KESK İskenderun Şubeler Platformu İsrail'in BM kampına saldırısını kınadı

"İsrail savaş ve insanlık suçu işlemektedir" diyen KESK İskenderun Dönem Sözcüsü Ünsal, "İsrail, açıkça insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir" açıklamasını yaptı.

DÜNYA 29.05.2024 13:30:00 0
KESK İskenderun Şubeler Platformu İsrail

İskenderun/SES
KESK İskenderun Şubeler Platformu, yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı ve BM gözetimindeki Refah Kampına yönelik İsrail ordusunun düzenlediği saldırıyı kınadı. Saldırıda onlarca insan yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda kişi yaralandığını ifade eden KESK İskenderun Dönem Sözcüsü Mustafa Ünsal, "Siyonist, ırkçı İsrail Hükümeti, uluslararası emperyalist güçlerden aldığı destekle insanlık suçu işlemeye devam ediyor" dedi.
Ulucami Caddesi üzerindeki Sağlıklı Yaşam Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasında, İsrail ordusunun son olarak 27 Mayıs sabahı BM gözetimindeki Refah Kampında yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı yerleşkeye yönelik saldırı düzenlediğini anımsatan Ünsal, onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda kişinin de yaralandığını ifade etti. Ünsal, "Katliamı lanetliyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz" diye konuştu.

“İsrail, açıkça katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir”

Kentteki bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği basın açıklamasında, "Yaşasın Özgür Filistin; Filistin halkı yalnız yalnız değildir; Katil İsrail Filistin’den defol; İnsanlık onuru faşizmi yenecek; Savaş hayır, barış hemen şimdi" sloganları arasında konuşan Ünsal, şunları söyledi: "Silahsız ve sivil insanlara yönelik bu son saldırının, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail ordusunun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiş olması manidardır. İsrail, açıkça dünyaya meydan okumakta, insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir."

7 ayda 36 bin kişi öldü, 82 bin insan yaralandı

Ünsal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda çok büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 36 bini aşkın sivil hayatını kaybetmiş, 82 bine yakın insan yaralanmıştır. Yapılan saldırılar insani değerlerden yoksunluğu ve bir barbarlığı temsil etmektedir. Açıktır ki, İsrail savaş ve insanlık suçu işlemektedir. İsrail saldırıları nedeniyle yaşamını yitirenlerin konacağı morgun, yaralıların tedavi göreceği hastanelerin dahi kalmamış olması nasıl bir insanlık trajedisi ile karşı karşıya kaldığımızı göstermektedir. İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır. Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin, savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır. İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. Halkların güvenlik ve refah içinde yaşamasının tek yolu kalıcı ve adil barıştır. Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir."

“Filistin’in bağımsızlık mücadelesinin yanındayız”

Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmasını, İsrail'in işgal ettiği topraklardan geri çekilmesini, İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmaların iptal edilmesini isteyen KESK'in İskenderun dönem sözcüsü Ünsal, "Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinin yanındayız. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir. KESK olarak; Filistin halkı ve emekçileriyle dayanışma içerisinde olmaya, savaşa karşı barışı savunmaya, bunun için mücadeleyi, dayanışmayı yükseltmeye devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.    


Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91