ADD’den Atatürk konferansı

Babüroğlu: Anafartalar olmasaydı cumhuriyetle de tanışamazdık

TÜRKIYE 17.12.2023 21:12:00 0
ADD’den Atatürk konferansı

Emekli Tuğgeneral ve İstanbul Aydın Üniversitesinde öğretim üyesi  Dr. Naim Babüroğlu, Atatürk ve Cumhuriyetimizin 100. Yılını Konuşuyoruz konferansında “Biz Anafartalar kahramanını tanımamış olsaydık ve Anafartalar kahramanıyla tarih açmamış olsaydı ne Türk istiklal savaşı ne de cumhuriyetle tanışıyor olacaktık” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) Antakya, İskenderun, Arsuz ve Karaağaç şubelerinin ortak işbirliğiyle düzenlenen konferansta konuşan Dr. Naim Babüroğlu, 100 yaşına giren Cumhuriyet’in inanç, güç ve yüksek bir iradenin sonucu olduğuna vurguladı. Cumhuriyete uzanan sürecin o dönemin koşulları içinde mucize olduğunu ve bu mucizenin de Atatürk’ün mucizesi olduğunu aktardı.

Atatürk’ün tarih sahnesine çıkışının 1915 Çanakkale muharebeleriyle olduğuna işaret eden Babüroğlu, “Biz Anafartalar kahramanını o zamanlar tanımamış olsaydık ve Anafartalar kahramanıyla tarih açmamış olsaydı ne Türk istiklal savaşı ne de cumhuriyetle tanışıyor olacaktık. Ve hiçbirimizde burada olmayacaktık. Evet doğum yeri 1881’de Selanik’tir. Ama tarih sahnesine ve Türk milletinin huzuruna çıkışı 1915 Çanakkale muharebeleridir ve doğum yeri de o zamandır” diye konuştu.

ADD Şubeleri adına sunuş konuşmasını yapan Antakya Şube Başkanı Kezban Kuran, ADD Antakya Şube Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal’i itibarsızlaştırma çabası içinde olanların buna güçlerinin yetmeyeceğini belirtti. Kuran, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü bu ülkede Atatürk ve cumhuriyete düşmanlıkta birleşecek bir halkı yoktur. Bugün onun yarattığı mucizeyi unutarak yaptıklarını birer birer yıkmaya ve satmaya çalışsalar da laiklik, bağımsız yargı ve basın özgürlüğünün üstüne darbe üstüne darbe yapsalar da bu halk yine de hem Mustafa Kemal’e hem de cumhuriyete sahip çıkacaktır. Dünya çok devrimci gördü, çok devrim yaşadı. Zaman içinde devrimlerin birçoğu tükendi.  Yapanlar kendi yurttaşları tarafından unutuldu. Oysa her geçen gün Atatürk’ün Türk ulusunun gönlündeki yeri dahada büyüyor, dünyadaki saygınlığı daha da artıyor.”


Anahtar Kelimeler: Atatürk konferansı

Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91