOĞUK SAVAŞ (18 Ağustos 2021 - Çarşamba)
Sevgi yaşama güç katar (11 Ağustos 2021 - Çarşamba)
CUMHURİYET LOZAN´DA KAZANILDI (28 Temmuz 2021 - Çarşamba)
SİNEMANIN UNUTULMAZ FİLMLERİ (14 Temmuz 2021 - Çarşamba)
Tarih Boyunca Unutulmaz Aşk Mektupları (30 Haziran 2021 - Çarşamba)
1940 Türkiye´de 40 Bilim Adamı (16 Haziran 2021 - Çarşamba)
KLASİK TÜRK MÜZİĞİNİN GELİŞİMİ (09 Haziran 2021 - Çarşamba)
Akdeniz´de Bir Kraliçe (02 Haziran 2021 - Çarşamba)
İTALYAN SİNEMASININ KLASİK FİLMLERİ (26 Mayıs 2021 - Çarşamba)
DOKTOR FEYRUZ KARAALİ´Yİ KAYBETTİK (19 Mayıs 2021 - Çarşamba)
OKUNMAYAN YAZARLARA NOBEL ÖDÜLÜ (12 Mayıs 2021 - Çarşamba)
KENNEDY VE 1962 KÜBA KRİZİ (06 Mayıs 2021 - Perşembe)
KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMA DÖNEMİYDİ (29 Nisan 2021 - Perşembe)
EDEBİYAT TARİHİNDE UNUTULMAZ AŞKLAR (14 Nisan 2021 - Çarşamba)
KENTLER BÜYÜK KÖYLERE DÖNÜŞTÜ (31 Mart 2021 - Çarşamba)
KÜTÜPHANE YENİ BİR DÜNYADIR (24 Mart 2021 - Çarşamba)
TARİHİ OLAYLAR SARIKAMIŞ VE HİROŞİMA (17 Mart 2021 - Çarşamba)
VE SİNEMA (10 Mart 2021 - Çarşamba)
SANAT ÜZERİNE (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
SEVMEK YAŞAM DEMEKTİR (17 Şubat 2021 - Çarşamba)
MUAMMER AKSOY ANAYASA UZMANIYDI (10 Şubat 2021 - Çarşamba)
TARİHLE KUŞANMIŞ ANTİK KENT KUDÜS (03 Şubat 2021 - Çarşamba)
TİMUR SELÇUK YAŞAMA VEDA ETTİ (27 Ocak 2021 - Çarşamba)
KALBİMİ VATANIMA GÖMÜN (20 Ocak 2021 - Çarşamba)
ÇAĞIN TEKNOLOJİK YAPISI (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
BEYAZ PERDE DÜNYA İNSANIYLA BULUŞMADIR (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KIRILAN PLAKLARIN HİKAYESİ (16 Aralık 2020 - Çarşamba)
Keşifler dünyasına tarihsel bakış (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
Masal şehri; İstanbul (25 Kasım 2020 - Çarşamba)
KÜLTÜR VE SANATIN İNSANA YANSIMASI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
YÜZYILIN EN PAHALI KİTABI (04 Kasım 2020 - Çarşamba)
FUZULİ´DEN ŞEKSPİR´E MESAJ (28 Ekim 2020 - Çarşamba)
ONLARI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? (22 Ekim 2020 - Perşembe)
EBEDİ AŞK (14 Ekim 2020 - Çarşamba)
Kırsalı Batı´yla taşıyan aydın (07 Ekim 2020 - Çarşamba)
Evrensel Mısır sineması (11 Eylül 2020 - Cuma)
POLİTİK YAŞAMDA YOL AYRIMI (04 Eylül 2020 - Cuma)
MAHATMA GANDİ VE CHARLİE CAHPLİN (28 Ağustos 2020 - Cuma)
CHP´NİN 37.KURULTAY MESAJI (21 Ağustos 2020 - Cuma)
Hiroşima´nın 75.yılı anısına (14 Ağustos 2020 - Cuma)
SANAT DÜNYASINA BİR BAKIŞ (07 Ağustos 2020 - Cuma)
KURTULUŞ LOZAN´DA BELGELENDİ (24 Temmuz 2020 - Cuma)
Sinema tarihinin muhteşem kadını (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
SİNEMA TARİHİNE BİR BAKIŞ (03 Nisan 2020 - Cuma)
ANTAKYA TARİHLE KUŞANMIŞ KENT (27 Mart 2020 - Cuma)
SPARTAKÜS YAŞAMA VEDA ETTİ (28 Şubat 2020 - Cuma)
TRENLERİN SESİ DUYULMAZ OLDU (07 Şubat 2020 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (24 Ocak 2020 - Cuma)
DERTLİ PINAR (06 Aralık 2019 - Cuma)
Şampanya İçilerek Kutlanan Ölüm (29 Kasım 2019 - Cuma)
Umutsuz adamdan uzak durun (22 Kasım 2019 - Cuma)
BAĞ BOZUMU (15 Kasım 2019 - Cuma)
TARİHSEL UNUTULMAZ MEKTUPLAR (01 Kasım 2019 - Cuma)
BABALAR VE OĞULLARI (20 Eylül 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDEN SEÇMELER (13 Eylül 2019 - Cuma)
TROYA DAĞLARI UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR (30 Ağustos 2019 - Cuma)
İlhan Selçuk´tan politik anılar (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Romalı Brutus´ün yanılgısı (05 Temmuz 2019 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (06 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR DOSTUN ARKASINDAN (31 Mayıs 2019 - Cuma)
İskenderun ve Kitaplı Yıllar (24 Mayıs 2019 - Cuma)
MISIRLI ESMA HAN´IN UMUTSUZ AŞKI (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Don Kişot´lar öncüdür (10 Mayıs 2019 - Cuma)
KEŞİFLER DÜNYASI (05 Nisan 2019 - Cuma)
BEYAZ PERDEDE BİR EFSANE (15 Mart 2019 - Cuma)
Ahım gibi ah var mı acep (01 Mart 2019 - Cuma)
Modası Geçmeyen Bir Yolculuk (22 Şubat 2019 - Cuma)
14 ŞUBAT´IN ANLAMI (15 Şubat 2019 - Cuma)
LATİN AMERİKA VE YAKIN TARİHİ (08 Şubat 2019 - Cuma)
BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKEYDİK (25 Ocak 2019 - Cuma)
UNUTULAN DOSTLUKLAR VE EDEBİYAT (18 Ocak 2019 - Cuma)
SÖZ UÇAR YAZI KALIR (11 Ocak 2019 - Cuma)
TARİHTEN BİR YAPRAK 1960´LI YILLAR (28 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAR KEMAL VE NOBEL ÖDÜLÜ (21 Aralık 2018 - Cuma)
Elveda Hindistan (14 Aralık 2018 - Cuma)
YAŞAM VE DOĞA KÜLTÜRÜ (09 Kasım 2018 - Cuma)
Dünya Edebiyatı ve Savaşlar (19 Ekim 2018 - Cuma)
ENGELS´İN EVİ (28 Eylül 2018 - Cuma)
Kağıt Fabrikası Olmayan Ülke (14 Eylül 2018 - Cuma)
Köyden Gelen Aydına Veda (31 Ağustos 2018 - Cuma)
BİR USTANIN ANILARI (17 Ağustos 2018 - Cuma)
Çöl Tilkisi´nin Son Günü (03 Ağustos 2018 - Cuma)
TARİHİ ROMA´DA BİR GEZİNTİ (13 Temmuz 2018 - Cuma)
BAŞARI UMUTTAN BESLENİR (06 Temmuz 2018 - Cuma)
BEYAZ PERDENİN UNUTULMAZLARI (29 Haziran 2018 - Cuma)
SANATLA KUŞANMIŞ LİDERLER (22 Haziran 2018 - Cuma)
"İşte Paşam İstanbul" (01 Haziran 2018 - Cuma)
ÖLÜMSÜZLERİN UNUTULMAYAN AŞKLARI (25 Mayıs 2018 - Cuma)
ARKADAŞ (18 Mayıs 2018 - Cuma)
KİTAPSIZ BİLENLER (11 Mayıs 2018 - Cuma)
ARTİST KARTPOSTALLARI (27 Nisan 2018 - Cuma)
TÜRK BASININDA HÜRRİYET GAZETESİ (13 Nisan 2018 - Cuma)
Edebiyat Ustası Victor Hugo (15 Mart 2018 - Perşembe)
Burjuva Kökenden Gelen Bir Aydın (01 Mart 2018 - Perşembe)
14 Şubat: Tarihsel Bir Gün (15 Şubat 2018 - Perşembe)
Politika Uzlaşma Sanatıdır (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Dünya Sinemasında Unutulmazlar (25 Ocak 2018 - Perşembe)
EDEBİYAT VE SANATIN NERESİNDEYİZ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
Sevmek Yaşamak Demektir (04 Ocak 2018 - Perşembe)
Unutulmaz Radyo Günleri (28 Aralık 2017 - Perşembe)
Gözlerden Kalplere Sesler (15 Aralık 2017 - Cuma)
EDEBİYAT TARİHİ AYDINLANMAKTIR (08 Aralık 2017 - Cuma)
SAVAŞLARDAN ÇIKARI OLANLAR (10 Kasım 2017 - Cuma)
Elveda Hindistan (27 Ekim 2017 - Cuma)
Elia Kazan ve Livaneli Dostluğu (20 Ekim 2017 - Cuma)
Halep Gezi Anıları (13 Ekim 2017 - Cuma)
Teknoloji ve bilimin zaferi (06 Ekim 2017 - Cuma)
O bir zamanlar kraliçeydi (22 Eylül 2017 - Cuma)
Türk Sinemasında Kayıplar (25 Ağustos 2017 - Cuma)
İdeal Öğretmen (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Bir Zamanlar Antakya (04 Ağustos 2017 - Cuma)
Benden resim aşıranlara zıkkım ola (28 Temmuz 2017 - Cuma)
TARiHLE SÖYLEŞİLER (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Treni Yürüten Önder (07 Temmuz 2017 - Cuma)
İhanete giden yol (30 Haziran 2017 - Cuma)
CHP Kendini Ortaya Koydu (23 Haziran 2017 - Cuma)
Senede Bir Gün (16 Haziran 2017 - Cuma)
Batı Dünyasında Son Gelişmeler (09 Haziran 2017 - Cuma)
Sevgisiz hayat bitkiseldir (02 Haziran 2017 - Cuma)
Kore´ye gidenler geri gelmedi (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Beyazperdenin Unutulmazları (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi