"281 bin ton sera gazı salımı önlendi"

İskenderun/SES

EKONOMI 8.05.2024 16:57:00 0

Global yeşil çelik üreticilerinden Tosyalı Holding, ikinci sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Raporda, “Karbonsuz Çelik”, “Sorumlu Ekosistem Yönetimi” ve “İşin Geleceği” olmak üzere üç farklı etki alanı altında yürütülen sürdürülebilirlik çalışmaları da paylaşılıyor. 2022 yılı faaliyet dönemini kapsayan rapora göre, Tosyalı, Türkiye’deki operasyonlarından kaynaklanan sera gazı salımlarını bir önceki yıla göre yüzde 21 oranında azaltarak, 281 bin ton sera gazı salımını önledi. Rapora göre, 2022 yılında Kapsam-1 ve Kapsam-2 emisyonları ele alınarak yapılan yoğunluk hesaplaması sonucunda Türkiye operasyonlarından kaynaklı sera gazı yoğunluğunu yüzde 26 azalttı; sıfır atık, döngüsel üretim ve geri kazanım gibi birçok alandaki çalışmalarıyla Türkiye operasyonlarındaki geri dönüştürülen tehlikesiz atık miktarı da yüzde 99,9’a ulaştı.

Sürdürülebilir yaşam için çalışma

Sürdürülebilirlik yatırımlarının olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını ifade eden Tosyalı Holding Başkanı Fuat Tosyalı, “Teknoloji, inovasyon, dijitalleşmenin yanı sıra döngüsel ekonomiye, güneş ve hidrojen gibi temiz enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla yeşil çelik üretiminde dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden biri olarak sürdürülebilir yaşam için çalışacağız” açıklamasını yaptı. Tosyalı, “Karbonsuz, yeşil çelik üretiminin mümkün olduğuna inanıyor ve bunun için değer yaratan yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Mevcut tesislerimizde ve yeni tesislerimizde yaptığımız tüm yatırımların odağında sürdürülebilirlik var. Daha az karbon salımı yapan, daha az su ve enerji harcayan, yenilenebilir enerji kullanan, üretken ve verimli tesis altyapıları oluşturuyoruz. Emisyonlarımızı ürün bazında hesaplıyor ve uluslararası sertifikalarla belgelendiriyoruz. Yeşil çelik ürünlerimizle AB Yeşil Mutabakat kapsamında 2026 yılında başlayacak sınırda karbon düzenleme mekanizmasına şimdiden hazırız. Kapsam-1 ve Kapsam-2’den sonra bu raporda ilk defa Kapsam 3 emisyonlarımızı da hesaplayarak, tüm iş süreçlerimizde emisyonlarımızı daha da düşürme kararlığımızı ortaya koyduk. Teknoloji, inovasyon, dijitalleşmenin yanı sıra döngüsel ekonomiye, güneş ve hidrojen gibi temiz enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla, sürdürülebilir yaşam için çalışacağız” değerlendirmesini yaptı.

Tedarikçilerin yüzde 90’ı yerel üretici

Su tüketiminin azaltılmasına yönelik olarak; kapalı devre sistemler, çeşitli deşarj yöntemleri ve proses suyunun soğutma kuleleri ile yeniden soğutularak kullanımı gibi birçok projeyi hayata geçirmeyi sürdürdüklerini anlatan Tosyalı, bu projeler sayesinde 2022 yılında artan üretim miktarına rağmen bir önceki yıla göre su tüketimini yüzde 11 oranında azalttıklarını ifade etti. 2022’de bir önceki yıla kıyasla toplam tedarikçi sayısını yüzde 46 oranında artırdıklarını belirten Tosyalı, tedarikçilerinin yüzde 90’ının yerel üreticilerden oluştuğunu belirtti. Raporda, 2022’de çalışanları için düzenlediği toplam eğitim saatini yüzde 21 oranında artıran Tosyalı Holding, çalışan başına İSG eğitim saatinin önceki yıla göre 58 artığını, çalışan bağlılığının da yüzde 74’e ulaştığını anlatıldı.


Anahtar Kelimeler: " salımı önlendi"

Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91