"Seyyanen zam zorunludur"

Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 İskenderun Temsilcilik Başkanı Yayman, emeklilere seyyanen zam yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

EKONOMI 3.07.2024 17:02:00 0

Akın Bodur/İskenderun

Emeklilere seyyanen zam yapılmasının zorunlu olduğunu ifade eden. Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 İskenderun Temsilciliği, "Acil olarak bütün emeklilerin maaşlarına 15.000 liralık seyyanen artış yapılmalıdır. Kısa vadede emeklilerin maaşlarına temmuzda kayıplarımızın telafisi ve gelecek altı aylık hissedilen enflasyon oranı ve refah payına ilaveten 15.000 liralık seyyanen artış yapılmalıdır" açıklamasını yaptı.

Ulucami Caddesi üzerindeki Sağlıklı Yaşam Parkı'nda (Eski Bit Pazarı-Güvercinli Park) dün yapılan basın açıklamasında konuşan Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 İskenderun Temsilcilik Başkanı Medine Yayman, TÜİK'in bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranını açıklandığını ve bu oranın yüzde 24,73 olduğunu ifade etti. Yayman, "TÜİK'İN enflasyon hesabının güvenilir olduğuna dair kamuoyunda hiç bir emare görünmüyor. Buna rağmen siyasi iktidar, şaibeli enflasyon hesabını baz alarak maaşları dizayn etmek istiyor. Bu hesaplar yıllardır gerçekliğini yitirmiş, emeklileri ölüm sınırında yaşamaya mahkum etmiş, rasyonellikten uzak hesaplardır" dedi.

“Yüzde 20 dolayındaki artış, kayıpların telafisini karşılamaktan çok uzak”

Bazı siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının da katılımla destek verdiği etkinlikte konuşan Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 İskenderun Temsilcilik Başkanı Yayman, şunları söyledi: "Bakanların açıklamalarına bakılırsa Temmuz ayında yapılacak maaşlardaki 'kayıpların telafisi' düzenlemesi kök maaşlar üzerinden yapılacaktır. Bu durumda işçi ve Bağ Kur emeklilerinin çok büyük bir kısmının, ele geçen maaşlarında değişiklik olmayacaktır. Geri kalan emeklilerin bir bölümünde ise yüzde sıfır ile yüzde 25 aralığında değişik oranlarda, bir kısım kayıpların telafisi olacaktır. Memur emeklilerinin maaşlarında ise; açıklamalara bakılırsa yüzde 20 dolayındaki artış, kayıpların telafisini karşılamaktan çok uzaktır. İktidarın maaş artışı dediği şey, zam veya maaş artışı değil, eriyen maaşların 2024 Ocak'ta ki, yani 6 ay önceki alım gücüne erişmesi düzenlemesidir. Bu düzmece artış ile o bile mümkün gözükmüyor. Emeklilerin kayıpları ilk 6 aylık TÜİK enflasyon hesabı ile karşılanamayacağı gibi, gelecek 6 ay kayıplarımız daha da fazla olacaktır."

“İktidar Şimdiden birçok kaleme zam yapmaya başladı”

"Şimdiden iktidar birçok kaleme zam yapmaya başladı. Enerjiye en çok ihtiyaç duyulan bu mevsimde, elektriğe yüzde 38 zam yapıldı bile. 1 Temmuz'dan geçerli denilerek, ilk 6 ay için düşük enflasyon hesabı oyununu, göz göre göre kurnazca sergilemekten çekinmediler" değerlendirmesini yapan Yayman, "Aklımızla oyun oynuyorlar. Emeklileri, asgari ücretle çalışanları, yani emeğiyle, alın teriyle çalışanları aç bırakarak tasarruf yapılamaz. Bizler bırakın tasarruf yapmayı, açlıktan ölmemek için direniyoruz. Tasarruf yapılacaksa bu ülkenin kaynaklarına çökenlerin muslukları kesilsin. Bedel ödenecekse, ülkeyi bu duruma getirenler bedel ödesin. Emeklilerin, emekçilerin yaşam boyu ödedikleri bedel yetti de, arttı da. Neresinden bakılırsa bakılsın, emeklilere, asgari ücretle çalışanlara yaşam hakkı tanımayan bu anlayışı, bu köle düzenini, bu sadaka sistemini asla kabul etmiyoruz. Yıllardır emeklilere ulusal büyümeden pay verilmiyor. Bu bile emeklilerin maaşlarında toplamda çok büyük oranda düşüşe neden olmuştur." diye konuştu.

Emekli maaşlarına 15.000 lira seyyanen artış yapılmalı

"İnsanca hakça bir yaşam için; Onurlu yaşam için; Ölmek için değil yaşamak için; Sefalete teslim olmayacağız; Saraya bol kepçe, emekliye yok bütçe; Emekliye gelince TEFE TÜFE, kendilerine gelince açık büfe; Birleşen emekli asla yenilmez; Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya da hiçbirimiz" sloganları arasında konuşmasını sürdüren Yayman, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Memurlara verilen seyyanen artışı, memurlar fazlasıyla hak etmiştir. Bu artışın yasa gereği memur emeklilerine de verilmesi gerekirken, yasa arkadan dolaşılarak bu artış memur emeklilerine verilmemiştir. Aynı hak emekliler içinde hayatidir. Seyyanen artışın emeklilere de yapılması zorunludur. Acil olarak bütün emeklilerin maaşlarına 15.000 liralık seyyanen artış yapılmalıdır. Kısa vadede emeklilerin maaşlarına Temmuz'da kayıplarımızın telafisi ve gelecek 6 aylık hissedilen enflasyon oranı ve refah payına ilaveten 15 000 liralık seyyanen artış yapılmalıdır. Uzun vadede ise 2008'de uygulamaya sokulan yasa kaldırılmalı, maaş güncelleme katsayısı ve maaş bağlama oranı yeniden düzenlenmelidir. Bu düzenlemede en düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenerek yapılandırılmalıdır. Acil olarak sağlığa erişim kolaylaştırılmalı ve sağlıkta ücret ödemeleri kaldırılmalıdır. Bugün kimi ameliyatlarının yapılması için yüz binlerce lira ödeme istendiği bir ortam korkutucudur. İktidar, Temmuz’da asgari ücreti arttırmayacağını söylüyor. Umuyoruz bu çılgınlıktan vazgeçilir. Yoksulluk sınırının beşte biri kadar bir ücretle insan çalıştırılamaz. İktidarın Mehmet Şimşek eliyle hayata geçirmeye çalıştığı vahşi kapitalizm yeni bir köleci düzendir. Çalışanların da bunu kabul etmemesi gerekir. Zira bu düşük maaşlar, emekli olunduğunda hali hazırda 10 bin lira maaş alan emeklilerin kaderine ortak olmaktır.”

Emeklinin sendikalaşmasının engellendiğini, kurdukları sendikaların iktidarın siyasi kararlarıyla kapatıldığını savunan Yayman, "Artık keyfiyete son verilmelidir. Demokratik bir hak olan sendika kurma özgürlüğümüz tanınmalıdır. Uluslararası sözleşmelere uyulmalı, iç hukukta gerekli düzenleme yapılmalıdır. Bu konuda TBMM'yi göreve çağırıyoruz. İktidarı uyarıyoruz; 22 yıldır sömürdüğünüz, yandaş derneklere, cemaatlere, tarikatlara, yandaş şirket ve müteahhitlere aktardığınız ülke kaynaklarının bedelini biz emeklilere, asgari ücretlilere, emekçilere yüklemenize bütün gücümüzle itiraz edeceğiz. Krizi yaratanlar bedelini ödesin. İnsanca yaşam için demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Demokrasilerin seçimden seçime rüşvet aracı olmadığını, demokrasilerin bir yaşam biçimi olduğunun dersini vereceğiz" diye konuştu.


Anahtar Kelimeler: "Seyyanen zorunludur"

Ulaşıma kapatıp TOKİ yoluna asfalt istediler

Çirkin: İYİ Parti yol haritasını çizdi

Orman bölge müdürlüğüne ziyaret

YKS tercihleri 25 Ağustos'ta başlıyor

Konteyner çarşıya 'kaçak elektrik cezası'

184 'kaçak yapıya' yıkım kararı

Maaşa en yüksek promosyon, Samandağ'da

CHP, 'borçlanma yetkisini' anlattı

Uluslararası geçerliliği olan meslek; Cankurtaran

Öntürk, 'sözlerini başkanlarla gerçekleştirecek'

Belediyeden 'açık hava sineması'

İskenderun ve Arsuz'da 'beton asfalt çalışması'

Selçuk: İHD, insan hakları kültürüne katkı sunuyor

Güzelmansur: AKP Hatay'ı yine yok sayıyor

3 odadan 'mücbir sebep uzatılsın' istemi

 • BIST 100

  11156,20%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91