Hatay’ın 2 üniversitesinden İsrail’e kınama

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi senatoları, İsrail’i kınadı: İsrail büyük bir insanlık ve savaş suçu işlemektedir.

DÜNYA 15.10.2023 14:25:00 0
Hatay’ın 2 üniversitesinden İsrail’e kınama

MKÜ Senatosu adına yapılan duyuruda İsrail tarafından günümüze kadar sistematik bir şekilde Filistin’e yönelik gerçekleştirilen işgal ve zulmün, son günlerde trajik bir hal aldığı belirtildi. Duyuruda, bu durumun insanlık adına derin bir üzündü ve endişe oluşturduğu kaydedildi.

MKÜ Senatosu’nun duyurusu şöyle: “İsrail’in ölçüsüz ve hedef gözetmeksizin yapmış olduğu hava saldırıları sonucunda başta kadınlar, çocuklar ve bebekler olmak üzere binlerce masum sivil şehit edilmektedir. Ayrıca, insan yaşamının devamı için şart olan su, gıda ve sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçların sağlanması engellenmektedir. insan Hakları Evrensel Bildirisi (1948) ve Cenevre Sözleşmesi’ne (1949) göre İsrail büyük bir insanlık ve savuş suçu işlemektedir.

İsrail’in insan haklarına aykırı bu sınır tanımaz eylemlerinin, Birleşmiş Milletler, diğer uluslararası örgütler ile dünya kamuoyu tarafından da görülmesi ve gereğinin yapılması temennisiyle; Mustafa Kemal Üniversitesi olarak Gazze’deki mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu ve İsrail’in yapmış olduğu bu zulmü lanetlediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

İSTE’DEN 4 DİLDE KINAMA

İskenderun Teknik Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan duyuru ise 4 dille kaleme alınarak kamuoyuyla paylaşıldı. Türkçe, Arapça, İngilizce ve Rusça olarak hazırlanan duyuru şöyle:

“Filistin’de yaşanan insanlık dramı, gün geçtikçe katlanarak artmakta, eşine az rastlanır bir trajediye dönüşmektedir. İsrail ordusu taraından hedef gözetmeksizin yapılan saldırılan Filistin halkının yaşam hakkını ortadan kaldırmaktadır. İsrail tarafından yapılan bu insanlık dışı saldırılar, savaşın en karanlık yüzünü tüm dünyanın şahitliğinde ortaya koymaktadır.

Filistin başta olmak üzere dünya üzerinde insanlığa karşı yapılan her türlü haksız müdahalenin karşısında olduğumuzu bildirmek isteriz. Filistin halkının özgürce yaşama, ibadet etme, sağlık, eğitim, mülkiyet hakkının korunması elzem olup, en önemlisi hayatta kalma haklarından mahrum edilmemelidir.

İskenderun Teknik Üniversitesi Senatosu olarak İsrail’in insanlık dışı baldırılarını kınıyor, İsrail tarafından yapılan tüm saldırıların sonlandırılmasını, savaşın yerine barışın, adaletin, eşitliğin, huzurun, insan hakları çerçevesinde sağlanacak her türlü imkanın sunulmasını talep ediyoruz.”


Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91