Yeni Bir Dünya Düzeninin Eşiğinde miyiz?
Recep YILDIRIM
Tarih: 29.3.2020 21:25:42
Recep YILDIRIM

Yeni bir dünya düzeninin eşiğinde miyiz? Belki… Bir şeylerin değişeceği muhakkak. Neler değişecek?

En başta temel bilimlere bakış açısı değişecek. Biyoloji, kimya, fizik hak ettiği saygın yere oturacak. İnsanlar kimyacıların, biyologların ağzına bakacaklar.

Laboratuvarların, deneylerin değeri artacak. Mikrobiyoloji, moleküler biyoloji, biyokimya alanlarında istihdam yükselecek.

Neden değişecek?

Çünkü dünyayı sarsan gerçek tehdidin gözle görülemeyen canlı, cansız parçacıklar olduğunun farkına varılıyor. Bunların ancak laboratuvarlarda görülebileceği anlaşılıyor. Laboratuvarlarda gözlemlediğini tanıyabilen, tanımlayabilen, işinin ehli insanların olması gerekiyor.

Moleküler Biyoloji ve Genetik (ODTÜ) bölümünde lisans ve lisans üstü eğitimini tamamlayan bir öğrencimle karşılaşmıştım. İsviçre´de aşı endüstrisinde çalışıyormuş. Biyolog, kimyacı, genetik uzmanı şeklinde üçlü bir çalışma düzenleri varmış. Bir ODTÜ´lü olarak en yüksek maaşı sen alıyorsundur, dediğimde “Tam tersi en düşüğü ben alıyorum” dedi. Batı´nın genetiği biyolojinin alt dalı olarak gördüğünü söyledi. Biyolog ve kimyacı Türkiye´den mi diye sorduğumda biyoloğun İranlı, kimyacının Pakistanlı olduğunu söyledi. Batı Türkiye´de kimya ve biyoloji alanlarında üniversitelere çok düşük puanlarla öğrenci alındığını ve öğrencilerin herhangi bir proje grubunda yer alamayacak derecede zayıf olduğunu idrak ediyormuş. En acıklısı da bu değil mi?

Gençlerimizi bu alanlarda çalışmaya teşvik etmeliyiz. Onları motive edecek altyapıyı tesis etmeliyiz. Geleceğimizi kendi gençlerimize emanet etmeliyiz.

Yeni bir dünya düzeninin eşiğinde miyiz sorusuyla başlamıştım. Kimileri bu sorunun yanıtını bulmuş bile. İnsana kötü ahlakını bir krizde terk edecekmiş gibi yaklaşıyorlar. Saf buluyorum bu yaklaşımı. Ha gerçekleşirse de başım gözüm üstüne.

Anahtar Kelimeler: Yeni, Dünya, Düzeninin, Eşiğinde, miyiz
Yazarın Diğer Yazıları
Yeni düzeninin eşiğinde miyiz? (07 Ağustos 2020 - Cuma)
AYDIN KEMİRTLEK ÜZERİNE (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EN TEPEDEKİ SOL YUMRUK (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Arsuz´da Bahar Şenliği (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
CAN TEYMUR (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
FEYRUZ KARAALİ ÜZERİNE (30 Kasım 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi