Çalışkan: ‘Kayıp çocuk’ ekranı karartıldı

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, Hatay’ın mağduriyetlerinin 8 ayda giderilemediğini belirtti. Kayıp çocuklara ilişkin bakanlık uygulamasının kaldırılmasını eleştirdi.

TÜRKIYE 31.10.2023 16:36:00 0
Çalışkan: ‘Kayıp çocuk’ ekranı karartıldı

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında depremin üzerinden 8 ay geçmiş olmasına rağmen halen büyük mağduriyetler yaşamaya devam ettiğini ifade etti.

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, hızlı tren projesinden, köy evlerine, hak mağduriyetlerinden, öğrenci sorunlarına birçok konuyu ele aldığı toplantıda son olarak Gaziantep ile Mersin arasında yapılması planlanan hızlı trenden de Hatay mahrum bırakıldığını kaydetti.

Mağduriyetleri tek tek sıraladı

“Aslında Hatay’ın yaşadığı deprem felaketi nedeniyle pozitif ayrımcılığa uğraması beklenirken vekillerin köstek olduğunu açıkça görüyoruz” diyen Çalışkan, Hatay’a üvey evlat muamelesinin devam ettiğini vurguladı.  Çalışkan, “Halen Hatay’ın havaalanı kapalı halen Hatay’da Amanos tüneli Belen geçidi yapılmıyor. Halen Hatay halkı dertleriyle, problemleriyle baş başa. Hatay’da yaşanan sıkıntılardan bir diğeri de deprem dolayısıyla vefat eden vergi mükelleflerinin kayıtlarının silinmesi böylece de varisilerin hak mahrumiyeti yaşaması söz konusu. Geçtiğimiz günlerde yine açıklanan hak sahipliği başvurusunda da büyük bir mağduriyet yaşadı. On binlerce başvuru sahibi taleplerine ret cevabı aldılar ve bugüne kadar evlere, iş yerlerine maddi yardım planlanırken, eşya yardımı planlanırken sözlerin hiçbirisi tutulmadı. Halk büyük mağduriyet yaşıyor” diye konuştu.

Kayıp çocuklar için nasıl ulaşılacak?

Depremin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen merkezde konutların teslim edileceği tarih ve sayının belirsizliğine de işaret eden Çalışkan, ‘kayıp çocuk’ konusunu da gündeme taşıdı.

Depremlerden sonra kimlikleri henüz belirlenemeyen refakatsiz çocuklarla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Şubat ayında hayata geçirdiği uygulamanın kaldırılmasını eleştirdi. Milletvekili Çalışkan, şunları ifade etti: “Bakanlıkça açılmış olan kayıp çocuk ekranı da karartıldı dolayısıyla da kim nereden nasıl ulaşılacak bu konuların hepsi meçhul.”

Arttırılan üniversite kontenjanları çelişki mi?

Çalışkan, deprem bölgesindeki bir başka sorun olan ‘online’ üniversite uygulamasına dikkat çekti. Çalışkan, şunları kaydetti: “Deprem bölgesindeki bir başka sorunda üniversite kontenjanlarının  da %25 arttırılması. Zaten normal şartlarda eğitimine devam edemeyen öğretim elemanlarına konut, konteyner tahsis edilemeyen, öğrencilerine yurt tanımlanamayan, verilemeyen bir yerde hangi akılla, hangi vicdanla kontenjanlar arttırıldı anlamak mümkün değil ve bölgedeki öğrenciler eğitimi online alıyor. Online eğitim belki bir çözümdü ama aperatif bir çözümdü asla sorunu kalıcı olarak çözmez. Online eğitimin ne halde olduğu eğitim camiasıyla ilgili olan herkesin çok yakınla malumudur.”


Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91