Netanyahu için Hatay Barosu’ndan suç duyurusu

Filistin’e yönelik insan hakları ihlali, en temel haklardan olan yaşam hakkını ihlal ve soykırıma varan şiddet eylemi gerekçesiyle İsrail devlet yetkilileri hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı’na suç duyurusu yapıldı

DÜNYA 20.10.2023 17:57:00 0
Netanyahu için Hatay Barosu’ndan suç duyurusu

Hatay Barosu Başkanı Av. Hüseyin Cihat Açıkalın, Filistin’e yönelik insan hakları ihlali, en temel haklardan olan yaşam hakkını ihlal ve bu kapsamda soykırıma varan şiddet eylemi gerekçesiyle İsrail devlet yetkilileri hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı’na suç ihbarında bulundu.

İsrail Devleti Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında “Soykırım, insanlığa karşı suç, savaş suçları, adam öldürme, yaralama, işkence” suçlarını işlediği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı’na başvuru Adalet Bakanlığı üzerinden yapıldı.

Hatay Barosu Başkanı Av. Hüseyin Cihat Açıkalın, İsrail yönetimi ve silahlı kuvvetlerinin Filistine yönelik devam eden saldırıları sonucunda sivil halkı, hastaneleri acımasızca hedef aldığını belirterek, soykırım ve insanlığa karşı suçları işlediğini savundu. Açıkalın, sistematik olarak masum çocukların öldürüldüğü sabit olduğundan gerekli soruşturmanın yapılarak yargılanması ve gerekli yaptırımların uygulanmasını talep etti.

Hatay Barosundan yapılan açıklamada da, “İsrail’in yüzlerce masum insanın hayatını kaybetmesine neden olan Gazze’deki hastane saldırısını kınıyoruz. Savaşın dahi bir hukuku vardır. İsrail devletinin Gazze’de soykırıma dönüşen ve açıkça sivilleri hedef alan saldırıları aynı zamanda bir savaş suçudur. Bu vahşeti en sert şekilde kınadığımızı ve İsrail devleti yetkilileri hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığına da suç ihbarında bulunduğumuzu, göreve davet ettiğimizi kamuoyu ile paylaşırız” denildi.


Anahtar Kelimeler: Netanyahu Hatay Barosu’ duyurusu

Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91