Mullaoğlu'ndan "ÇED gerekli değil" kararına soru önergesi

İskenderun/SES

SİYASET 5.06.2024 10:29:00 0
Mullaoğlu

Hatay Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Servet Mullaoğlu, Samandağ'da kurulan beton santralinin kapasite artışını soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
TBMM Başkanlığına verdiği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanmasını istediği önergesinde, "Hatay'da kurulan beton santralleri çevreye ve insan sağlığına zarar vermemelidir" değerlendirmesini yaptı.

Samandağ'ın Atatürk Mahallesi, 822 ada 73 nolu parsel üzerine kurulan beton santralinin kapasite artışı için Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından usulsüz olarak verildiğini savunduğu "ÇED gerekli değil" kararını TBMM'ye taşıdı. Santralin kurulacağı alanın 1/1000 ölçekli imar planında konut alanı olarak işaretlendiğini belirten Mullaoğlu, santral alanının yerleşim yerlerine çok yakın mesafede olduğunu, Asi Nehrini kirleteceğini ve santralin insan ve çevre sağlığına zarar vereceğini belirtti. Mullaoğlu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki’nin yanıtlaması istediği soru önergesinde, deprem bölgelerinde beton santrallerine ihtiyaç duyulduğunu ancak verilecek izinlerde çevrenin, doğanın, insan sağlığının ve yaşam alanlarının korunmasının öncelikli olarak gözetilmesi gerektiğini de belirtti. Mullaoğlu, "İlgili kamu kurumlarından görüş alınmadan beton santrali için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararının yeniden gözden geçirilmesini ve santral için daha uygun bir alanın belirlenmesi gerekir" ifadesine yer verdi ve sorunun çözümü için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerine çağrı yaptı.


Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91